Speed Skating / Olympic Games

2014 2010 2006 2002 1998 1994 1992 1988 1984 1980 1976 1972 1968 1964 1960 1956 1952 1948 1936 1932 1928 1924
Summary of Gold Medals Medal Table Individual Table

In Long-Track Speed Skating, skaters race against the clock, two at a time. The fastest time wins. All races are one heat except the 500 meters, which is two heats over two days. In 2006, a Team Pursuit event was added.

MEN

Sochi 2014 top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
500 Michel Mulder NED 1:09.312 Jan Smeekens NED 1:09.324 Ronald Mulder NED 1:09.46
1000 Stefan Groothuis NED 1:08.39 Denny Morrison CAN 1:08.43 Michel Mulder NED 1:08.74
1500 Zbigniew Brodka POL 1:45.006 Koen Verweij NED 1:45.009 Denny Morrison CAN 1:45.22
5000 Sven Kramer NED 6:10.76 Jan Blokhuijsen NED 6:15.71 Jorrit Bergsma NED 6:16.66
10000 Jorrit Bergsma NED 12:44.45 Sven Kramer NED 12:49.02 Bob de Jong NED 13:07.19
Team Jan Blokhuijsen, Sven Kramer, Koen Verweij NED 3:37.71 Joo Hyong-jun, Kim Chelo-min, Lee Seung-hoon KOR 3:40.85 Zbigniew Brodka, Konrad Niedzwiedzki, Jan Szymanski POL 3:41.94

Vancouver 2010 top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
500 Mo Tae-bum KOR 1:09.82 Keiichiro Nagashima JPN 1:09.98 Joji Kato JPN 1:10.01
1000 Shani Davis USA 1:08.94 Mo Tae-bum KOR 1:09.12 Chad Hedrick USA 1:09.32
1500 Mark Tuitert NED 1:45.57 Shani Davis USA 1:46.10 Havard Bokko NOR 1:46.13
5000 Sven Kramer NED 6:14.60 Lee Seung-hoon KOR 6:16.95 Ivan Skobrev RUS 6:18.05
10000 Lee Seung-hoon KOR 12:58.55 Ivan Skobrev RUS 13:02.07 Bob de Jong NED 13:06.73
Team Mathieu Giroux, Lucas Makowsky, Denny Morrison CAN 3:41.37 Brian Hansen, Chad Hedrick, Jonathan Kuck USA 3:41.58 Jan Blokhuijsen, Sven Kramer, Mark Tuitert NED 3:39.95 (final B)

Torino 2006 top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
500 Joey Cheek USA 1:09.76 Dmitry Dorofeyev RUS 1:10.41 Kang Seok Lee KOR 1:10.43
1000 Shani Davis USA 1:08.89 Joey Cheek USA 1:09.16 Erben Wennemars NED 1:09.32
1500 Enrico Fabris ITA 1:45.97 Shani Davis USA 1:46.13 Chad Hedrik USA 1:46.22
5000 Chad Hedrick USA 6:14.68 Sven Kramer NED 6:16.40 Enrico Fabris ITA 6:18.25
10000 Bob de Jong NED 13:01.57 Chad Hedrick USA 13:05.40 Carl Verheijen NED 13:08.80
Team Matteo Anesi, Enrico Fabris, Ippolito Sanfratello ITA 3:44.46 Arne Dankers, Steven Elm, Justin Warsylewicz CAN 3:47.28 Sven Kramer, Mark Tuitert, Carl Verheijen, [Rintje Ritsma] NED 3:44.53 (final B)

Salt Lake City 2002 top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
500 Casey FitzRandolph USA 1:09.23 Hiroyasu Shimizu JPN 1:09.26 Kip Carpenter USA 1:09.47
1000 Gerard van Velde NED 1:07.18 Jan Bos NED 1:07:53 Joey Cheek USA 1:07.61
1500 Derek Parra USA 1:43.95 Jochem Uytdehaage NED 1:44.57 Adne Sondral NOR 1:45.26
5000 Jochem Uytdehaage NED 6:14.66 Derek Parra USA 6:17.98 Jens Boden GER 6:21.73
10000 Jochem Uytdehaage NED 12:58.92 Gianni Romme NED 13:10.03 Lasse Saetre NOR 13:16.92

