Handball / World Championships

2015 2013 2011 2009 2007 2005 2003 2001 1999 1997 1995
1993 1990 1986 1982 1978 1975 1973 1971 1965 1962 1957

WOMEN

Ed. Site Year Gold Silver Bronze
XXII Denmark 2015 Norway Netherlands Romania
XXI Serbia 2013 Brazil Serbia Denmark
XX Brazil 2011 Norway France Spain
XIX China 2009 Russia France Norway
XVIII France 2007 Russia Norway Germany
XVII Russia 2005 Russia Romania Hungary
XVI Croatia 2003 France Hungary South Korea
XV Italy 2001 Russia Norway Yugoslavia
XIV Norway / Denmark 1999 Norway France Austria
XIII Germany 1997 Denmark Norway Germany
XII Austria / Hungary 1995 South Korea Hungary Denmark
XI Norway 1993 Germany Denmark Norway
X South Korea 1990 Soviet Union Yugoslavia East Germany
IX Netherlands 1986 Soviet Union Czechoslovakia Norway
VIII Hungary 1982 Soviet Union Hungary Yugoslavia
VII Czechoslovakia 1978 East Germany Soviet Union Hungary
VI Soviet Union 1975 East Germany Soviet Union Hungary
V Yugoslavia 1973 Yugoslavia Romania Soviet Union
IV Netherlands 1971 East Germany Yugoslavia Hungary
III West Germany 1965 Hungary Yugoslavia West Germany
II Romania 1962 Romania Denmark Czechoslovakia
I Yugoslavia 1957 Czechoslovakia Hungary Yugoslavia

All the champions top

XXII Danmark 2015 (05/20.XII) top

NORWAY - Coach: Thorir Hergeirsson.
Ida Alstad, Kari Grimsbo, Camilla Herrem, Veronika Kristiansen, Amanda Kurtovic, Heidi Loke, Mari Kristine Molid, Nora Mork, Stine Oftedal, Betina Riegelhuth, Stine Skogrand, Sanna Charlotte Solberg, Silje Magareta Solberg, Linn Jorum Sulland, Marta Tomac, Pernille Wibe.
NED 36
SRB 20
FRA 22
ESP 21
POL 24
HUN 23
RUS 30
KOR 25
NOR 28
GER 22
MNE 38
ANG 28
DEN 26
SWE 19
ROU 25
BRA 22
NED 28-25 FRA POL 21-20 RUS NOR 26-25 MNE ROM 31-30* DEN
Netherlands 30-25 Poland Norway 35-33* Romania
Norway 31-23 Netherlands (ROU 31-22 POL)

31 Norway: Grimsbo, Molid, Kristiansen 2, Alstad 4, Loke 6, Skogrand 3, Mork 1, Oftedal 3, Solberg, Sulland 1, Wibe 1, Riegelhuth, Kurtovic 2, Herrem 7, Solberg, Tomac 1.
23 Netherlands: van der Wal, Kramer, van der Heijden, Bont 1, Abbingh, van Olphen 3, Snelder 5, Knippenborg, Broch, Groot 3, Dulfer, Goos 1, Smeets 2, Malestein, Wester, Polman 8.
Hall: Jyske Bank Boxen at Herning. 12,500 spectators.
Officials: C. Bonaventura, J. Bonaventura (FRA).

XXI Srbija 2013 (06/22.XII) top

BRAZIL - Coach: Morten Soubak.
Eduarda Amorim, Amanda Andrade, Barbara Arenhart, Deonise Cavaleiro, Mariana Costa, Fernanda Da Silva, Fabiana Diniz, Elaine Gomes, Mayara Moura, Alexandra Nascimento, Deborah Nunes, Mayssa Pessoa, Daniela Piedade, Samira Rocha, Ana Rodrigues, Karoline Souza.
BRA 29
NED 23
HUN 28
ESP 21
DEN 22
MNE 21
GER 29
ANG 21
POL 31
ROM 29
FRA 27
JPN 19
SRB 28
KOR 27
NOR 31
CZE 21
BRA 33-31* HUN DEN 31-28 GER POL 22-21 FRA SRB 28-25 NOR
Brazil 27-21 Denmark Serbia 24-18 Poland
Brazil 22-20 Serbia (DEN 30-26 POL)

22 Brazil: Arenhart, Pessoa, Diniz, Nascimento (6), Rocha, Piedade (1), Da Silva (4), Rodrigues (4), Amorim (3), Nunes (2), Moura, Cavaleiro (2).
20 Serbia: Tomasevic, Risovic, Krpez (1), Popovic (1), Lekic (4), Zivkovic (2), Damnjanovic (4), Eric, Ognjenovic (1), Filipovic, Nisavic (2), Cvijic (5).
Splits: 3-1, 5-5, 6-6, 7-8, 10-10, 13-11 // 16-11, 16-14, 17-16, 19-17, 19-18, 22-20.
Hall: Belgrade Kombank Arena. 19,467 spectators.
Officials: García, Marín Lorente (ESP).

