Track & Field (Athletics) / Olympic Games

WOMEN by Edition (since 1976)

Rio de Janeiro 2016 London 2012 Beijing 2008 Athens 2004 Sydney 2000 Atlanta 1996
Barcelona 1992 Seoul 1988 Los Angeles 1984 Moscow 1980 Montreal 1976  

XXXI Rio de Janeiro 2016 (05/21.VIII.16) top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
100 Elaine Thompson JAM 10.71 Tori Bowie USA 10.83 Shelly-Ann Fraser-Pryce JAM 10.86
200 Elaine Thompson JAM 21.78 Dafne Schippers NED 21.88 Tori Bowie USA 22.15
400 Shaunae Miller BAH 49.44 Allyson Felix USA 49.51 Shericka Jackson JAM 49.85
800 Caster Semenya RSA 1:55.28 Francine Niyonsaba BDI 1:56.49 Margaret Wambui KEN 1:56.89
1.500 Faith Kipyegon KEN 4:08.92 Genzebe Dibaba ETH 4:10.27 Jennifer Simpson USA 4:10.53
5.000 Vivian Cheruiyot KEN 14:26.17 Hellen Onsando Obiri KEN 14:29.77 Almaz Ayana ETH 14:33.59
10.000 Almaz Ayana ETH 29:17.45 Vivian Cheruiyot KEN 29:32.53 Tirunesh Dibaba ETH 29:42.56
Mar Jemima Sumgong KEN 2h24:04 Eunice Kirwa BRN 2h24:13 Mare Dibaba ETH 2h24:30
100 h Brianna Rollins USA 12.48 Nia Ali USA 12.59 Kristi Castlin USA 12.61
400 h Dalilah Muhammad USA 53.13 Sara Petersen DEN 53.55 Ashley Spencer USA 53.72
3000 st Ruth Jebet BRN 8:59.75 Hyvin Jepkemoi KEN 9:07.12 Emma Coburn USA 9:07.63
4x100 Tianna Bartoletta [Madison], Allyson Felix, English Gardner, Tori Bowie USA 41.02 Christiania Williams, Eleine Thompson, Veronica Campbell-Brown, Shelly-Ann Fraser-Pryce JAM 41.36 Asha Philip, Desiree Henry, Dina Asher-Smith, Daryll Neita GBR 41.77
4x400 Allyson Felix, Phyllis Francis, Natasha Hastings, Courtney Okolo USA 3:19.06 Stephenie Ann McPherson, Anneisha McLaughlin-Whilby, Shericka Jackson, Novlene Williams-Mills JAM 3:20.34 Eilidh Doyle, Anyika Onuora, Emily Diamond, Christine Ohuruogu GBR 3:25.88
HJ Ruth Beitia ESP 1m97 Mirela Demireva BUL 1m97 Blanka Vlasic CRO 1m97
PV Ekaterini Stefanidi GRE 4m85 Sandi Morris USA 4m85 Eliza McCartney NZL 4m80
LJ Tianna Bartoletta [Madison] USA 7m17 Britney Reese USA 7m15 Ivana Spanovic SRB 7m08
TJ Caterine Ibarguen COL 15m17 Yulimar Rojas VEN 14m98 Olga Rypakova KAZ 14m74
SP Michelle Carter USA 20m63 Valerie Adams NZL 20m42 Anita Marton HUN 19m87
DT Sandra Perkovic CRO 69m21 Melina Robert-Michon FRA 66m73 Denia Caballero CUB 65m34
HT Anita Wlodarczyk POL 82m29 Zhang Wenxiu CHN 76m75 Sophie Hitchon GBR 74m54
JT Sara Kolak CRO 66m18 Sunette Viljoen RSA 64m92 Barbora Spotakova CZE 64m80
Hep Nafissatou Thiam BEL 6810p Jessica Ennis-Hill GBR 6775p Brianne Theisen-Eaton CAN 6653p
20KW Liu Hong CHN 1h28:35 Maria Guadalupe Gonzalez MEX 1h28:37 Lu Xiuzhi CHN 1h28:42