Nagano 1998 top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
500 Hiroyasi Shimizu JPN 1:11.35 Jeremy Wotherspoon CAN 1:11.84 Kevin Overland CAN 1:11.86
1000 Ids Postma NED 1:10.64 Jan Bos NED 1:10.71 Hiroyasu Shimizu JPN 1:11.00
1500 Adne Sondral NOR 1:47.87 Ids Postma NED 1:48.13 Rintje Ritsma NED 1:48.52
5000 Gianni Romme NED 6:22.20 Rintje Ritsma NED 6:28.24 Bart Veldkamp BEL 6:28.31
10000 Gianni Romme NED 13:15.33 Bob de Jong NED 13:25.76 Rintje Ritsma NED 13:28.19

Lillehammer 1994 top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
500 Aleksandr Golubev RUS 36.33 Sergey Klevchenya RUS 36.39 Manabu Horii JPN 36.53
1000 Dan Jansen USA 1:12.43 Igor Zhelezovsky BLR 1:12.72 Sergey Klevchenya RUS 1:12.85
1500 Johann Olav Koss NOR 1:51.29 Rintje Ritsma NED 1:51.99 Falko Zandstra NED 1:52.38
5000 Johann Olav Koss NOR 6:34.96 Kjell Storelid NOR 6:42.68 Rintje Ritsma NED 6:43.94
10000 Johann Olav Koss NOR 13:30.55 Kjell Storelid NOR 13:49.25 Bart Veldkamp NED 13:56.73

Albertville 1992 top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
500 Uwe-Jens Mey GER 37.14 Toshiyuki Kuroiwa JPN 37.18 Junichi Inoue JPN 37.26
1000 Olaf Zinke GER 1:14.85 Kim Yun-man KOR 1:14.86 Yukinori Miyabe JPN 1:14.92
1500 Johann Olav Koss NOR 1:54.81 Adne Sondral NOR 1:54.85 Leo Visser NED 1:54.90
5000 Geir Karlstad NOR 6:59.97 Falko Zandstra NED 7:02.28 Leo Visser NED 7:04.96
10000 Bart Veldkamp NED 14:12.12 Johann Olav Koss NOR 14:14.58 Geir Karlstad NOR 14:18.13

Calgary 1988 top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
500 Uwe-Jens Mey GDR 36.45 Jan Ykema HOL 36.76 Akira Kuroiwa JPN 36.77
1000 Nikolai Gulyaev URS 1:13.03 Uwe-Jens Mey GDR 1:13.11 Igor Zhelezovsky URS 1:13.19
1500 Andre Hoffmann GDR 1:52.06 Eric Flaim USA 1:52.12 Michael Hadschieff AUT 1:52.31
5000 Tomas Gustafson SWE 6:44.63 Leo Visser HOL 6:44.98 Gerard Kemkers HOL 6:45.92
10000 Tomas Gustafson SWE 13:48.20 Michael Hadschieff AUT 13:56.11 Leo Visser HOL 14:00.55

Sarajevo 1984 top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
500 Sergei Fokichev URS 38.19 Yoshihiro Kitazawa JPN 38.30 Gaetan Boucher CAN 38.39
1000 Gaetan Boucher CAN 1:15.80 Sergei Khlebnikov URS 1:16.63 Kai Arne Engelstad NOR 1:16.75
1500 Gaetan Boucher CAN 1:58.36 Sergei Khlebnikov URS 1:58.83 Oleg Bozhyev URS 1:58.89
5000 Tomas Gustafson SWE 7:12.28 Igor Malkov URS 7:12.30 Rene Schofisch GDR 7:17.49
10000 Igor Malkov URS 14:39.90 Tomas Gustafson SWE 14:39.95 Rene Schofisch GDR 14:46.91

Lake Placid 1980 top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
500 Eric Heiden USA 38.03 Yevgeny Kulikov URS 38.37 Lieuwe de Boer HOL 38.48
1000 Eric Heiden USA 1:15.18 Gaetan Boucher CAN 1:16.68 Vladimir Lobanov (URS) &
Frode Ronning (NOR)
- 1:16.91
1500 Eric Heiden USA 1:55.44 Kai Arne Stenshjemmet NOR 1:56.81 Terje Andersen NOR 1:56.92
5000 Eric Heiden USA 7:02.29 Kai Arne Stenshjemmet NOR 7:03.28 Tom-Erik Oxholm NOR 7:05.59
10000 Eric Heiden USA 14:28.13 Piet Kleine HOL 14:36.03 Tom-Erik Oxholm NOR 14:36.60