XX Brasil 2011 (03/18.XII) top

NORWAY - Coach: Thorir Hergeirsson.
Ida Alstad, Karoline Breivang, Marit Frafjord, Kari Grimsbo, Katrine Haraldsen, Camilla Herrem, Kari Johansen, Amanda Kurtovic, Heidi Loke, Kristine Lunde-Borgersen, Mari Molid, Tonje Nostvold, Stine Oftedal, Linn Riegelhuth, Goril Snorroeggen, Linn Sulland.
FRA 25-23 RUS DEN 28-23 ANG NOR 30-25 CRO ESP 27-26 BRA
France 28-23 Denmark Norway 30-22 Spain
Norway 32-24 France (ESP 24-18 DEN)

XIX Zhongguó 2009 (05/20.XII) top

RUSSIA - Coach: Evgeni Trefilov.
Ekaterina Andryushina, Elena Dmitrieva, Tatiana Dronina, Tatiana Khmyrova, Oxana Korolova, Olga Levina, Nadezhda Muravyeva, Maya Petrova, Liudmila Postnova, Anna Sedoykina, Inna Suslina, Emilia Turey, Ekaterina Vetkova, Victoria Zhilinskayte.
France 27-23 Spain Russia 28-20 Norway
Russia 25-22 France (NOR 31-26 ESP)

XVIII France 2007 (02/16.XII) top

RUSSIA - Coach: Evgeni Trefilov.
Ekaterina Andryushina, Irina Bliznova, Elena Dmitrieva, Anna Kareeva, Olga Levina, Nadezhda Muravyeva, Elena Polenova, Irina Poltoratskaya, Liudmila Postnova, Oxana Romenskaya, Natalia Shipilova, Maria Sidorova, Inna Suslina, Emilia Turey, Yana Uskova, Polina Vyakhireva.
NOR 35-24 KOR GER 36-33 ANG ROM 34-31 FRA RUS 36-35 HUN
Russia 30-20 Romania Norway 33-30 Germany
Russia 29-24 Norway (GER 36-35 ROU)

XVII Rossiyskaya Federatsiya 2005 (05/18.XII) top

RUSSIA - Coach: Evgeni Trefilov.
Tatiana Alizar, Ljudmila Bodnieva, Anna Kareeva, Anna Kurepta, Ekaterina Marennikova, Elena Polenova, Irina Poltoratskaya, Liudmila Postnova, Oxana Romenskaya, Elena Sergeeva, Natalia Shipilova, Maria Sidorova, Emilia Turey, Yana Uskova.
Russia 31-24 Denmark Romania 26-24 Hungary
Russia 28-23 Romania (HUN 27-24 DEN)

XVI Hrvatska 2003 (01/14.XII) top

FRANCE - Coach: Olivier Krumbholz.
Stéphanie Cano, Sandrine Delerce, Joanne Dudziak, Sophie Herbrecht, Mélinda Jacques, Myriame Korfanty, Leila Lejeune, Stéphanie Ludwig, Stéphanie Moreau, Nodjialem Myaro, Valérie Nicolas, Véronique Rolland, Myriam Saïd Mohamed, Raphaelle Tervel, Estelle Vogein, Isabelle Wendling.
Hungary 40-38 South Korea France 28-26 Ukraine
France 32-29** Hungary (KOR 31-29 UKR)

XV Italia 2001 (04/16.XII) top

RUSSIA - Coach: Evgeni Trefilov.
Tatiana Alizar, Ljudmila Bodnieva, Svetlana Bogdanova, T Diadetchko, Alina Dolguikh, N Gontcharova, A Ignattchenko, Anna Kareeva, N Mouravieva, Elena Parchkova, Irina Poltoratskaya, Oxana Romenskaya, S Smirnova, Inna Suslina, E Tchaoussova, Raisa Verakso.
NOR 29-26 FRA RUS 30-23 HUN DEN 27-26 AUT YUG 32-18 SWE
Russia 26-20 Denmark Norway 34-33 Yugoslavia
Russia 30-25 Norway (YUG 42-40* DEN)