XXX London 2012 (27.VII.12/12.VIII.12) top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
100 Shelly-Ann Fraser-Pryce JAM 10.75 Carmelita Jeter USA 10.78 Veronica Campbell-Brown JAM 10.81
200 Allyson Felix USA 21.88 Shelly-Ann Fraser-Pryce JAM 22.09 Carmelita Jeter USA 22.14
400 Sanya Richards-Ross USA 49.55 Christine Ohurougu GBR 49.70 DeeDee Trotter USA 49.72
800 Mariya Savinova RUS 1:56.19 Caster Semenya RSA 1:57.23 Ekaterina Poistogova RUS 1:57.53
1.500 Asli Çakir Alptekin TUR 4:10.23 Gamze Bulut TUR 4:10.40 Maryam Yusuf Jamal BRN 4:10.74
5.000 Meseret Defar ETH 15:04.25 Vivian Cheruiyot KEN 15:04.73 Tirunesh Dibaba ETH 15:05.15
10.000 Tirunesh Dibaba ETH 30:20.75 Sally Kipyego KEN 30:26.37 Vivian Cheruiyot KEN 30:30.44
Mar Tiki Gelana ETH 2h23:07 Priscah Jeptoo KEN 2h23:12 Tatyana Arkhipova RUS 2h23:29
100 h Sally Pearson AUS 12.35 Dawn Harper USA 12.37 Kellie Wells USA 12.48
400 h Natalya Antyukh RUS 52.70 Lashinda Demus USA 52.77 Zuzana Hejnova CZE 53.38
3000 st Yuliya Zaripova RUS 9:06.72 Habiba Ghribi TUN 9:08.37 Sofia Assefa ETH 9:09.84
4x100 Tianna Madison, Allyson Felix, Bianca Knight, Carmelita Jeter USA 40.82 Shelly-Ann Fraser-Pryce, Sherone Simpson, Veronica Campbell-Brown, Kerron Stewart JAM 41.41 Olesya Povh, Hrystyna Stuy, Mariya Ryemyen, Elyzaveta Bryzgina UKR 42.04
4x400 DeeDee Trotter, Allyson Felix, Francena McCorory, Sanya Richards-Ross USA 3:16.87 Yulia Gushchina, Antonina Krivoshapka, Tatyana Firova, Natalya Antyukh RUS 3:20.23 Christine Day, Rosemarie Whyte, Shericka Williams, Novlene Williams-Mills JAM 3:20.95
HJ Anna Chicherova RUS 2m05 Brigetta Barrett USA 2m03 Svetlana Shkolina RUS 2m03
PV Jenn Suhr USA 4m75 Yarisley Silva CUB 4m75 Yelena Isinbayeva RUS 4m70
LJ Brittney Reese USA 7m12 Yelena Sokolova RUS 7m07 Janay Deloach USA 6m89
TJ Olga Rypakova KAZ 14m98 Caterine Ibarguen COL 14m80 Olha Saldukha UKR 14m79
SP Valerie Adams [Vili] NZL 20m70* Yevgeniya Kolodko RUS 20m48 Gong Lijiao CHN 20m22
DT Sandra Perkovic CRO 69m11 Darya Pishchalnikova RUS 67m56 Li Yanfeng CHN 67m22
HT Tatyana Lysenko RUS 78m18 Anita Wlodarczyk POL 77m60 Betty Heidler GER 77m12
JT Barbora Spotakova CZE 69m55 Christina Obergföll GER 65m16 Linda Stahl GER 64m91
Hep Jessica Ennis GBR 6955p Lilli Schwarzkopf GER 6649p Tatyana Chernova RUS 6628p
20KW Elena Lashmanova RUS 1h25:02 Olga Kaniskina RUS 1h25:09 Qieyang Shenjie CHN 1h25:16

* SP: Nadzeya Ostapchuk, BLR (21m36) failed drug test.