Innsbruck 1976 top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
500 Yevgeny Kulikov URS 39.17 Valery Muratov URS 39.25 Daniel Immerfall USA 39.54
1000 Peter Mueller USA 1:19.32 Jorn Didriksen NOR 1:20.45 Valery Muratov URS 1:20.57
1500 Jan Egil Storholt NOR 1:59.38 Yuri Kondakov URS 1:59.97 Hans van Helden HOL 2:00.87
5000 Sten Stensen NOR 7:24.48 Piet Kleine HOL 7:26.47 Hans van Helden HOL 7:26.54
10000 Piet Kleine HOL 14:50.59 Sten Stensen NOR 14:53.30 Hans van Helden HOL 15:02.02

Sapporo 1972 top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
500 Erhard Keller FRG 39.44 Hasse Borjes SWE 39.69 Valery Maratov URS 39.80
1500 Ard Schenk HOL 2:02.96 Roar Gronvold NOR 2:04.26 Goran Claeson SWE 2:05.89
5000 Ard Schenk HOL 7:23.61 Roar Gronvold NOR 7:28.18 Sten Stensen NOR 7:33.39
10000 Ard Schenk HOL 15:01.35 Kees Verkerk HOL 15:04.70 Sten Stensen NOR 15:07.08

Grenoble 1968 top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
500 Erhard Keller FRG 40.3 Richard McDermott (USA) &
Magne Thomassen (NOR)
- 40.5 - - -
1500 Kees Verkerk HOL 2:03.4 Ivar Eriksen (NOR) &
Ard Schenk (HOL)
- 2:05.0 - - -
5000 Anton Maier NOR 7:22.4 Kees Verkerk HOL 7:23.2 Petrus Nottet HOL 7:25.5
10000 Johnny Hoeglin SWE 15:23.6 Fred Anton Maier NOR 15:23.9 Orjan Sandler SWE 15:31.8

Innsbruck 1964 top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
500 Richard McDermott USA 40.1 Alv Gjestvang (NOR) &
Yevgeny Grischin (URS) &
Vladimir Orlov (URS)
- 40.6 - - -
1500 Ants Antson URS 2:10.3 Kees Verkerk HOL 2:10.6 Villy Haugen NOR 2:11.2
5000 Knut Johannesen NOR 7:38.4 Per Ivar Moe NOR 7:38.6 Anton Maier NOR 7:42.0
10000 Johnny Nilsson SWE 15:50.1 Fred Anton Maier NOR 16:06.0 Knut Johannesen NOR 16:06.3

Squaw Valley 1960 top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
500 Yevgeny Grischin URS 40.2 William Disney USA 40.3 Rafael Gratch URS 40.4
1500 Roald Aas (NOR) &
Yevgeny Grischin (URS)
- 2:10.4 - - - Boris Stenin URS 2:11.5
5000 Viktor Kositschkin URS 7:51.3 Knut Johannesen NOR 8:00.8 Jan Pesman HOL 8:05.1
10000 Knut Johannesen NOR 15:46.6 Viktor Kosichkin URS 15:49.2 Kjell Backman SWE 16:14.2

Cortina d'Ampezzo 1956 top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
500 Yevgeny Grischin URS 40.2 Rafael Gratch URS 40.8 Alv Gjestvang NOR 41.0
1500 Yevgeny Grischin (URS) &
Yury Michailov (URS)
- 2:08.6 - - - Toivo Salonen FIN 2:09.4
5000 Boris Schilkov URS 7:48.7 Sigvard Ericsson SWE 7:56.7 Oleg Goncharenko URS 7:57.5
10000 Sigvard Ericsson SWE 16:35.9 Knut Johannesen NOR 16:36.9 Oleg Goncharenko URS 16:42.3

Oslo 1952 top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
500 Kenneth Henry USA 43.2 Donald McDermott USA 43.9 Gordon Audley (CAN) &
Arne Johansen (NOR)
- 44.0
1500 Hjalmar Andersen NOR 2:20.4 Willem van der Voort HOL 2:20.6 Roald Aas NOR 2:21.6
5000 Hjalmar Andersen NOR 8:10.6 Kees Broekman HOL 8:21.6 Sverre Haugli NOR 8:22.4
10000 Hjalmar Andersen NOR 16:45.8 Kees Broekman HOL 17:10.6 Carl-Erik Asplund SWE 17:16.6