XIV Norge / Danmark 1999 (29.XI / 12.XII) top

NORWAY - Coach: Marit Breivik, Arne Hoegdal.
Heidi Tjugum, Tonje Larsen, Ann Cathrin Eriksen, Sussan Bjerkrheim, Else-Marthe Sørlie, Sarah Hausmann, Mia Hundvin, Mette Davidsen, Trine Haltvik, Kristine Duvholt, Cecilie Leganger, Brigitte Sættem, Elisabeth Hilmo, Marianne Rokne, Jeanette Nilsen.
NOR 24-21 HUN ROM 33-21 MKD AUT 24-13 GER FRA 19-17* DEN
France 18-17 Romania Norway 30-18 Austria
Norway 25-24** France (AUT 31-28* ROM)

XIII Deutschland 1997 top

DENMARK - Coach: Ulrik Wilbek
Lene Rantala, Gitte Sunesen, Susanne Munk Lauritsen, Anne Dorthe Tanderup, Helle Simonsen, Camilla Andersen, Tina Bottzaz, Anette Hoffman-Moberg, Janne Kolling, Merete Moller, Anja Andersen, Gitte Madsen, Tonje Kjaergaard, Lone Mathiesen, Maybrit Nielsen, Karina Jespersen.

XII Österreich / Magyarország 1995 top

SOUTH KOREA - Coach: Hyung-Kyun Chung
Hyang-Ja Moon, Chong-Sook Back, Mi-Sim Kim, Aeh-Kyeong Gu, Sun-Hee Han, Eun-Gyung Kim, O-Kyeong Lim, Rang Kim, Jeong-Mi Kim, Seong-Ok Oh, Jeong-Ho Hong, Yong-Ran Oh, Jeong-Kim Park, Eun-Mi Kim, Sang-Eun Lee, Soon-Ja Cho.

XI Norge 1993 top

GERMANY - Coach: Lothar Doering
Michaela Schanze, Bianca Urbanke, Sabine Adamik, Andrea Bölk, Eike Bram, Carola Ciszewski, Cordula David, Michaela Erler, Karen Heinrich, Gabriele Palme, Renate Zienkiewicz, Sybille Gruner, Heike Murrweiss, Birgit Wagner, Heike Axmann, Franziska Heinz.

X Taehan Min´guk 1990 top

SOVIET UNION - Coach: Aleksandr Tarassikov
Svetlana Bogdanova, Svetlana Rozintseva, Olga Shishkina, Galina Onoprienko, Tamila Oleksiuk, Marina Basanowa, Natalja Morskova, Luidmila Guds, Svetlana Priakhina, Ausrele Zhukene, Elena Nemashkalo, Galina Tian, Svetlana Vydrina, Svetlana Minevskaya, Vera Kholodnaya.

IX Nederland 1986 top

SOVIET UNION - Coach: Igor Turtschin
Natalja Matrjuk, Irina Malko, Tatjana Schalimowa, Larissa Karlowa, Swetlana Mankowa, Sinaida Turtschina, Olga Semjonova, Tamila Oleksiuk, Marina Basanowa, Natalja Kirtschik, Eugenija Towstogan, Elena Nemashkalo, Elina Gussewa, Natalja Zygankowa, Swetlana Zhicharewa.

VIII Magyarország 1982 top

SOVIET UNION - Coach: Igor Turtschin
Natalja Matrjuk, Tatjana Schalimowa, Nina Gezko, Larissa Karlowa, Irina Paltschikowa, Sinaida Turtschina, Anelja Sagitowa, Sigita Stretschen, Marina Basanowa, Julia Safina, Olga Subarewa, Ljubow Odinokowa, Olga Dedussenko, Olga Kolomiez, Natalja Guskowa, Natalja Zygankowa.

VII Ceskoslovensko 1978 top

EAST GERMANY - Coach: Peter Kretzschmar, Klaus Franke.
Hannelore Zober, Hannelore Burosch, Renate Rudolph, Evelyn Matz, Roswitha Krause, Kristina Richter, Marion Tietz, Katrin Krüger, Christina Rost, Petra Uhlig, Waltraud Kretzschmar, Eva Langenberg, Claudia Winderlich, Cornelia Elbe, Birgit Heinecke, Sabine Röther.

