Handball / Olympic Games

Medal Winners Rosters Medal Table Individual Table

WOMEN top

Year Gold Silver Bronze
2016 Russia France Norway
2012 Norway Montenegro Spain
2008 Norway Russia South Korea
2004 Denmark South Korea Ukraine
2000 Denmark Hungary Norway
1996 Denmark South Korea Hungary
1992 South Korea Norway Soviet Union (EUN)
1988 South Korea Norway Soviet Union
1984 Yugoslavia South Korea China
1980 Soviet Union Yugoslavia East Germany
1976 Soviet Union East Germany Hungary

Rosters top

2016 2012 2008 2004 2000 1996 1992 1988 1984 1980 1976

Rio de Janeiro 2016 top

Russia France Norway
Olga Akopian, Irina Bliznova, Vladlena Bobrovnikova, Daria Dmitrieva, Tatiana Erokhina, Ekaterina Ilina, Viktoriia Kalinina, Polina Kuznetsova, Ekaterina Marennikova, Mayya Petrova, Anna Sen, Marina Sudakova, Anna Vyakhireva, Victoria Zhilinskayte. (Coach: Evgenii Trefilov) Camille Ayglon Saurina, Siraba Dembele, Beatrice Edwige, Laura Glauser, Tamara Horacek, Manon Houette, Alexandra Lacrabere, Laurisa Landre, Amandine Leynaud, Gnonsiane Niombla, Estelle Nze-Minko, Allison Pineau, Marie Prouvensier, Grace Zaadi Deuna. (Coach: Olivier Krumbholz) Ida Alstad, Emilie Hegh Arntzen, Marit Malm Frafjord, Kari Aalvik Grimsbo, Camilla Herrem, Linn-Kristin Riegelhuth Koren, Veronica Kristiansen, Amanda Kurtovic, Heidi Loke, Katrine Lunde, Mari Molid, Nora Mork, Stine Bredal Oftedal, Sanna Solberg. (Coach: Thorir Hergeirsson)
NED 32-23 BRA FRA 27-26* ESP NOR 33-20 SWE RUS 31-27 ANG
FRA 24-23 NED RUS 38-37* NOR
RUS 22-19 FRA (NOR 36-26 NED)

London 2012 top

Norway Montenegro Spain
Ida Alstad, Karoline Breivang, Marit Frafjord, Kari Grimsbo, Katrine Haraldsen, Camilla Herrem, Kari Johansen, Linn-Kristin Riegelhuth Koren, Amanda Kurtovic, Heidi Loke, Kristine Lunde-Borgersen, Karoline Næss, Tonje Nostvold, Goril Snorroeggen, Linn Sulland. (Coach: Thoir Hergeirsson) Sonja Barjaktarovic, Andela Bulatovic, Katarina Bulatovic, Ana Ðokic, Marija Jovanovic, Milena Kneževic, Suzana Lazovic, Majda Mehmedovic, Radmila Miljanic, Bojana Popovic, Jovanka Radicevic, Ana Radovic, Maja Savic, Jasna Toškovic, Marina Vukcevic. (Coach: Dragan Adžic) Macarena Aguilar, Jessica Alonso, Vanessa Amoros, Andrea Barno, Nely Carla Alberto, Elisabet Chavez, Mihaela Ciobanu, Veronica Cuadrado, Patricia Elorza, Beatriz Fernandez, Begoña Fernandez, Marta Mangue, Carmen Martin, Silvia Navarro, Elisabeth Pinedo. (Coach: Jorge Dueñas)
NOR 21-19 BRA KOR 24-23 RUS ESP 25-22 CRO MNG 23-22 FRA
NOR 31-25 KOR MNE 27-26 ESP
NOR 26-23 MNE (ESP 31-29* KOR)

Beijing 2008 top

Norway Russia South Korea
Ragnhild Aamodt, Karoline Breivang, Marit Frafjord, Kari Grimsbo, Gro Hammerseng, Katrine Haraldsen, Kari Johansen, Tonje Larsen, Kristine Lunde, Else Lybekk, Tonje Noestvold, Katja Nyberg, Linn-Kristin Riegelhuth, Goeril Snorroeggen. (Coach: Marit Breivik) Ekaterina Andryushina, Irina Bliznova, Elena Dmitrieva, Anna Kareeva, Ekaterina Marennikova, Elena Polenova, Irina Poltoratskaya, Ljudmila Postnova, Oxana Romenskaya, Natalia Shipilova, Maria Sidorova, Inna Suslina, Emiliya Turey, Yana Uskova. (Coach: Yevgeni Trefilov) An Jung-Hwa, Bae Min-Hee, Choi Im-Jeong, Hong Jeong-Ho, Huh Soon-Young, Kim Cha-Youn, Kim Nam-Sun, Kim O-Na, Lee Min-Hee, Moon Pil-Hee, Oh Seong-Ok, Oh Yong-Ran, Park Chung-Hee, Song Hai-Rim. (Coach: Lim Young-Chul)
NOR 31-24 SWE HUN 34-30 ROM KOR 31-26 CHN RUS 32-31** FRA
NOR 29-28 KOR RUS 22-20 HUN
NOR 34-27 RUS (KOR 33-28 HUN)

