Track Cycling / Olympic Games

Rio Medals All-time Medals Medal Table Individual Table

MEN top

Medalists at Rio de Janeiro 2016 top

Year Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
INDIVIDUAL SPRINT Jason Kenny GBR - Callum Skinner GBR - Denis Dmitriev RUS -
TEAM SPRINT Philip Hindes, Jason Kenny, Callum Skinner GBR 42.440 Eddie Dawkins, Ethan Mitchell, Sam Webster NZL 42.542 Gregory Bauge, Michael D'Almeida, Francois Pervis FRA 43.143
KEIRIN Jason Kenny GBR 10.113 Matthijs Buchli NED +0.040 Azizulhasni Awang MAS +0.085
TEAM PURSUIT Ed Clancy, Steven Burke, Owain Doull, Bradley Wiggins GBR 3:50.265 Alexander Edmondson, Jack Bobridge, Michael Hepburn, Sam Welsford AUS 3:51.008 Lasse Norman Hansen, Niklas Larsen, Frederik Madsen, Casper von Folsach DEN 3:53.789
OMNIUM Elia Viviani ITA 207p Mark Cavendish GBR 194p Lasse Norman Hansen DEN 192p

ALL-TIME MEDALISTS top

Individual Sprint [1896 - ] Team Sprint [2000 - ] Keirin [2000 - ] Team Pursuit [1908 - ] Omnium [2012 - ]
Madison [2000-2008] Points Race [1984-2008] Indiv. Pursuit [1964-2008] Tandem [1908-1972] Time trial [1928-2004] Others [1896-1924]

Individual Sprint (1896- ) top

Year Gold CNT Silver CNT Bronze CNT
2016 Jason Kenny GBR Callum Skinner GBR Denis Dmitriev RUS
2012 Jason Kenny GBR Gregory Bauge FRA Shane Perkins AUS
2008 Chris Hoy GBR Jason Kenny GBR Mickael Bourgain FRA
2004 Ryan Bayley AUS Theo Bos NED Rene Wolff GER
2000 Marty Nothstein USA Florian Rousseau FRA Jens Fiedler GER
1996 Jens Fiedler GER Marty Nothstein USA Curt Harnett CAN
1992 Jens Fiedler GER Gary Neiwand AUS Curt Harnett CAN
1988 Lutz Hesslich GDR Nikolai Kovsh URS Gary Neiwand AUS
1984 Mark Gorski USA Nelson Vails USA Tsutomu Sakamoto JPN
1980 Lutz Hesslich GDR Yave Cahard FRA Sergei Kopylov URS
1976 Anton Tkat TCH Daniel Morelon FRA Hens-Jurgen Geschke GDR
1972 Daniel Morelon FRA John Nicholson AUS Omar Pkhakadze URS
1968 Daniel Morelon FRA Giordano Turrini ITA Pierre Trentin FRA
1964 Giovanni Pettenella ITA Sergio Bianchetto ITA Daniel Morelon FRA
1960 Sante Gaiardoni ITA Leo Sterckx BEL Valentino Gasarella ITA
1956 Michel Rousseau FRA Guglielmo Presenti ITA Dick Ploog AUS
1952 Enzo Sacchi ITA Lionel Cox AUS Werner Potzernheim GER
1948 Mario Ghella ITA Reginald Harris GBR Axel Schandorff DEN
1936 Toni Merkens GER Arie van Vliet NED Louis Chaillot FRA
1932 Jacobus van Egmond NED Louis Chaillot FRA Bruno Pellizzari ITA
1928 Roger Beaufrand FRA Antoine Mazairac NED Willy Hansen DEN
1924 Lucien Michard FRA Jacob Meijer NED Jean Cugnot FRA
1920 Maurice Peeters NED Horace Johnson GBR Harry Ryan GBR
1912 NOT HELD
1908 VOID RACE
1904 NOT HELD
1900 Georges Taillandier FRA Fernand Sanz FRA John Henry Lake USA
1896 Paul Masson FRA Stamatios Nikolopoulos GRE Leon Flameng FRA