XXIX Beijing 2008 (08/24.VIII.08) top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
100 Shelly-Ann Fraser JAM 10.78 Sherone Simpson (JAM) & Kerron Stewart (JAM) - 10.98 - - -
200 Veronica Campbell JAM 21.74 Allyson Felix USA 21.93 Kerron Stewart JAM 22.00
400 Christine Ohuruogu GBR 49.62 Shericka Williams JAM 49.69 Sanya Richards USA 49.93
800 Pamela Jelimo KEN 1:54.87 Janeth Jepkosgei Busienei KEN 1:56.07 Hasna Benhassi MAR 1:56.73
1.500 Nancy Jebet Langat KEN 4:00.23 Iryna Lishchynska UKR 4:01.63 Nataliya Tobias UKR 4:01.78
5.000 Tirunesh Dibaba ETH 15:41.40 Elvan Abeylegesse TUR 15:42.74 Meseret Defar ETH 15:44.12
10.000 Tirunesh Dibaba ETH 29:54.66 Elvan Abeylegesse TUR 29:56.34 Shalane Flanagan USA 30:22.22
Mar Constantina Tomescu ROU 2:26.44 Catherine Ndereba KEN 2h27:06 Chunxiu Zhou CHN 2h27:07
100 h Dawn Harper USA 12.54 Sally McLellan AUS 12.64 Priscilla Lopes-Schliep CAN 12.64
400 h Melanie Walker JAM 52.64 Sheena Tosta USA 53.70 Tasha Danvers GBR 53.84
3000 st Gulnara Galkina Samitova RUS 8:58.81 Eunice Jepkorir KEN 9:07.41 Ekaterina Volkova RUS 9:07.64
4x100 Evgeniya Polyakova, Aleksandra Fedoriva, Yulia Gushchina, Yuliya Chermoshanskaya RUS 42.31 Olivia Borlee, Hanna Marien, Elodie Ouedraogo, Kim Gevaert BEL 42.54 Franca Idoko, Gloria Kemasuode, Halimat Ismaila, Oludamola Osayomi NGR 43.04
4x400 Mary Wineberg, Allyson Felix, Monique Henderson, Sanya Richards USA 3:18.54 Yulia Gushchina, Liudmila Litvinova, Tatiana Firova, Anastasia Kapachinskaya RUS 3:18.82 Shericka Williams, Shereefa Lloyd, Rosemarie Whyte, Novlene Williams JAM 3:20.40
HJ Tia Hellebaut BEL 2m05 Blanka Vlasic CRO 2m05 Anna Chicherova RUS 2m03
PV Yelena Isinbayeva RUS 5m05 Jennifer Stuczynski USA 4m80 Svetlana Feofanova RUS 4m75
LJ Maurren Higa Maggi BRA 7m04 Tatyana Lebedeva RUS 7m03 Blessing Okagbare NGR 6m91
TJ Francoise Mbango Etone CMR 15m39 Tatyana Lebedeva RUS 15m32 Hrysopiyi Devetzi GRE 15m23
SP Valerie Vili NZL 20m56 Natallia Mikhnevich BLR 20m28 Nadzeya Ostapchuk BLR 19m86
DT Stephanie Brown Trafton USA 64m74 Yarelys Barrios CUB 63m64 Olena Antonova UKR 62m59
HT Aksana Miankova BLR 76m34 Yipsi Moreno CUB 75m20 Wenxiu Zhang CHN 74m32
JT Barbora Spotakova CZE 71m42 Maria Abakumova RUS 70m78 Christina Obergföll GER 66m13
Hep Nataliya Dobrynska UKR 6733p Hyleas Fountain USA 6619p* Tatyana Chernova RUS 6591p
20KW Olga Kaniskina RUS 1h26:31 Kjertsi Tysse Platzer NOR 1h27:07 Elisa Rigaudo ITA 1h27:12

* Hep: Lyudmila Blonska, UKR (6700p) failed drug test.

XXVIII Athens 2004 (13/19.VIII.04) top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
100 Yuliya Nesterenko BLR 10.93 Lauryn Williams USA 10.96 Veronica Campbell JAM 10.97
200 Veronica Campbell JAM 22.05 Allyson Felix USA 22.18 Debbie Ferguson BAH 22.30
400 Tonique Williams Darling BAH 49.41 Ana Guevara MEX 49.56 Natalya Antyukh RUS 49.89
800 Kelly Holmes GBR 1:56.38 Hasna Benhassi MAR 1:56.43 Jolanda Ceplak SLO 1:56.43
1.500 Kelly Holmes GBR 3:57.90 Tatyana Tomashova RUS 3:58.12 Maria Cioncan ROM 3:58.39
5.000 Meseret Defar ETH 14:45.65 Isabella Ochichi KEN 14:48.19 Tirunesh Dibaba ETH 14:51.83
10.000 Huina Xing CHN 30:24.36 Ejegayehu Dibaba ETH 30:24.98 Derartu Tulu ETH 30:26.42
Mar Mizuki Noguchi JPN 2h26:20 Catherine Ndereba KEN 2h26:32 Deena Drossin Kastor USA 2h27:20
100 h Joanna Hayes USA 12.37 Olena Krasovska UKR 12.45 Melissa Morrison USA 12.56
400 h Fani Halkia GRE 52.82 Ionela Tirlea Manolache ROM 53.38 Tetiana Tereshchuk UKR 53.44
4×100 Tayna Lawrence, Sherone Simpson, Aleen Bailey, Veronica Campbell JAM 41.73 Olga Fedorova, Yulya Tabakova, Irina Khabarova, Larisa Kruglova RUS 42.27 Veronique Mang, Muriel Hurtis, Sylviane Felix, Christine Arron FRA 42.54
4×400 DeeDee Trotter, Monique Henderson, Sanya Richards, Monique Hennagan USA 3:19.01 Olesya Krasnomovets, Natalya Nazarova, Olesya Zykina, Natalya Antyukh RUS 3:20.16 Novlene Williams, Michelle Burgher, Nadia Davy, Sandie Richards JAM 3:22.00
HJ Yelena Slesarenko RUS 2m06 Hestrie Cloete RSA 2m02 Viktorya Styopina UKR 2m02
PV Yelena Isinbayeva RUS 4m91 Svetlana Feofanova RUS 4m75 Anna Rogowska POL 4m70
LJ Tatyana Lebedeva RUS 7m07 Irina Simagina RUS 7m05 Tatyana Kotova RUS 7m05
TJ Françoise Mbango Etone CMR 15m30 Hrysopiyi Devetzi GRE 15m25 Tatyana Lebedeva RUS 15m14
SP* Yumileidi Cumba CUB 19m59* Nadine Kleinert GER 19m55 Svetlana Krivelyova RUS 19m49
DT Natalya Sadova RUS 67m02 Anastasia Kelesidou GRE 66m68 Irina Yatchenko BLR 66m17
HT Olga Kuzenkova RUS 75m02 Yipsi Moreno CUB 73m36 Yunaika Crawford CUB 73m16
JT Osleidys Menendez CUB 71m53 Steffi Nerius GER 65m82 Mirela Manjani GRE 64m29
Hep Carolina Kluft SWE 6952p Austra Skujyte LTU 6435p Kelly Sotherton GBR 6424p
20KW Athanasia Tsoumeleka GRE 1h29:12 Olimpiada Ivanova RUS 1h29:16 Jane Saville AUS 1h29:25

