Handball / World Championships

  2017 2015 2013 2011 2009 2007 2005 2003 2001 1999 1997 1995
1993 1990 1986 1982 1978 1974 1970 1967 1964 1961 1958 1954 1938

MEN

Ed. Site Year Gold Silver Bronze
XXV France 2017 France Norway Slovenia
XXIV Qatar 2015 France Qatar Poland
XXIII Spain 2013 Spain Denmark Croatia
XXII Sweden 2011 France Denmark Spain
XXI Croatia 2009 France Croatia Poland
XX Germany 2007 Germany Poland Denmark
XIX Tunicia 2005 Spain Croatia France
XVIII Portugal 2003 Croatia Germany France
XVII France 2001 France Sweden Yugoslavia
XVI Egypt 1999 Sweden Russia Yugoslavia
XV Japan 1997 Russia Sweden France
XIV Iceland 1995 France Croatia Sweden
XIII Sweden 1993 Russia France Sweden
XII Czechoslovakia 1990 Sweden Soviet Union Romania
XI Switzerland 1986 Yugoslavia Hungary East Germany
X West Germany 1982 Soviet Union Yugoslavia Poland
IX Denmark 1978 West Germany Soviet Union East Germany
VIII East Germany 1974 Romania East Germany Yugoslavia
VII France 1970 Romania East Germany Yugoslavia
VI Sweden 1967 Czechoslovakia Denmark Romania
V Czechoslovakia 1964 Romania Sweden Czechoslovakia
IV West Germany 1961 Romania Czechoslovakia Sweden
III East Germany 1958 Sweden Czechoslovakia Germany
II Sweden 1954 Sweden Germany Czechoslovakia
I Germany 1938 Germany Austria Sweden

All the champions top

XXV France 2017 (11/29.I) top

FRANCE - Coach: Didier Dinart
Luc Abalo, William Accambray, Adrien Dipanda, Ludovic Fabregas, Vincent Gerard, Michael Guigou, Nikola Karabatic, Kentin Mahe, Dika Mem, Daniel Narcisse, Timothey N'Guessan, Guy Olivier Nyokas, Thierry Omeyer, Valentin Porte, Nedim Remili, Cedric Sorhaindo.
FRA 31
ISL 25
SWE 41
BLR 22
SLO 32
RUS 26
QAT 21
GER 20
ESP 28
BRA 27
CRO 21
EGY 19
NOR 34
MKD 24
HUN 27
DEN 25
FRA 33-30 SWE SLO 32-30 QAT CRO 30-29 ESP NOR 31-28 HUN
France 31-25 Slovenia Norway 28-25* Croatia
France 33-26 Norway (SLO 31-30 CRO)

XXIV Qatar 2015 (15.I / 01.II) top

FRANCE - Coach: Claude Onesta
William Accambray, Igor Anic, Xavier Barachet, Cyril Dumoulin, Jérôme Fernandez, Michaël Guigou, Samuel Honrubia, Guillaume Joli, Nikola Karabatic, Luka Karabatic, Kentin Mahe, Daniel Narcisse, Alix Nyokas, Thierry Omeyer, Valentin Porte, Cédric Sorhaindo.
CRO 26
BRA 25
POL 24
SWE20
QAT 29
AUT 27
GER 23
EGY 16
DEN 30
ISL 25
ESP 28
TUN20
SLO 30
MKD 28
FRA 33
ARG 20
POL 24-22 CRO QAT 26-24 GER ESP 25-24 DEN FRA 32-23 SLO
Qatar 31-29 Poland France 26-22 Spain
France 25-22 Qatar (POL 29-28* ESP)

XXIII España 2013 (11/27.I) top

SPAIN - Coach: Valero Rivera López
Julen Aguinagalde, Aitor Ariño, Joan Cañellas, Alberto Enterríos, Antonio García, Gedeón Guardiola, Jorge Maqueda, Ángel Montoro, Viran Morros, Valero Rivera Folch, Albert Rocas, Carlos Ruesga, Daniel Sarmiento, José Manuel Sierra, Arpad Sterbik, Víctor Tomás.
DEN 23
TUN 21
HUN 27
POL 19
FRA 30
ISL 28
CRO 33
BLR 24
ESP 31
SRB 20
GER 28
MKD 23
RUS 27
BRA 26
SLO 31
EGY 26
DEN 28-26 HUN CRO 30-23 FRA ESP 28-24 GER SLO 28-27 RUS
Spain 26-22 Slovenia Denmark 30-24 Croatia
Spain 35-19 Denmark (CRO 31-26 SLO)