Athens 2004 top

Denmark South Korea Ukraine
Kristine Andersen, Karen Brodsgaard, Line Daugaard, Katrine Fruelund, Trine Jensen, Rikke Joergensen, Lotte Kiaerskou, Henriette Mikkelsen, Karin Mortensen, Louise Noergaard, Rikke Petersen Schmidt, Rikke Skov, Camilla Thomsen, Josephine Touray, Mette Vestergaard. (Coach: Jan Pytlick) Im Jeong Choi, Young Sook Huh, Soon Young Huh, So Hee Jang, Hyun Ok Kim, Cha Youn Kim, Sang Eun Lee, Gong Joo Lee, O Kyeong Lim, Kyeong Ha Moon, Pil Hee Moon, Bok Hee Myoung, Seong Ok Oh, Yong Ran Oh, Sun Hee Woo. (Coach: Young Chul Lim) Anastasiya Borodina, Nataliya Borysenko, Ganna Burmystrova, Iryna Honcharova, Nataliya Lyapina, Galyna Markushevska, Olena Radchenko, Oxana Rayhel, Lyudmyla Shevchenko, Tetyana Shinkarenko, Ganna Siukalo, Olena Tsygitsa, Maryna Vergelyuk, Olena Yatsenko, Larysa Zaspa. (Coach: Leonid Ratner)
UKR 25-23 ESP FRA 25-23 HUN KOR 26-24 BRA DEN 32-28 CHN
KOR 32-31 FRA DEN 29-20 UKR
DEN 34-34** (2 OT; PSO) KOR (UKR 21-18 FRA)

Sydney 2000 top

Denmark Hungary Norway
Camilla Andersen, Tina Bottzau, Karen Brodsgaard, Katrine Fruelund, Maja Gronbek, Lotte Kiaerskou, Tonje Kjaergaard, Janne Kolling, Anette Moberg Hoffmann, Karin Mortensen, Anja Nielsen, Rikke Petersen, Lene Rantala, Christina Roslyng Hansen, Mette Vestergaard Larsen. Beatrix Balogh, Rita Deli, Agnes Farkas, Andrea Farkas, Aniko Kantor, Beatrix Kokeny, Anita Kulcsar, Dora Lowy, Aniko Nagy, Ildiko Padar, Katalin Palinger, Krisztina Pigniczki, Bojana Radulovic, Beata Siti, Tamasne Zsembery. Ann Cathrin Eriksen, Kristine Duvholt, Susann Goksoer Bjerkrheim, Kjersti Grini, Trine Haltvik, Elisabeth Hilmo, Mia Hundvin, Tonje Larsen, Cecilie Leganger, Else-Marthe Soerlie, Jeanette Nilsen, Marianne Rokne, Birgitte Saettem, Monica Sandve, Heidi Tjugum.
DEN 31-29 KOR HUN 28-23 NOR
DEN 31-27 HUN (NOR 22-21 KOR)

Atlanta 1996 top

Denmark South Korea Hungary
Anja Jul Andersen, Camilla Andersen, Kristine Anderson, Heidi Astrup, Tina Bottzau, Marianne Florman, Conny Hamann, Anja Hansen, Anette Hoffman, Tonje Kjaergaard, Janne Kolling, Susanne Lauritsen, Gitte Madsen, Lene Rantala, Rikke Solberg, Gitte Sunesen, Dorthe Tanderup. Eun-Hee Cho, Sun-Hee Han, Jeong-Ho Hong, Soon-Young Huh, Cheong-Shim Kim, Eun-Mi Kim, Jeong-Mi Kim, Mi-Sim Kim, Rang Kim, Hye-Jeong Kwag, Sang-Eun Lee, O-Kyeong Lim, Hyang-Ja Moon, Seong-Ok Oh, Yong-Ran Oh, Jeong-Rim Park Eva Erdos, Andrea Farkas, Rita Hochrajter, Beata Hoffmann, Aniko Kantor, Erzsebet Kocsis, Beatrix Kokeny, Eszter Matefi, Auguszta Matyas, Aniko Meksz, Aniko Nagy, Helga Nemeth, Ildiko Padar, Beata Siti, Anna Szanto, Katalin Szilagyi, Beatrix Toth, Melinda Tothne Szabo, Annamaria Vas, Zsuzsanna Viglasi
KOR 39-25 HUN DEN 23-19 NOR
DEN 37-33 KOR (HUN 20-18 NOR)