* SP: Irina Korzhanenko, RUS (21m06) failed drug test.

XXVII Sydney 2000 (15.IX/01.X) top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
100 *DQ (Marion Jones) USA 10.75 Ekaterini Thanou (GRE; 11.12) & Tayna Lawrence (JAM; 11.18) - - Merlene Ottey JAM 11.19
200 Pauline Davis-Thompson BAH 22.27 Susanthika Jayasinghe SRI 22.28 Beverly McDonald JAM 22.35
400 Cathy Freeman AUS 49.11 Lorraine Graham JAM 49.58 Katherine Merry GBR 49.72
800 Maria Mutola MOZ 1:56.15 Stephanie Graf AUT 1:56.64 Kelly Holmes GBR 1:56.80
1.500 Nuria Merah-Benida ALG 4:05.10 Violeta Szekely ROM 4:05.15 Gabriela Szabo ROM 4:05.27
5.000 Gabriela Szabo ROM 14:40.79 Sonia O´Sullivan IRL 14:41.02 Gete Wami ETH 14:42.23
10.000 Derartu Tulu ETH 30:17.49 Gete Wami ETH 30:22.48 Fernanda Ribeiro POR 30:22.88
Mar Naoko Takahashi JPN 2h23:14 Lidia Simon ROM 2h23:22 Joyce Chepchumba KEN 2h24:45
100 h Olga Shishigina KAZ 12.65 Glory Aloize NGR 12.68 Melissa Morrison USA 12.76
400 h Irina Privalova RUS 53.02 Deon Hemmings JAM 53.45 Nouzha Bidouane MAR 53.57
4×100 Sevatheda Fynes, Chandra Sturrup, Pauline Davis Thompson, Debbie Ferguson BAH 41.95 Tayna Lawrence, Veronica Campbell, Beverly McDonald, Merlene Ottey JAM 42.13 Chryste Gaines, Torri Edwards, Nanceen Perry, (*DQ Marion Jones) USA 42.20
4×400 Jearl Miles-Clark, Monique Hennagan, (*DQ Marion Jones,) LaTasha Colander Richardson USA 3:22.62 Sandie Richards, Catherine Scott, Deon Hemmings, Lorraine Graham JAM 3:23.25 Yuliya Sotnikova, Svetlana Goncharenko, Olga Kotlyarova, Irina Privalova RUS 3:23.46
HJ Yelena Yelesina RUS 2m01 Hestrie Cloete RSA 2m01 Kajsa Bergvist (SWE) / Oana Pantelimon (ROM) - 1m99
PV Stacy Dragila USA 4m60 Tatiana Grigorieva AUS 4m55 Vala Flosadottir ISL 4m50
LJ Heike Dreschler GER 6m99 Fiona May ITA 6m92 Tatyana Kotova RUS 6m83
TJ Tereza Marinova BUL 15m20 Tatyana Lebedeva RUS 15m00 Olena Hovorova UKR 14m96
SP Yanina Korolchik BLR 20m56 Larisa Peleshenko RUS 19m92 Astrid Kumbernuss GER 19m62
DT Ellina Zvereva BLR 68m40 Anastasia Kelesidou GRE 65m71 Irina Yatchenko BLR 65m20
HT Kamila Skolimovska POL 71m16 Olga Kuzenkova RUS 69m77 Kirsten Muenchow GER 69m28
JT Trine Hattestad NOR 68m91 Mirella Maniani-Tzelili GRE 67m51 Osleidys Menendez CUB 66m18
Hep Denise Lewis GBR 6584p Yelena Prokhorova RUS 6531p Natalya Sazanovich BLR 6527p
20KW Liping Wang CHN 1h29:05 Kjersti Plaetzer NOR 1h29:33 Maria Vasco ESP 1h30:23