St. Moritz 1948 top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
500 Finn Helgesen NOR 43.1 Kenneth Barthlolomew (USA) &
Thomas Byberg (NOR) &
Robert Fitzgerald (USA)
- 43.2 - - -
1500 Sverre Farstad NOR 2:17.6 Ake Seyffarth SWE 2:18.1 Odd Lundberg NOR 2:18.9
5000 Reidar Liaklev NOR 8:29.4 Odd Lundberg NOR 8:32.7 Gothe Hedlund SWE 8:34.8
10000 Ake Seyffarth SWE 17:26.3 Lauri Parkkinen FIN 17:36.0 Pentti Lammio FIN 17:42.7

Garmisch-Partenkirchen 1936 top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
500 Ivar Ballangrud NOR 43.4 George Krog NOR 43.5 Leo Freisinger USA 44.0
1500 Charles Mathiesen NOR 2:19.2 Ivar Ballangrud NOR 2:20.2 Birger Wasenius FIN 2:20.9
5000 Ivar Ballangrud NOR 8:19.6 Birger Wasenius FIN 8:23.3 Antero Ojala FIN 8:30.1
10000 Ivar Ballangrud NOR 17:24.3 Birger Wasenius FIN 17:28.2 Max Stiepl AUT 17:30.0

Lake Placid 1932 top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
500 John Amos Shea USA 43.4 Bernt Evensen NOR - Alexander Hurd CAN -
1500 John Amos Shea USA 2:57.5 Alexander Hurd CAN - William Logan CAN -
5000 Irving Jaffee USA 9:40.8 Edward Murphy USA - William Logan CAN -
10000 Irving Jaffee USA 19:13.6 Ivar Ballangrud NOR - Frank Stack CAN -

St. Moritz 1928 top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
500 Clas Thunberg (FIN) &
Bernt Evensen (NOR)
- 43.4 - - - Jon O'Neill Farrell (USA) &
Jaako Friman (FIN) &
Roald Larsen (NOR)
- 43.6
1500 Clas Thunberg FIN 2:21.1 Bernt Evensen NOR 2:21.9 Ivar Ballangrud NOR 2:22.6
5000 Ivar Ballangrud NOR 8:50.5 Julius Skutnabb FIN 8:59.1 Bernt Evensen NOR 9:01.1
10000* - - - - - - - - -

The 10,000 event of St. Moritz 1928 was officially cancelled due to the sudden rise of temperature led to a poor condition of the ice when there were still three skaters left. Irving Jaffee had marked the best time until then.

Chamonix 1924 top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
500 Charles Jewtraw USA 44.0 Oskar Olsen NOR 44.2 Roald Larsen (NOR) &
Clas Thunberg (FIN)
- 44.8
1500 Clas Thunberg FIN 2:20.8 Roald Larsen NOR 2:22.0 Sigurd Moen NOR 2:25.6
5000 Clas Thunberg FIN 8:39.0 Julius Skutnabb FIN 8:48.4 Roald Larsen NOR 8:50.2
10000 Julius Skutnabb FIN 18:04.8 Clas Thunberg FIN 18:07.8 Roald Larsen NOR 18:12.2
4 races Clas Thunberg FIN 5.5p Roald Larsen NOR 9.5p Julius Skutnabb FIN 11.0p