Team Sprint (2000- ) top

Year Gold CNT Silver CNT Bronze CNT
2016 Philip Hindes, Jason Kenny, Callum Skinner GBR Eddie Dawkins, Ethan Mitchell, Sam Webster NZL Gregory Bauge, Michael D'Almeida, Francois Pervis FRA
2012 Philip Hindes, Chris Hoy, Jason Kenny GBR Gregory Bauge, Michael D'Almeida, Kevin Sireau FRA Rene Enders, Maximilian Levy, Robert Förstemann GER
2008 Chris Hoy, Jason Kenny, Jamie Staff GBR Gregory Bauge, Kevin Sireau, Arnaud Tournant FRA Rene Enders, Maximilian Levy, Stefan Nimke GER
2004 Jens Fiedler, Stefan Nimke, Rene Wolff GER Toshiaki Fushimi, Masaki Inoue, Tomohiro Nagatsuka JPN Mickael Bourgain, Laurent Gane, Arnaud Tournant FRA
2000 Florian Rousseau, Arnaud Tournant, Laurent Gane FRA Chris Hoy, Craig MacLean, Jason Queally GBR Gary Neiwand, Sean Eadie, Darryn Hill AUS

Keirin (2000- ) top

Year Gold CNT Silver CNT Bronze CNT
2016 Jason Kenny GBR Matthijs Buchli NED Azizulhasni Awang MAS
2012 Chris Hoy GBR Maximilian Levy GER Simon van Velthooven (NZL) & Teun Mulder (NED) -
2008 Chris Hoy GBR Ross Edgar GBR Kiyofumi Nagai JPN
2004 Ryan Bayley AUS Jose Antonio Escuredo ESP Shane Kelly AUS
2000 Florian Rousseau FRA Gary Neiwand AUS Jens Fiedler GER