35 - España: Sterbik, Rocas, Maqueda (5), Aguinagalde (5), Cañellas (7), García (2), Rivera (6), Entrerríos (3), Tomás (1), Sarmiento (1), Montoro (2), Morros (1), Ruesga, Ariño, Guardiola (2), Sierra.
19 - Dinamarca: Landin, Eggert (3), Lindberg (1), René Toft, Mollgaard (4), Hansen (2), Nielsen, Sondergaard (4), Mortersen, Markussen (2), Lauge (1), Noddesbo (1), Svan, Henrik Totf (1), Green.
Splits: 3-1, 6-4, 8-5, 9-8, 14-9, 18-10 / 22-11, 26-12, 29-12, 30-15, 34-16, 35-19.
Officials: Nenad Krstic, Peter Ljubic (Eslovenia).
Hall: Palau Sant Jordi, 14,000 spectators.

XXII Sverige 2011 (13/30.I) top

FRANCE - Coach: Claude Onesta
Luc Abalo, William Accambray, Xavier Barachet, Arnaud Bingo, Sébastien Bosquet, Didier Dinart, Jérôme Fernandez, Bertrand Gille, Michael Guigou, Samuel Honrubia, Guillaume Joli, Franck Junillon, Nikola Karabatic, Daouda Karaboué, Thierry Omeyer, Cédric Sorhaindo.
France 29-26 Sweden Denmark 28-24 Spain
France 37-35* Denmark (ESP 24-23 SWE)

37 - Francia: Omeyer, Abalo (5), Barachet (3), Dinart (-), Bertrand Gille (4), Fernandez (5, 1p), Guigou (7, 2p), Karaboué, Joli (1p), Karabatic (10), Junillon (-), Accambray (2), Honrubia (-), Bingo (-), Sorhaindo (-), Bosquet (-).
35 - Dinamarca: Landin, Lindberg (3), Sondergaard (-), Spellerberg (4), Mikkel Hansen (10), Eggert (3, 1p), Toft Hansen (-), Rasmussen, Mads Christiansen (1), Boesen (2), Lauge (-), Lars Christiansen (5, 2p), Knudsen (2), Noddesbo (3), Svan Hansen (-), Nielsen (-).
Splits: 3-2, 5-3, 8-6, 9-9, 13-10, 15-12 / 18-15, 21-18, 23-21, 25-25, 29-27, 31-31 // 34-33, 37-35
Officials: Raluy, Sabroso (España).
Hall: Malmoe Arena, 12,000 spectators.

 

*NOTE: the first eleven teams (France, Denmark, Spain, Sweden, Croatia, Iceland, Hungary, Poland, Norway, Serbia & Germany) were Europeans, with Argentina (12th) being the best from the other continents. In fact, no non-European country has ever won a medal in a World Championship.

XXI Hrvatska 2009 (16.I / 01.II) top

FRANCE - Coach: Claude Onesta
Luc Abalo, Joël Abati, Didier Dinart, Jérôme Fernandez, Guillaume Gille, Michael Guigou, Franck Junillon, Nikola Karabatic, Daouda Karaboué, Christophe Kempe, Daniel Narcisse, Thierry Omeyer, Sebastien Ostertag, Cédric Sorhaindo.
Croatia 29-23 Poland France 27-22 Denmark
France 24-19 Croatia (POL 31-23 DEN)

24 - Francia: Omeyer, Fernandez (2, 1p), Dinart (-), Gille (-), Narcise (6), Karabatic (2), Kempe (-), Junillon (-), Abati (-), Abalo (2), Sorhaindo (2), Guigou (10, 7p), Ostertag (-), Karaboué (p).
19 - Croacia: Alilovic, Balic (1), Duvnjak (2), Lackovic (4), Kopljar (-), Vori (2), Gojun (-), Horvat (-), Sprem (3), Spoljaric (-), Metlicic (1), Valcic (-), Cupic (6, 4p).
Splits: 1-1, 4-3, 5-5, 7-7, 9-10, 11-12 / 13-13, 16-16, 18-18, 19-18, 21-19, 24-19.
Officials: Olesen, Pedersen (DEN).
Hall: Zagreb Arena. 15.500 spectators.