Summary of Gold Medalists top

Year 500 Metres 1000 Metres 1500 Metres 5000 Metres 10000 Metres
2014 Michael Mulder, NED Stefan Groothuis, NED Zbigniew Brodka, POL Sven Kramer, NED Jorrit Bergsma, NED
2010 Mo Tae-bum, KOR Shani Davis, USA Mark Tuitert, NED Sven Kramer, NED Lee Seung-hoon, KOR
2006 Joey Cheek, USA Shani Davis, USA Enrico Fabris, ITA Chad Hedrick, USA Bob de Jong, NED
2002 Casey FitzRandolph, USA Gerard van Velde, NED Derek Parra, USA Jochem Uytdehaage, NED Jochem Uytdehaage, NED
1998 Hiroyasi Shimizu, JPN Ids Postma, NED Adne Sondral, NOR Gianni Romme, NED Gianni Romme, NED
1994 Aleksandr Golubev, RUS Daniel Jansen, USA Johann Koss, NOR Johann Koss, NOR Johann Koss, NOR
1992 Jens-Uwe Mey, GER Olaf Zinke, GER Johann Koss, NOR Geir Karlstad, NOR Bart Veldkamp, NED
1988 Jens-Uwe Mey, GDR Nikolai Goulayev, URS Andre Hoffmann, GDR Tomas Gustafson, SWE Tomas Gustafson, SWE
1984 Sergei Fokitchev, URS Gaetan Boucher, CAN Gaetan Boucher, CAN Tomas Gustafson, SWE Igor Malkov, URS
1980 Eric Heiden, USA Eric Heiden, USA Eric Heiden, USA Eric Heiden, USA Eric Heiden, USA
1976 Yevgeny Kulikov, URS Peter Mueller, USA Jan Egil Storholt, NOR Sten Stensen, NOR Piet Kleine, NED
Year 500 Metres 4 races Combined 1500 Metres 5000 Metres 10000 Metres
1972 Erhard Keller, FRG * * * * * * * * * * Ard Schenk, NED Ard Schenk, NED Ard Schenk, NED
1968 Erhard Keller, FRG * * * * * * * * * * Kees Verkerk, NED Anton Maier, NOR Johnny Hoeglin, SWE
1964 Richard McDermott, USA * * * * * * * * * * Ants Antson, URS Knut Johannesen, NOR Johnny Nilsson, SWE
1960 Yevgeny Grischin, URS * * * * * * * * * * Roald Aas, NOR / Yevgeny Grischin, URS Viktor Kositschkin, URS Knut Johannesen, NOR
1956 Yevgeny Grischin, URS * * * * * * * * * * Yevgeny Grischin, URS / Yury Michailov, URS Boris Schilkov, URS Sigvard Ericsson, SWE
1952 Kenneth Henry, USA * * * * * * * * * * Hjalmar Andersen, NOR Hjalmar Andersen, NOR Hjalmar Andersen, NOR
1948 Finn Helgesen, NOR * * * * * * * * * * Sverre Farstad, NOR Reidar Liaklev, NOR Ake Seyffarth, SWE
 
1936 Ivar Ballangrud, NOR * * * * * * * * * * Charles Mathiesen, NOR Ivar Ballangrud, NOR Ivar Ballangrud, NOR
1932 John Amos Shea, USA * * * * * * * * * * John Amos Shea, USA Irving Jaffee, USA Irving Jaffee, USA
1928 Clas Thunberg, FIN / Bernt Evensen, NOR * * * * * * * * * * Clas Thunberg, FIN Ivar Ballangrud, NOR * * * * * * * * * *
1924 Charles Jewtraw, USA Clas Thunberg, FIN Clas Thunberg, FIN Clas Thunberg, FIN Julius Skutnabb, FIN

* In 1924, a four races combined event was included for the only time in the Olympics, and Clas Thunberg, FIN won the gold medal.

Medal Table top

Ps Country CNT GD SV BZ TOT
1. Norway NOR 24 28 26 78
2. Netherlands NED 20 25 24 69
3. United States USA 20 13 7 40
4. Soviet Union URS 12 10 9 31
5. Sweden SWE 7 4 5 16
6. Finland FIN 6 6 7 19
7. Canada CAN 3 5 8 16
8. South Korea KOR 2 4 1 7
9. East Germany GDR 2 1 2 5
10. Germany GER 2 0 1 3
. Italy ITA 2 0 1 3
12. West Germany FRG 2 0 0 2
13. Japan JPN 1 4 6 11
14. Russia RUS 1 3 2 6
15. Poland POL 1 0 1 2
16. Austria AUT 0 1 2 3
17. Belarus BLR 0 1 0 1
18. Belgium BEL 0 0 1 1
 
18 TOTALS   105 105 103 313

Individual Medal Table top

Ps Name GD SV BZ Medal Details
1. Clas Thunberg, FIN 5 1 1 24: 15-50-CM; 28: 5=-15 // 24: 100 // 24: 5=
2. Eric Haiden, USA 5 - - 80: 5-10-15-50-100 // None // None
3. Ivar Ballangrud, NOR 4 2 1 28: 50; 36: 5-50-100 // 36: 15; 32: 100 // 28: 15
4. Yevgeny Grischin, URS 4 1 - 56: 5-15=; 60: 5-15= // 64: 5= // None
. Johann Koss, NOR 4 1 - 92: 15; 94: 15-50-100 // 92: 100 // None
6. Sven Kramer, NED 3 2 2 10: 50; 14: 50-TM // 06: 50; 14: 100 // 06: TM; 14: TM
7. Ard Schenk, NED 3 1 - 72: 15-50-100 // 68: 15= // None
. Tomas Gustafson, SWE 3 1 - 84: 50; 88: 50-100 // 84: 100 // None
9. Hjalmar Andersen, NOR 3 - - 52: 15-50-100 // None // None

Go To