Team Pursuit (1908- ) top

Year Gold CNT Silver CNT Bronze CNT
2016 Ed Clancy, Steven Burke, Owain Doull, Bradley Wiggins GBR Alexander Edmondson, Jack Bobridge, Michael Hepburn, Sam Welsford AUS Lasse Norman Hansen, Niklas Larsen, Frederik Madsen, Casper von Folsach DEN
2012 Ed Clancy, Geraint Thomas, Steven Burke, Peter Kennaugh GBR Jack Bobridge, Glenn O'Shea, Rohan Dennis, Michael Hepburn AUS Sam Bewley, Aaron Gate, Marc Ryan, Jesse Sergent, Westley Gough NZL
2008 Ed Clancy, Paul Manning, Geraint Thomas, Bradley Wiggins GBR Casper Jorgensen, Jens-Erik Madsen, Michael Morkov, Alex Nicki Rasmussen, Michael Færk Christensen DEN Sam Bewley, Hayden Roulston, Marc Ryan, Jesse Sergent, Westley Gough NZL
2004 Graeme Brown, Brett Lancaster, Brad McGee, Luke Roberts AUS Steve Cummings, Rob Hayles, Paul Manning, Bradley Wiggins GBR Carlos Castaño, Sergi Escobar, Asier Maeztu, Carlos Torrent ESP
2000 Guido Fulst, Robert Bartko, Daniel Becke, Jens Lehmann GER Sergiy Chernyavsky, Sergiy Matveyev, Alexander Symonenko, Oleksandr Fedenko UKR Paul Manning, Chris Newton, Bryan Steel, Bradley Wiggins GBR
1996 Chistophe Capelle, Philippe Ermenault, Jean-Michel Monin, Francis Moreau FRA Eduard Gritsun, Nikolay Kuznetsov, Alexei Markov, Anton Shantyr RUS Brett Aitken, Stuart O'Grady, Timothy O'Shannessey, Dean Woods AUS
1992 Stefan Steinweg, Andreas Walzer, Guido Fulst, Michael Glöckner, Jens Lehmann GER Stuart O'Grady, Brett Aitken, Stephen McGlede, Shaun O'Brien AUS Jan Petersen, Michael Sandstod, Ken Frost, Jimmi Madsen, Klaus Nielsen DEN
1988 Viatcheslav Ekimov, Artūras Kasputis, Dmitry Nelyubin, Gintautas Umaras URS Carsten Wolf, Steffen Blochwitz, Roland Hennig, Dirk Meier GDR Scott McGrory, Dean Woods, Brett Dutton, Wayne McCarny, Stephen McGlede AUS
1984 Michael Grenda, Kevin Nichols, Michael Turtur, Dean Woods AUS David Grylls, Steve Hegg, Patrick McDonough, Leonard Nitz USA Reinhard Alber, Rolf Gölz, Roland Günther, Michael Marx FRG
1980 Viktor Manakov, Valery Movchan, Vladimir Osokin, Vitaly Petrakov URS Gerald Mortag, Uwe Unterwalder, Matthias Wiegand, Volker Winkler GDR Teodor Cerny, Martin Penc, Jiri Pokorny, Lgor Slama TCH
1976 Peter Vonhof, Gregor Braun, Hans Lutz, Günther Schumacher FRG Viktor Sokolov, Vladimir Osokin, Aleksandr Perov, Vitaly Petrakov URS Ian Hallam, Ian Banbury, Michael Bennett, Robin Croker GBR
1972 Günther Schumacher, Jürgen Colombo, Günter Haritz, Udo Hempel FRG Uwe Unterwalder, Thomas Huschke, Heinz Richter, Herbert Richter GDR William Moore, Michael Bennett, Ian Hallam, Ronald Keeble GBR
1968 Gunnar Asmussen, Mogens Jensen, Per Jorgensen, Reno Olsen DEN Udo Hempel, Karlheinz Henrichs, Jürgen Kissner, Karl Link FRG Lorenzo Bosisio, Cipriano Chemello, Giorgio Morbiato, Luigi Roncaglia ITA
1964 Lothar Claesges, Karlheinz Henrichs, Karl Link, Ernst Streng EUA Vincenzo Mantovani, Carlo Rancati, Luigi Roncaglia, Franco Testa ITA Henk Cornelisse, Gerard Koel, Jaap Oudkerk, Cor Schuuring NED
1960 Luigi Arienti, Franco Testa, Mario Vallotto, Marino Vigna ITA Bernd Barleben, Peter Gröning, Manfred Klieme, Siegfried Köhler EUA Arnold Belgardt, Leonid Kolumbet, Stanislav Moskvin, Viktor Romanov URS
1956 Antonio Domenicali, Leandro Faggin, Franco Gandini, Valentino Gasparella ITA Rene Bianchi, Jean Graczyk, Jean-Claude Lecante, Michel Vermeulin FRA Donald Burgess, Michael Gambrill, John Geddes, Thomas Simpson GBR
1952 Loris Campana, Mino de Rossi, Guido Messina, Marino Morettini ITA George Estman, Robert Fowler, Thomas Shardelow, Alfred Swift RSA Donald Burgess, George Newberry, Alan Newton, Ronald Stretton GBR
1948 Pierre Adam, Serge Blusson, Charles Coste, Fernand Decanali FRA Arnaldo Benfenati, Guido Bernardi, Anselmo Citterio, Rino Pucci ITA Robert Geldard, Tommy Godwin, David Ricketts, Wilfred Waters GBR
1936 Robert Charpentier, Jean Goujon, Guy Lapebie, Roger-Jean Le Nizerhy FRA Bianco Bianchi, Mario Gentili, Armando Latini, Severino Rigoni ITA Harry Hill, Ernest Johnson, Charles King, Ernest Mills GBR
1932 Nino Borsari, Marco Cimatti, Alberto Ghilardi, Paolo Pedretti ITA Paul Chocque, Amedee Fournier, Rene Legrèves, Henri Mouillefarine FRA William Harvell, Charles Holland, Ernest Johnson, Frank Southall GBR
1928 Marco Cattaneo, Cesare Facciani, Mario Lusiani, Luigi Tasselli ITA Janus Braspennincx, Piet van der Horst, Johannes Maas, Jan Pijnenburg NED George Southall, Harry Wyld, Leonard Wyld, Percy Wyld GBR
1924 Angelo de Martino, Alfredo Dinale, Aurelio Menegazzi, Francesco Zucchetti ITA Jozef Lange, Jan Lazarski, Tomasz Stankiewicz, Franciszek Szymczyk POL Jean van den Bosch, Leonard Daghelinckx, Henri Hoevenaers, Ferdinand Saive BEL
1920 Arnaldo Carli, Ruggero Ferrario, Franco Giorgetti, Primo Magnani ITA Cyril Alden, Horace Johnson, William Stewart, Albert White GBR Harry Goosen, Henry Kaltenbrun, William Smith, James Walker RSA
1912 NOT HELD
1908 Benjamin Jones, Clarence Kingsbury, Leonard Meredith, Ernest Payne GBR Max Götze, Rudolf Katzer, Hermann Martens, Karl Neumer GER William Anderson, Walter Andrews, Frederick McCarthy, William Morton CAN