*Marion Jones, USA (100: 10.75; 200: 21.84; 4x100: 42.20; 4x400: 3:22.62; LJ: 6m92)
* The IOC and IAAF stripped Jones of all medals, points and results received after September 2000 after Jones admitted in October 2007 to using steroids prior to the 2000 Summer Olympics. However, the IOC did not redistribute the medals until December 2009. Thus 200, and Long Jump finalists were all upgraded; 100 silver medalist Ekaterini Thanou had herself been involved in a doping scandal in the run-up to the 2004 Olympics, so the IOC decided to upgrade Lawrence and Ottey to silver and bronze respectively, and leave Thanou as a silver medallist, with the gold medal withheld. In both the 4x100 and 4x400 Jones was stripped of her relay medals but the U.S. relay teams were not disqualified.

XXVI Atlanta 1996 (19.VII/09.VIII) top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
100 Gail Devers USA 10.94 Merlene Ottey JAM 10.94 Gwen Torrence USA 10.96
200 Marie-Jose Perec FRA 22.12 Merlene Ottey JAM 22.24 Mary Onyali NGR 22.38
400 Marie-Jose Perec FRA 48.25 Cathy Freeman AUS 48.63 Falilat Ogunkoya NGR 49.10
800 Svetlana Masterkova RUS 1:57.73 Ana Fidelia Quirot CUB 1:58.11 Maria Lourdes Mutola MOZ 1:58.71
1.500 Svetlana Masterkova RUS 4:00.83 Gabriela Szabo ROM 4:01.54 Theresia Kiesl AUT 4:03.02
5.000 Wang Junxia CHN 14:59.88 Pauline Konga KEN 15:03.49 Roberta Brunet ITA 15:07.52
10.000 Fernanda Ribeiro POR 31:01.63 Wang Junxia CHN 31:02.58 Gete Wami ETH 31:06.65
Mar Fatuma Roba ETH 2h26:05 Valentina Yegorova RUS 2h28:05 Yuko Arimori JPN 2h28:39
100 h Ludmila Engquist SWE 12.58 Brigita Bukovec SLO 12.59 Patricia Girard-Leno FRA 12.65
400 h Deon Hemmings JAM 52.82 Kim Batten USA 53.08 Tonja Buford-Bailey USA 53.22
4×100 Chryste Gaines, Gail Devers, Inger Miller, Gwen Torrence USA 41.95 Eldece Clarke, Chandra Sturrup, Sevatheda Fynes, Pauline Davis BAH 42.14 Michelle Freeman, Juliet Cuthbert, Nikole Mitchell, Merlene Ottey JAM 42.24
4×400 Rochelle Stevens, Maicel Malone, Kim Graham, Jearl Miles USA 3:20.91 Olabisi Afolabi, Fatima Yusuf, Charity Opara-Thompson, Falilat Ogunkoya NGR 3:21.04 Uta Rohländer, Linda Kisabaka, Anja Rücker, Grit Breuer GER 3:21.14
HJ Stefka Kostadinova BUL 2m05 Niki Bakogianni GRE 2m03 Inga Babakova UKR 2m01
LJ Chioma Ajunwa NGR 7m12 Fiona May ITA 7m02 Jackie Joyner-Kersee USA 7m00
TJ Inessa Kravets UKR 15m33 Inna Lasovskaya RUS 14m98 Sarka Kasparkova CZE 14m98
SP Astrid Kumbernuss GER 20m56 Sui Winmei CHN 19m88 Irina Khudorozhkina RUS 19m35
DT Ilke Wyludda GER 69m66 Natalya Sadova RUS 66m48 Ella Zvereva BLS 65m64
JT Heli Rantanen FIN 67m94 Louise McPaul AUS 65m54 Trine Hattestad NOR 64m98
Hep Ghada Shoua SYR 6780p Natalya Sazanovich BLS 6563p Denise Lewis GBR 6489p
10KW Yelena Nikolayeva RUS 41:49.00 Elisabeta Perrone ITA 42:12:00 Yan Wang CHN 42:19.00