XX Deutschland 2007 (19.I / 04.II) top

GERMANY - Coach: Heiner Brand
Markus Baur, Johannes Bitter, Henning Fritz, Holger Glandorf, Michael Haaß, Pascal Hens, Torsten Jansen, Lars Kaufmann, Florian Kehrmann, Dominik Klein, Andrej Klimovets, Michael Kraus, Sebastian Preiß, Oliver Roggisch, Christian Schwarzer, Christian Zeitz.
GER 27-25 ESP FRA 21-18 CRO POL 28-27 RUS DEN 42-41* ISL
Germany 32-31** France Poland 36-33** Denmark
Germany 29-24 Poland (DEN 34-27 FRA)

29 - Alemania: Fritz, Kehrmann (4), Zeitz (3), Klimovets (1), Roggisch (-), Jansen (8, 1p), Kraus (4), Bitter, Hens (6), Klein (-), Glandorf (2), Baur (-), Kaufmann (-), Schwarzer (1)
24 - Polonia: Szmal, Jurasik (5), Marcin Lijewski (1), Tkaczyk (5), Bielecki (3), Jachlewski (1), Bartosz Jurecki (2), Weiner, Krzysztof Lijewski (1), Siodmiak (1), Wleklak (1), Michal Jurecki (1), Kuptel (1), Tluczynski (2p)
Splits: 2-2, 6-3, 10-6, 12-8, 13-10 / 20-14, 21-16, 22-21, 24-22, 27-13, 29-24
Officials: Bord, Buy (Francia)
Hall: Kolnarena, 18.500 spectators.

XIX Tunisie 2005 (23.I / 06.II) top

SPAIN - Coach: Juan Carlos Pastor
David Barrufet, Alberto Entrerríos, Rubán Garayaba, Juan García, Mateo Garralda, Fernando Hernández, José Javier Hombrados, Demetrio Lozano, Juan Pérez, Mariano Ortega, Albert Rocas, José María Rodríguez, Iker Romero, Rolando Uríos.
Spain 33-30 Tunisia Croatia 35-32 France
Spain 40-34 Croatia (FRA 26-25 TUN)

40 - España: Hombrados, Entrerríos A. (6), Rocas (2), Uríos (4), Garralda (4), García (11,2p), Rodríguez (3), Barrufet, Garabaya (2), Pérez (1), Romero (4,1p), Ortega (3), Hernández (-), Lozano (-).
34 - Croacia: Sola, Kaleb (-), Balic (6), Vori (4), Dzomba (7,5p), Spoljaric (1), Metlicic (1), Losert, Lackcovic (3), Zrnic (2), Dominikovic (2), Gozula (2,1p), Sprem (4), Buntic (2).
Splits: 3-3, 6-6, 10-7, 14-8, 18-11, 21-13 / 23-15, 27-18, 32-20, 34-25, 38-28, 40-34.
Officials: Lemme, Ullrich (Alemania).
Hall: Sala Siete de Noviembre de Radés, 13,000 spectators.

XVIII Portugal 2003 (20.I / 02.II) top

CROATIA - Coach: Lino Cervar
Ivano Balic, Davor Dominikovic, Mirza Dzomba, Slavko Goluza, Bozidar Jovic, Niksa Kaleb, Mario Kelentric, Blazenko Lackovic, Valter Matosevic, Petar Metlicic, Vlado Sola, Denis Spoljaric, Renato Sulic, Tonci Valcic, Igor Vori, Vedran Zrnic.
Croatia 39-37* (2OT) Spain Germany 23-22 France
Croatia 34-31 Germany (FRA 27-22 ESP)

34 - Croacia: Sola, Kaleb (2), Sulic (4), Balic (4), Dzomba (8,1p), Valcic (1), Metlicic (4), Goluza (3,2p), Matosevic, Lackovic (4), Spoljaric, Jovic (3), Dominikovic (1).
31 - Alemania: Fritz, Dragunski (1), Schwarzer (3), Petersen, Baur (8,5p), Grimm (2), Kehrmann (8,1p), Hens (4), Zeits (2), Rose (2), Immel (1), Ramota, Weber.
Splits: 2-4, 6-5, 11-8, 12-12, 17-15, 20-18 / 23-22, 25-24, 28-24, 29-27, 31-29, 34-31
Officials: Boye, Jensen (DEN).
Hall: Pabellón Atlántico de Lisboa (12,000 spectators).