Omnium (2012- ) top

Year Gold CNT Silver CNT Bronze CNT
2016 Elia Viviani ITA Mark Cavendish GBR Lasse Norman Hansen DEN
2012 Lasse Norman Hansen DEN Bryan Coquard FRA Ed Clancy GBR

Madison (2000-2008) top

Year Gold CNT Silver CNT Bronze CNT
2008 Juan Curuchet, Walter Perez ARG Joan Llaneras, Antonio Tauler ESP Mikhail Ignatiev, Alexei Markov RUS
2004 Graeme Brown, Stuart O'Grady AUS Franco Marvulli, Bruno Risi SUI Rob Hayles, Bradley Wiggins GBR
2000 Brett Aitken, Scott McGrory AUS Etienne De Wilde, Matthew Gilmore BEL Silvio Martinello, Marco Villa ITA

Points Race (1984-2008) top

Year Gold CNT Silver CNT Bronze CNT
2008 Joan Llaneras ESP Roger Kluge GER Chris Newton GBR
2004 Mikhail Ignatiev RUS Joan Llaneras ESP Guido Fulst GER
2000 Joan Llaneras ESP Milton Wynants URU Alexei Markov RUS
1996 Silvio Martinello ITA Brian Walton CAN Stuart O'Grady AUS
1992 Giovanni Lombardi ITA Leon van Bon NED Cedric Mathy BEL
1988 Dan Frost DEN Leo Peelen NED Marat Ganeyev URS
1984 Roger Ilegems BEL Uwe Messerschmidt FRG Jose Youshimatz MEX

Individual Pursuit (1964-2008) top

Year Gold CNT Silver CNT Bronze CNT
2008 Bradley Wiggins GBR Hayden Roulston NZL Steven Burke GBR
2004 Bradley Wiggins GBR Brad McGee AUS Sergi Escobar ESP
2000 Robert Bartko GER Jens Lehmann GER Bradley McGee AUS
1996 Andrea Collinelli ITA Philippe Ermenault FRA Bradley McGee AUS
1992 Chris Boardman GBR Jens Lehmann GER Gary Anderson NZL
1988 Gintautas Umaras URS Dean Woods AUS Bernd Dittert GDR
1984 Steve Hegg USA Rolf Gölz FRG Leonard Harvey Nitz USA
1980 Robert Dill-Bundi SUI Alain Bondue FRA Hans-Henrik Orsted DEN
1976 Gregor Braun FRG Herman Ponsteen NED Thomas Huschke GDR
1972 Knut Knudsen NOR Xaver Kurmann SUI Hans Lutz FRG
1968 Daniel Rebillard FRA Mogens Frey Jensen DEN Xaver Kurmann SUI
1964 Jiri Daler TCH Giorgio Ursi ITA Preben Esaksson DEN