VI Soyuz Sovetskikh Sotsialisticheskikh Respublik 1975 top

EAST GERMANY - Coach: Peter Kretzschmar, Harry Becker.
Hannelore Burosch, Evy Paskuy, Hannelore Zober, Christine Gehlhoff, Sylvia Siefert, Karin Jänicke, Roswitha Krause, Evelyn Matz, Kristina Richter, Marion Tietz, Petra Kahnt, Waltraud Kretzschmar, Beate Kühn, Christina Rost, Christina Lange, Ursula Putzier.

V Jugoslavija 1973 top

YUGOSLAVIA - Coach: Vilim Ticic
Zdenka Istvanovic, Dunja Kostic, Ana Titlic, Nadezda Abramovic, Mirjana Cikos, Jadranka Antic, Zdenka Leutar, Milenka Lukic, Ivanka Suprinovic, Katja Iles, Dragica Palaversa, Radmila Parezanovic, Biserka Rosic, Mara Torti, Milka Veinovic, Bozena Vrbanc.

IV Nederland 1971 top

EAST GERMANY - Coach: Hans Becker, Harry Becker.
Hannelore Burosch, Edelgard Rothe, Hannelore Zober, Bärbel Braun, Renate Breuer, Adelheid Dobrunz, Barb Heinz, Petra Kahnt, Bärbel Helbig, Kristina Hochmuth, Waltraud Kretzschmar, Brigitte Lück, Liane Michaelis, Bärbel Starke, Maria Winkler.

III Bundesrepublik Deutschland 1965 top

HUNGARY - Coach: Bodog Törok
Györgyne Gurics, Ana Rothermel, Agnes Babos, Marta Balogh, Györgyne Csenki, Marta Giba, Karoline Hajek, Agnes Hanus, Iiona Ignasz, Joszefne Janya, Magdolna Jona, Erzebet Lengyel, Joszefne Romhanyi, Jenöne Schmidt.

II Romania 1962 top

ROMANIA - Coach: Nicolae Nedef, Constantin Popescu
Liliana Borcea, Irene Hector-Nagy, Ana Botan-Stark, Cornelia Constantinescu, Maria Constantinescu-Scheip, Constanta Dumitrescu, Victoria Dumitrescu, Edeltraut Frantz, Felicia Gheorghita, Elena Hedesiu, Aurora Leonte-Niculescu, Iuliana Naco, Ana Nemetz, Antoaneta Otelea-Vasile, Iosefina Stefanescu-Ugron, Aurelia Szoke-Salageanu.

I Jugoslavija 1957 top

CZECHOSLOVAKIA - Coach: Karel Hostalek, Ladislav Groos
Anna Capova, Kveta Janeckova, Vera Aschenbrennerova, Pavla Bartakova, Vlasta Cihakova, Vera Dvorakova, Jana Houskova, Blanka Kotlinova, Stana Kucerova, Jana Malerova, Kveta Marzinova, Veronika Schmiedtova.

Medal Table top

Ps Country CNT GD SV BZ TOT
1. Russia RUS 4 - - 4
2. Norway NOR 3 3 3 9
3. Soviet Union URS 3 2 1 6
4. East Germany GDR 3 - 1 4
5. Hungary HUN 1 4 4 9
6. Yugoslavia YUG 1 3 3 7
7. France FRA 1 3 - 4
8. Denmark DEN 1 2 2 5
9. Romania ROM 1 2 1 4
10. Czechoslovakia TCH 1 1 1 3
11. Germany GER 1 - 2 3
. South Korea KOR 1 - 1 2
13. Brazil BRA 1 - - 1
14. Serbia SRB - 1 - 1
. Netherlands NED - 1 - 1
16. West Germany FRG - - 1 1
. Austria AUT - - 1 1
. Spain ESP - - 1 1
 
18 Total   22 22 22 66

Most titles (players) top

3 Hannelore Burosch, Waltraud Kretzschmar, Hannelore Zober (GDR, 71 75 78); Marina Basanowa (URS, 82 86 90); Anna Kareeva, Irina Poltoratskaya, Oxana Romenskaya (RUS, 01 05 07); Emilia Turey, Inna Suslina, Liudmila Postnova (RUS, 05 07 09) (10)

Go To