XXV Barcelona 1992 (25.VII/09.VIII) top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
100 Gail Devers USA 10.82 Juliet Cuthbert JAM 10.83 Irina Privalova RUS 10.84
200 Gwen Torrence USA 21.81 Juliet Cuthbert JAM 22.02 Merlene Ottey JAM 22.09
400 Marie-Jose Perec FRA 48.83 Olga Bryzgina URS 49.05 Ximena Restrepo COL 49.64
800 Ellen van Langen HOL 1:55.54 Lilia Nurutdinova RUS 1:55.99 Ana Fidelia Quirot CUB 1:56.80
1.500 Hassiba Boulmerka ALG 3:55.30 Lyudmila Rogacheva RUS 3:56.91 Qu Yunxia CHN 3:57.08
3.000 Yelena Romanova RUS 8:46.04 Tatiana Dorovskikh (Samolenko) UKR 8:46.85 Angela Chalmers CAN 8:47.22
10.000 Derartu Tulu ETH 31:06.02 Elana Meyer RSA 31:11.75 Lynn Jennings USA 31:19.89
Mar Valentina Yegorova RUS 2h32:41 Yuko Arimori JPN 2h32:49 Lorraine Moller NZL 2h33:59
100 h Paraskevi Patoulidou GRE 12.64 LaVonna Martin USA 12.69 Yordanka Donkova BUL 12.70
400 h Sally Gunnell GBR 53.23 Sandra Farmer-Patrick USA 53.69 Janeene Vickers USA 54.31
4×100 Evelyn Ashford, Esther Jones, Carlette Guidry, Gwen Torrence USA 42.11 Olga Bogoslovskaya, Galina Malchugina, Marina Trandenkova, Irina Privalova RUS 42.16 Beatrice Utondu, Faith Idehen, Christy Opara-Thompson, Mary Onyali NGR 42.81
4×400 Yelena Ruzina, Lyudmila Dzhigalova, Olga Nazarova, Olha Bryzgina UNT 3:20.20 Natasha Kaiser, Gwen Torrence, Jearl Miles, Rochelle Stevens RUS 3:20.92 Phylis Smith, Sandra Douglas, Jennifer Stoute, Sally Gunnell GBR 3:24.23
HJ Heike Henkel GER 2m02 Alina Astafei ROM 2m00 Ioamnet Quintero CUB 1m97
LJ Heike Drechsler GER 7m14 Inessa Kravets UKR 7m12 Jackie Joyner-Kersee USA 7m07
SP Svetlana Krivelyova RUS 21m06 Zhihong Huang CHN 20m47 Kathrin Neimke GER 19m78
DT Maritza Marten CUB 70m06 Tzvetanka Hristova BUL 67m78 Daniela Costian AUS 66m24
JT Silke Renk GER 68m34 Natalya Shikolenko BLS 68m26 Karen Forkel GER 66m86
10KW Chen Yueling CHN 44:32.00 Yelena Nikolayeva RUS 44:33.00 Li Chunxiu CHN 44:41.00
Hep Jackie Joyner-Kersee USA 7044p Irina Belova RUS 6845p Sabine Braun GER 6649p