XVII France 2001 (23.I / 04.II) top

FRANCE - Coach: Daniel Constantini
Thierry Omeyer, Bruno Martini, Joël Abati, Gregory Anquetil, Patrick Cazal, Didier Dinart, Jérôme Fernandez, Christian Gaudin, Bertrand Gille, Guillaume Gille, Olivier Girault, Andrey Golic, Daniel Narcisse, Stéphane Plantin, Laurent Puigsegur, Jackson Richardson.
GER 26-24 TUN FRA 23-18 POR RUS 28-26 KOR EGY 24-21 ALG ESP 28-23 NOR YUG 31-27 ICE SWE 32-23 ARG UKR 37-34 CRO
France 26-23 Germany Egypt 21-19 Russia Yugoslavia 26-24 Spain Sweden 34-20 Ukraine
France 24-21 Egypt Sweden 25-24 Yugoslavia
France 28-25* Sweden (YUG 27-17 EGY)

28 - France: (11+11+6) Omeyer, Fernandez 8, G Gille, B Gille 2, Anquetil 3, Golic 2, Cazal 6. Martini, Dinart, Richardson 3, Abati 2 (1p), Narcisse 2.
25 - Sweden: (10+12+3) Gentzel, Boquist, Wislander 4, Lindgren, Frandesjo 1, Ernelind 2, Andersson 5. Lovgren 8 (2p), Vranjes 3, Ericsson 2.

XVI Jumhürïyah Misr 1999 (01/15.VI) top

SWEDEN - Coach: Bengt Johansson
Peter Gentzel, Tomas Svensson, Martin Boquist, Magnus Wislander, Tomas Sivertsson, Ola Lindgren, Martin Frändesjö, Jonas Ernelind, Johan Pettersson, Stefan Lövgren, Christian Eriksson, Pierre Thorsson, Staffan Olsson, Magnus Andersson, Mathias Franzen, Ljubomir Vranjes, Henrik Andersson.
ESP 23-18 FRA RUS 26-20 EGY SWE 33-26 CUB YUG 22-21 GER
Russia 22-21 Spain Sweden 23-22 Yugoslavia
Sweden 25-24 Russia (YUG 27-24 ESP)

XV Nippon 1997 (16.V / 01.VI) top

RUSSIA - Coach: Vladimir Maximov
Andrei Lavrov, Dmitri Torgovanov, Igor Lavrov, Pavel Sukosyan, Edouard Kokcharov, Vyatcheslav Atavin, Oleg Koulechov, Oleg Grebnev, Denis Krivochlykov, Viatcheslav Gorpishin, Lev Voronin, Serguei Pogorelov, Valeri Gopin, Stanislav Koulintchenko, Vassili Koudinov.
Sweden 31-19 Hungary Russia 25-24 France
Russia 23-21 Sweden (FRA 28-27 HUN)

XIV Island 1995 top

FRANCE - Coach: Daniel Constantini
Christian Gaudin, Eric Quintin, Pascal Mahé, Bruno Martini, Frédéric Volle, Philippe Gardent, Denis Lathoud, Thierry Perreux, Guéric Kervadec, Laurent Munier, Patrick Cazal, Yohan Delattre, Gaël Monthurel, Jackson Richardson, Grégory Anquetil, Stéphane Stoecklin.
RUS 25-12 ISL GER 33-26 BLR FRA 23-20 ESP SUI 27-26 CUB CZE 26-25 KOR SWE 28-22 ALG CRO 29-28 TUN EGY 31-26 ROM
Germany 20-17 Russia France 28-18 Switzerland Sweden 21-17 Czechia Croatia 30-16 Egypt
France 22-20 Germany Croatia 28-25 Sweden
France 23-19 Croatia (SWE 26-20 GER)

XIII Sverige 1993 top

RUSSIA - Coach: Wladimir Maximov
Andrei Lavrov, Dmitri Torgovanov, Igor Vasiliev, Pavel Sukosyan, Dmitri Karlov, Vyatscheslav Atavin, Andrei Frantsusov, Oleg Grebnev, Andrei Antonevich, Vyatscheslav Gorpishin, Valeri Gopin, Oleg Sapronov, Vassili Koudinov, Oleg Kiselev, Talant Duishebaev, Dmitri Filippov.

XII Ceskoslovensko 1990 top

SWEDEN - Coach: Bengt Johansson
Mats Olsson, Mats Fransson, Tomas Svensson, Jonas Persson, Magnus Wislander, Johan Eklund, Ola Lindgren, Per Carlen, Erik Hajas, Magnus Cato, Bjoern Jilsen, Pierre Thorsson, Sten Sjoegren, Staffan Olsson, Magnus Andersson.