Tandem (1908-1972) top

Year Gold CNT Silver CNT Bronze CNT
1972 Vladimir Semenets, Igor Tselovalnykov URS Jürgen Geschke, Werner Otto GDR Andrzej Bek, Benedykt Kocot POL
1968 Daniel Morelon, Pierre Trentin FRA Leijn Loevesijn, Jan Janssen NED Daniel Goens, Robert van Lancker BEL
1964 Sergio Bianchetto, Angelo Damiano ITA Imants Bodnieks, Viktor Logunov URS Willi Fuggerer, Klaus Kobusch EUA
1960 Giuseppe Beghetto, Sergio Bianchetto ITA Jürgen Simon, Lothar Stäber EUA Vladimir Leonov, Boris Vasilyev URS
1956 Joey Browne, Tony Marchant AUS Ladislav Foucek, Vaclav Machek TCH Giuseppe Ogna, Cesare Pinarello ITA
1952 Lionel Cox, Russell Mockridge AUS Raymond Robinson, Thomas Shardelow RSA Antonio Maspes, Cesare Pinarello ITA
1948 Renato Perona, Ferdinando Teruzzi ITA Alan Bannister, Reginald Harris GBR Gaston Dron, Rene Faye FRA
1936 Ernst Ihbe, Carl Lorenz GER Bernhard Leene, Hendrik Ooms NED Pierre Georget, Georges Maton FRA
1932 Louis Chaillot, Maurice Perrin FRA Ernest Chambers, Stanley Chambers GBR Harald Christensen, Willy Gervin DEN
1928 Bernhard Leene, Daan van Dijk NED Ernest Chambers, John Sibbit GBR Hans Bernhardt, Karl Köther GER
1924 Lucien Choury, Jean Cugnot FRA Edmund Hansen, Willy Hansen DEN Gerard Bosch van Drakestein, Maurice Peeters NED
1920 Thomas Lance, Harry Ryan GBR William Smith, James Walker RSA Frans de Vreng, Piet Ikelaar NED
1912 NOT HELD
1908 Andre Auffray, Maurice Schilles FRA Frederick Hamlin, Horace Johnson GBR Colin Brooks, Walter Isaacs GBR

Time trial (1928-2004) top

Year Gold CNT Silver CNT Bronze CNT
2004 Chris Hoy GBR Arnaud Tournant FRA Stefan Nimke GER
2000 Jason Queally GBR Stefan Nimke GER Shane Kelly AUS
1996 Florian Rousseau FRA Erin Hartwell USA Takanobu Jumonji JPN
1992 Jose Manuel Moreno ESP Shane Kelly AUS Erin Hartwell USA
1988 Aleksandr Kirichenko URS Martin Vinnicombe AUS Robert Lechner FRG
1984 Fredy Schmidtke FRG Curtis Harnett CAN Fabrice Colas FRA
1980 Lothar Thoms GDR Aleksandr Panfilov URS David Weller JAM
1976 Klaus-Jürgen Grünke GDR Michel Vaarten BEL Niels Fredborg DEN
1972 Niels Fredborg DEN Daniel Clark AUS Jürgen Schütze GDR
1968 Pierre Trentin FRA Niels Fredborg DEN Janusz Kierzkowski POL
1964 Patrick Sercu BEL Giovanni Pettenella ITA Pierre Trentin FRA
1960 Sante Gaiardoni ITA Dieter Gieseler EUA Rostislav Vargashkin URS
1956 Leandro Faggin ITA Ladislav Foucek TCH Alfred Swift RSA
1952 Russell Mockridge AUS Marino Morettini ITA Raymond Robinson RSA
1948 Jacques Dupont FRA Pierre Nihant BEL Tommy Godwin GBR
1936 Arie van Vliet NED Pierre Georget FRA Rudolf Karsch GER
1932 Dunc Gray AUS Jacobus van Egmond NED Charles Rampelberg FRA
1928 Willy Hansen DEN Gerard Bosch van Drakestein NED Dunc Gray AUS

Others (1896-1924) top

Year Event Gold CNT Silver CNT Bronze CNT
1924 50 km Ko Willems NED Cyril Alden GBR Harry Wyld GBR
1920 50 km Henry George BEL Cyril Alden GBR Piet Ikelaar NED
1908 660 yards Victor Johnson GBR Émile Demangel FRA Karl Neumer GER
1908 5 km Benjamin Jones GBR Maurice Schilles FRA Andre Auffray FRA
1908 20 km Clarence Kingsbury GBR Benjamin Jones GBR Joseph Werbrouck BEL
1908 100 km Charles Bartlett GBR Charles Denny GBR Octave Lapize FRA
1904 1/4 mile Marcus Hurley USA Burton Downing USA Teddy Billington USA
1904 1/3 mile Marcus Hurley USA Burton Downing USA Teddy Billington USA
1904 1/2 mile Marcus Hurley USA Teddy Billington USA Burton Downing USA
1904 1 mile Marcus Hurley USA Burton Downing USA Teddy Billington USA
1904 2 miles Burton Downing USA Oscar Goerke USA Marcus Hurley USA
1904 5 miles Charles Schlee USA George E. Wiley USA Arthur F. Andrews USA
1904 25 miles Burton Downing USA Arthur F. Andrews USA George E. Wiley USA
1900 25 km Louis Bastien FRA Louis Hildebrand FRA Auguste Daumain FRA
1896 1/3 km time trial Paul Masson FRA Stamatios Nikolopoulos GRE Adolf Schmal AUT
1896 10 km Paul Masson FRA Leon Flameng FRA Adolf Schmal AUT
1896 100 km Leon Flameng FRA Georgios Kolettis GRE none awarded -
1896 12 hours Adolf Schmal AUT Frank Keeping GBR none awarded -