XXIV Seoul 1988 (17.IX.88/02.X.88) top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
100 Florence Griffith Joyner USA 10.54 Evelyn Ashford USA 10.83 Heike Drechsler [Daute] GDR 10.85
200 Florence Griffith Joyner USA 21.34 Grace Jackson JAM 21.72 Heike Drechsler GDR 21.95
400 Olga Bryzgina URS 48.65 Petra Muller GDR 49.45 Olga Nazarova URS 49.90
800 Sigrun Wodars GDR 1:56.10 Christine Wachtel GDR 1:56.64 Kimberly Gallagher USA 1:56.91
1.500 Paula Ivan ROM 3:53.96 Laimute Baikauskaite URS 4:00.24 Tatiana Samolenko URS 4:00.30
3.000 Tatiana Samolenko URS 8:26.53 Paula Ivan ROM 8:27.15 Yvonne Murray GBR 8:29.02
10.000 Olga Bondarenko URS 31:05.21 Liz McColgan GBR 31:08.44 Olena Zhupiyova URS 31:19.82
Mar Rosa Mota POR 2h25:40 Lisa Martin AUS 2h25.53 Kathrin Dörre GDR 2h26:21
100 h Yordanka Donkova BUL 12.38 Gloria Siebert GDR 12.61 Claudia Zackiewicz FRG 12.75
400 h Debra Flintoff-King AUS 53.17 Tatyana Ledovskaya URS 53.18 Ellen Fiedler GDR 53.63
4x100 Brown, Echols, Griffith, Ashford USA 41.98 Möller-Gladisch, Behrendt, Lange-Auerswald, Göhr-Oelsner GDR 42.09 Kondratyeva, Malchugina, Zhirova, Pomoshchnikova URS 42.75
4x400 Ledovskaya, Nazarova, Pinigina, Bryzgina URS 3:15.17 Howard-Hill, Dixon, Brisco, Griffith Joyner USA 3:15.51 Neubauer, Emmelmann, Busch, Muller GDR 3:18.29
HJ Louise Ritter USA 2m03 Stefka Kostadinova BUL 2m01 Tamara Bykova URS 1m99
LJ Jackie Joyner-Kersee USA 7m40 Heike Dreschler GDR 7m22 Regina Cistjakova URS 7m11
SP Natalya Lisovskaya URS 22m24 Kathrin Neimke GDR 21m07 Li Meisu CHN 21m06
DT Martina Hellmann GDR 72m30 Diana Gansky GDR 71m88 Tzvetanka Hristova BUL 69m74
JT Petra Felke GDR 74m68 Fatima Whitbread GBR 70m32 Beate Koch GDR 67m30
Hep Jackie Joyner-Kersee USA 7291p Sabine John [Paetz] GDR 6897p Anke Behmer GDR 6858p

XXIII Los Angeles 1984 (28.VII.84/12.VIII.84) top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
100 Evelyn Ashford USA 10.97 Alice Brown USA 11.13 Merlene Ottey-Page JAM 11.16
200 Valerie Brisco-Hooks USA 21.81 Florence Griffith USA 22.04 Merlene Ottey-Page JAM 22.09
400 Nadiya Olizarenko URS 1:53.43 Olga Mineyeva URS 1:54.81 Tatyana Providokhina URS 1:55.46
800 Doina Melinte ROM 1:57.60 Kimberly Gallagher USA 1:58.63 Rafira Fita Lovin ROM 1:58.83
1.500 Gabriella Dorio ITA 4:03.25 Doina Melinte ROM 4:03.76 Maricica Puica ROM 4:04.15
3.000 Maricica Puica ROM 8:35.96 Wendy Sly GBR 8:39.47 Lynn Williams CAN 8:42.14
Mar Joan Benoit USA 2h24:52 Grete Waitz NOR 2h26:18 Rosa Mota POR 2h26.57
100 h Benita Fitzgerald-Brown USA 12.84 Shirley Strong GBR 12.88 Michele Chardonnet (FRA) / Kim Turner (USA) - 13.06
400 h Nawal El Moutawakel MAR 54.61 Judi Brown USA 55.20 Cristina Cojocaru ROM 55.41
4x100 Brown, Bolden, Cheeseborough, Ashford USA 41.65 Bailey, Payne, Taylor, Gareau CAN 42.77 Jacobs, Cook-Smallwood, Calendar-Goddard, Oakes-Hunte GBR 43.11
4x400 Leatherwood, Howard, Brisco-Hooks, Cheeseborough USA 3:18.29 Crooks, Richardson, Killingbeck, Payne CAN 3:21.21 Schaulte-Mattler, Thimm, Gaugel, Bussmann FRG 3:22.98
HJ Ulrike Meyfarth FRG 2m02 Sara Simeoni ITA 2m00 Joni Huntley USA 1m97
LJ Anisoara Cusmir ROM 6m96 Valeria Ionescu ROM 6m81 Susan Hearnshaw GBR 6m80
SP Claudia Losch FRG 20m48 Mihaela Loghin ROM 20m47 Gael Martin AUS 19m19
DT Ria Stalman HOL 65m36 Leslie Deniz USA 64m86 Florenta Craciunescu ROM 63m64
JT Tessa Sanderson GBR 69m56 Tiina Lillak FIN 69m00 Fatima Whitbread GBR 67m14
Hep Glynis Nunn AUS 6390p Jackie Joyner-Kersee USA 6385p Sabine Everts FRG 6363p