Barcelona 1992 top

South Korea Norway Unified Team (URSS)
Nam Eun-young, Lee Ho-youn, Kim Hwa-sook, Moon Hyang-ja, Min Hye-sook, Cha Jae-kyung, Hong Jeong-ho, Park Jeong-lim, Park Kap-sook, Lee Mi-young, Lim O-kyung, Jang Ri-ra, Oh Sung-ok. Mona Dahle, Kristine Duvholt, Siri Eftedal, Hege Froseth, Susann Goksor, Henriette Henriksen, Hanne Hogness, Karin Pettersen, Tonje Sagstuen, Annette Skotvoll, Ingrid Steen, Heidi Sundal, Cathtine Svendsen, Heidi Tjugum. Natalya Anissimova, Maryna Bazhanova, Svetlana Bogdanova, Galina Borzenkova, Natalya Deryugina, Tatyana Dzhandzhgava, Lyudmila Gudz, Elina Guseva, Tetyana Horb, Larissa Kiseleva, Natalya Morskova, Galina Onoprienko, Svetlana Pryakhina.
NOR 23-22 UNT KOR 26-25 GER
KOR 28-21 NOR (UNT 24-20 GER)

Seoul 1988 top

South Korea Norway Soviet Union
Kim Choon-rye, Han Hyun-sook, Kim Hyun-mee, Song Ji-hyun, Lee Ki-soon, Kim Kyung-soon, Sung Kyung-hwa, Kim Mi-sook, Lim Mi-kyung, Son Mi-na, Suk Min-hee, Kim Myung-soon. Kjerstin Andersen, Berit Digre, Marte Eliasson, Susann Goksor, Trine Haltvik, Hanne Hegh, Hanne Hogness, Vibeke Johnsen, Kristin Midthun, Karin Pettersen, Karin Singstao, Annette Skotvoll, Ingrid Steen, Heidi Sundal, Cathrine Svendsen. Natalya Anissimova, Maryna Bazhanova, Tatyana Dzhandzhgava, Elina Guseva, Tetyana Horb, Larysa Karlova, Natalya Lapitskaya, Svetlana Mankova, Natalya Matryuk, Natalya Morskova, Olena Nemashkalo, Natalya Rusnachenko, Olha Semenova, Yevhenia Tovstohan, Zinaida Turchyna.
Round-robin

Los Angeles 1984 top

Yugoslavia South Korea China
Svetlana Anastasovski, Alenka Cuderman, Svetlana Dasic-Kitic, Slavica Djukic, Dragica Djuric, Mirjana Djurica, Emilija Ercic, Ljubinka Jankovic, Jasna Kolar-Merdan, Ljijana Mugosa, Svetlana Mugosa, Mirjana Ognjenovic, Zorica Pavicevic, Jasna Ptujec, Biserka Visnjic. Yoon Byung-soon, Kim Choon-yei, Han Hwa-soon, Jeong Hyoi-soon, Kim Kyung-soon, Sung Kyung-hwa, Kim Mi-sook, Son Mi-na, Kim Ok-hwa, Youn Soo-kyung, Jeung Soon-bok, Lee Soon-ei, Lee Young-ja. He Jianping, Zhu Juefeng, Li Lan, Wang Linwei, Liu Liping, Wang Mingxing, Zhang Peijun, Zhang Weihong, Wu Xingjiang, Sun Xiulan, Gao Xiumin, Liu Yumei, Chen Zhen.
Round-robin

Moscow 1980 top

Soviet Union Yugoslavia East Germany
Tatjana Kotschergina, Tatjana Lukjanenko, Valentina Lutajeva, Aldona Nenenene, Ljubov Odinokova, Irina Paltschikova, Ljudmila Poradnik, Julia Safina, Larissa Savkina, Sigita Strecen, Olga Subareva, Natalja Timoschkina, Sinaida Turtschina. Svetlana Anastasovski, Mirjana Djurica, Radmila Drljaca, Katica Iles, Slavica Jeremic, Svetlana Kitic, Jasna Merdan, Vesna Milosevic, Mirjana Ognjenovic, Vesna Radovic, Rada Savic, Ana Titlic, Biserka Visnjic, Zorica Vojinovic. Birgit Heinecke, Roswitha Krause, Waltraud Kretzschmar, Katrin Krüger, Kornelia Kunisch, Evelyn Matz, Kristina Richter, Christina Rost, Sabine Röther, Renate Rudolph , Marion Tietz, Petra Uhlig, Claudia Wunderlich, Hannelore Zober.
Round-robin