Medal Table top

Ps Country CNT GD SV BZ TOT
1. France FRA 24 19 16 59
2. Great Britain GBR 23 18 17 58
3. Italy ITA 20 9 6 35
4. Australia AUS 10 12 12 34
5. United States USA 10 11 10 31
6. Germany GER 8 6 11 25
7. Netherlands NED 5 13 5 23
8. Denmark DEN 5 4 9 18
9. Soviet Union URS 5 4 6 15
10. East Germany GDR 4 4 4 12
11. West Germany FRG 4 3 3 10
12. Belgium BEL 3 4 4 11
13. Spain ESP 3 3 2 8
14. Czechoslovakia TCH 2 2 1 5
15. Germany Unified Team EUA 1 3 1 5
16. Switzerland SUI 1 2 1 4
17. Russia RUS 1 1 3 5
18. Austria AUT 1 0 2 3
19. Argentina ARG 1 0 0 1
. Norway NOR 1 0 0 1
21. South Africa RSA 0 3 3 6
22. Greece GRE 0 3 0 3
23. New Zealand NZL 0 2 4 6
24. Canada CAN 0 2 3 5
25. Japan JPN 0 1 3 4
26. Poland POL 0 1 2 3
27. Ukraine UKR 0 1 0 1
. Uruguay URU 0 1 0 1
29. Jamaica JAM 0 0 1 1
. Mexico MEX 0 0 1 1
. Malaysia MAS 0 0 1 1
 
31     132 132 131 395

Individual Medal Table top

Ps Name GD SV BZ Medal Details
1. Chris Hoy, GBR 6 1 - 04: TT; 08: ISP-TSP-K; 12: TS-K // 00: TS // None
. Jason Kenny, GBR 6 1 - 08: TSP; 12: ISP-TSP; 16: ISP-TSP-K // 08: ISP // None
3. *Bradley Wiggins, GBR 4 1 2 04: IPS; 08: IPS-TPS; (12: TT;) 16: TPS // 04: TPS // 00: TPS; 04: MAD
4. Marcus Hurley, USA 4 - 1 1904: 1/4M-1/3M-1/2M-M // None // 04: 2M
5. Daniel Morelon, FRA 3 1 1 68: ISP-TD; 72: ISP // 76: ISP // 64: ISP
6. Florian Rousseau, FRA 3 1 - 96: TT; 00: TSP-K // 00: ISP // None
7. Jens Fiedler, GER 3 - 2 92: ISP; 96: ISP; 04: TSP // None // 00: ISP-K
8. Ed Clancy, GBR 3 - 1 TPS: 08-12-16 // None // 12: OM
9. Paul Masson, FRA 3 - - 1896: TT-ISP-10km // None // None
10. Burton Downing, USA 2 3 1 04: 2M-25M // 04: 1/4M-1/3M-M // 04: 1/2M
11. Jens Lehmann, GER 2 2 - 92: TPS; 00: TPS // 92: IPS; 00: IPS // None
. Joan Llaneras, ESP 2 2 - 00: PTS; 08: PTS // 04: PTS; 08: MAD // None

* Wiggins also won the gold medal at the Road Time Trial in 2012.

Abbreviations top

ABR Event
IPS Individual Pursuit
ISP Individual Sprint
K Keirin
M Mile
MAD Madison
OM Omnium
PTS Points
TD Tandem
TPS Team Pursuit
TSP Team Sprint
TT Time Trial

Go To