XXII Moscow 1980 (19.VII.80/03.VIII.80) top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
100 Lyudmila Kondratyeva URS 11.06 Marlies Göehr [Oelsner] GDR 11.07 Ingrid Auerswald GDR 11.14
200 Bärbel Wöckel [Eckert] GDR 22.03 Natalya Bochina URS 22.19 Merlene Ottey JAM 22.20
400 Marita Koch GDR 48.88 Jarmila Kratochvilova TCH 49.46 Christina Lathan [Brehmer] GDR 49.66
800 Nadiya Olizarenko URS 1:53.43 Olga Mineyeva URS 1:54.81 Tatyana Providokhina URS 1:55.46
1.500 Tatiana Kazankina URS 3:56.56 Christiane Wartenberg GDR 3:57.71 Nadiya Olizarenko URS 3:59.52
100 h Vera Komisova URS 12.56 Johanna Klier [Schaller] GDR 12.63 Lucyna Langer POL 12.65
4x100 Muller, Wöckel-Eckert, Auerswald, Göhr-Oelsner GDR 41.60 Komisova, Maslakova, Anisimova, Bochina URS 42.10 Hunte, Smallwood, Goddard, Lannaman GBR 42.43
4x400 Prorochenko, Goistchik, Zyuskova, Nazarova URS 3:20.12 Löwe, Krug, Lathan-Brehmer, Koch GDR 3:20.35 MacDonald, Probert, Hoyte-Smith, Hartley GBR 3:27.5
HJ Sara Simeoni ITA 1m97 Urszula Kielan POL 1m94 Jutta Kirst GDR 1m94
LJ Tatyana Kolpakova URS 7m06 Brigitte Wujak GDR 7m04 Tatyana Skachko URS 7m01
SP Ilona Slupianek GDR 22m41 Svetlana Krachevskaya URS 21m42 Margitta Pufe GDR 21m20
DT Evelin Jahl [Schlaak] GDR 69m96 Maria Petkova [Vergova] BUL 67m90 Tatyana Lesovaya URS 67m40
JT Maria Colon CUB 68m40 Saida Gunba URS 67m76 Ute Hommola GDR 66m56
Pen Nadiya Tkachenko URS 5083p Olga Rukavishnikova URS 4937p Olga Kuragina URS 4875p

XXI Montreal 1976 (17.VII.76/1.VIII.76) top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
100 Annegret Richter FRG 11.08 Renate Stecher GDR 11.13 Inge Helten FRG 11.17
200 Bärbel Eckert GDR 22.37 Annegret Richter FRG 22.39 Renate Stecher GDR 22.47
400 Irena Szewinska [Kirszenstein] POL 49.28 Christina Brehmer GDR 50.51 Ellen Streidt [Stropahl] GDR 50.55
800 Tatyana Kazankina URS 1:54.94 Nikolina Shtereva BUL 1:55.42 Elfi Zinn GDR 1:55.60
1.500 Tatyana Kazankina URS 4:05.48 Gunhild Hoffmeister GDR 4:06.02 Ulrike Klapezynski GDR 4:06.09
100 h Johanna Schaller GDR 12.77 Tatiana Anisimova URS 12.78 Natalya Lebedeva URS 12.80
4x100 Oelsner, Stecher, Bodendorf, Eckert GDR 42.55 Possekel, Helten, Richter, Kroniger FRG 42.59 Prorochenko, Maslakova, Besfamilnaya, Anisimova URS 43.09
4x400 Maletzki, Rohde, Streidt, Brehmer GDR 3:19.23 Sapenter, Ingram, Jiles, Bryant USA 3:22.81 Klimovica, Aksenova, Sokolova, Ilyina URS 3:24.24
HJ Rosemarie Ackerman GDR 1m93 Sara Simeoni ITA 1m91 Yordanka Blagoyeva BUL 1m91
LJ Angela Voigt GDR 6m72 Kathy McMillan USA 6m66 Lidiya Alfeyeva URS 6m60
SP Ivanka Hristova BUL 21m16 Nadezhda Chizhova URS 20m96 Helena Fibingerova TCH 20m67
DT Evelin Schlaak GDR 69m00 Maria Vergova BUL 67m30 Gabriele Hinzmann GDR 66m84
JT Ruth Fuchs GDR 65m94 Marion Becker FRG 64m70 Kathryn Schmidt USA 63m96
Pen Siegrun Siegl GDR 4745p Christine Laser GDR 4745p Burglinde Pollak GDR 4740p

Abbreviations top

ABR Event ABR Event ABR Event
Mar Marathon HJ High Jump SP Shot Put
h hurdles PV Pole Vault DT Discus Throw
KW Kilometres Walk LJ Long Jump HT Hammer Throw
Dec Decathlon TJ Triple Jump JT Javelin Throw
__ an underline result stands for World Record

Go To