Montreal 1976 top

Soviet Union East Germany Hungary
Ljubov Berezhnaya, Ljudmila Bobrus, Aldona Cesaitite, Tatjana Gluschtschenko, Larissa Karlova, Maria Litoschenko, Nina Lobova, Tatjana Makarets, Ljudmila Panchuk, Galina Sacharova, Rafiga Shabanova, Natalja Sherstjuk, Ljudmila Shubina, Sinaida Turchyna. Gabriele Badorek, Hannelore Burosch, Roswitha Krause, Waltraud Kretzschmar, Evelny Matz, Liane Michaelis, Eva Paskuy, Kristina Richter, Christina Rost, Silvia Siefert, Marion Tietz, Petra Uhlig, Christina Voß, Hannelore Zober. Eva Angyal, Maria Berzsenyi, Agota Bujdoso, Klara Csik, Zsusza Kezi, Katalin Laki, Rozalia Lelkes, Marta Megyeri, Ilona Nagy, Marianna Nagy, Erzsebet Nemeth, Amalia Sterbinszky, Borbala Toth-Harsanyi, Maria Vadasz.
Round-robin

Medal Table top

Ps Country CNT GD SV BZ TOT
1. Denmark DEN 3 - - 3
2. South Korea KOR 2 3 1 6
3. Norway NOR 2 2 2 6
4. Soviet Union URS 2 - 2 4
5. Yugoslavia YUG 1 1 - 2
. Russia RUS 1 1 - 2
7. Hungary HUN - 1 2 3
8. East Germany GDR - 1 1 2
9. Montenegro MNE - 1 - 1
. France FRA - 1 - 1
11. China CHN - - 1 1
. Ukraine UKR - - 1 1
. Spain ESP - - 1 1
 
13     11 11 11 33

Individual Medal Table top

Ps Name GD SV BZ Medal Details
1. Larysa Karlova, URS 2 0 1 76 80 // - // 88
. Zinaida Turchyna, URS 2 0 1 76 80 // - // 88
. Marit Malm Frafjord, NOR 2 0 0 08 12 // - // 16
. Kari Aalvik Grimsbo, NOR 2 0 0 08 12 // - // 16
. Katrine Lunde Haraldsen, NOR 2 0 0 08 12 // - // 16
. Linn-Kristin Riegelhuth Koren, NOR 2 0 0 08 12 // - // 16
7. Lyubov Berezhnaya, URS 2 0 0 76 80 // - // -
. Lyudmyla Bobrus, URS 2 0 0 76 80 // - // -
. Tetyana Makarets, URS 2 0 0 76 80 // - // -
. Aldona Neneniene, URS 2 0 0 76 80 // - // -
. Natalya Sherstyuk, URS 2 0 0 76 80 // - // -
. Camilla Andersen, DEN 2 0 0 96 00 // - // -
. Tina Bottzau, DEN 2 0 0 96 00 // - // -
. Anette Hoffman, DEN 2 0 0 96 00 // - // -
. Tonje Kjaergaard, DEN 2 0 0 96 00 // - // -
. Janne Kolling, DEN 2 0 0 96 00 // - // -
. Lene Rantala, DEN 2 0 0 96 00 // - // -
. Karen Brodsgaard, DEN 2 0 0 00 04 // - // -
. Katrine Fruelund, DEN 2 0 0 00 04 // - // -
. Lotte Kiaerskou, DEN 2 0 0 00 04 // - // -
. Karin Mortensen, DEN 2 0 0 00 04 // - // -
. Rikke Petersen Schmidt, DEN 2 0 0 00 04 // - // -
. Mette Vestergaard, DEN 2 0 0 00 04 // - // -
. Karoline Breivang, NOR 2 0 0 08 12 // - // -
. Kari Johansen, NOR 2 0 0 08 12 // - // -
. Kristine Lunde, NOR 2 0 0 08 12 // - // -
. Tonje Nostvold, NOR 2 0 0 08 12 // - // -
(28) Goeril Snorroeggen, NOR 2 0 0 08 12 // - // -

Go To