XI Suisse 1986 top

YUGOSLAVIA - Coach: Zoran Zivkovic
Mirko Basic, Zlatan Arnautovic, Rolando Pusnik, Momir Rnic, Veselin Vukovic, Zlatan Sarecevic, Jovica Elezovic, Caslav Grubic, Jasmin Mrkonja, Zlatko Portner, Veselin Vujovic, Jovica Cvetkovic, Jozef Holpert, Dragan Mladenovic, Muhamed Memic, Mile Isakovic.

X Bundesrepublik Deutschland 1982 top

SOVIET UNION - Coach: Anatoli Jewtuschenko
Aleksandr Schipenko, Michail Istschenko, Sergej Kotschergin, Oleg Gagin, Aleksandr Rymanov, Sergej Kushnirjuk, Aleksandr Karschakewitsch, Wladimir Krawzow, Wladimir Below, Anatoli Fedjukin, Aleksander Anpilogow, Michail Wassiljev, Juri Schewzow, Juri Kidjajew, Waldemar Nowitzki, Raimondas Waluzkas.

IX Danmark 1978 top

WEST GERMANY - Coach: Vlado Stenzel
Manfred Hofmann, Rudolf Bauer, Rainer Niemeyer, Richard Boczkowski, Heiner Brand, Joachim Deckarm, Erhard Wunderlich, Arno Ehret, Arnulf Meffle, Manfred Freisler, Kurt Klühspies, Claus Hormel, Gerd Rosendahl, Horst Spengler, Dieter Waltke.

VIII Deutschland Democratik Republik 1974 top

ROMANIA - Coach: Nicolae Nedef
Alexandru Dinca, Stefan Orban, Cornel Penu, Stefan Birtalan, Liviu Bota, Adrian Cosman, Marin Dan, Cristian Gatu, Mircea Grabovschi, Roland Gunesch, Gabriel Chicid, Werner Stöckl, Constantin Tudosie, Radu Voina, Ghita Licu, Mircea Stef.

VII France 1970 top

ROMANIA - Coach: Eugen Trofin, Oprea Vlase, Nicolae Nedef
Alexandru Dinca, Stefan Orban, Cornel Penu, Stefan Birtalan, Gabriel Chicid, Cristian Gatu, Gheorghe Goran, Gheorghe Gruia, Roland Gunesch, Ghita Licu, Mihai Marinescu, Titus Moldovan, Cezar Nica, Cornel Otelea, Ion Popescu, Valentin Samungi.

VI Sverige 1967 top

CZECHOSLOVAKIA - Coach: Bedrich König
Frantizek Arnost, Jaroslav Skarvan, Ladislav Benes, Frantisek Bruna, Bedrich Cinner, Vaclav Duda, Antonin Frolo, Martin Gregor, Rudolf Havlik, Frantisek Herman, Rudolf Horvath, Arnost Klimcik, Jaroslav Konecny, Vojtech Mares, Jaroslav Razek, Vladimir Seruga.

V Ceskoslovensko 1964 top

ROMANIA - Coach: Ioan Kunst-Ghermanescu, Nicolae Nedef, Virgil Trofin
Ioan Bogolea, Mihai Redl, Virgil Tale, Aurel Bulgaru, Mircea Costache I, Mircea Costache II, Gheorghe Gruia, Virgil Hnat, Petre Ivanescu, Iosif Iacob, Ioan Moser, Cezar Nica, Olimpiu Nodea, Cornel Otelea, Ioan Popescu.

IV Bundesrepublik Deutschland 1961 top

ROMANIA - Coach: Oprea Vlase, Nicolae Nedef
Ioan Bogolea, Mihai Redl, George Badulescu, Aurel Bulgaru, Gheorghe Coman, Mircea Costache I, Mircea Costache II, George Covaci, Virgil Hnat, Petre Ivanescu, Ioan Moser, Olimpiu Nodea, Cornel Otelea, Otto Telman.

III Deutschland Democratik Republik 1958 top

SWEDEN - Coach: Curt Wadmark
Donald Lindblom, Roland Mattsson, Lennart Ring, Rune Ahrling, Gösta Carlsson, Uno Danielsson, Nils Ekeroth, Sten Hellberg, Kjell Jönsson, Gunnar Kämpendahl, Hans Karlsson, Hans Olsson, Lars-Erik Olsson, Stig Lennart Olsson, Ake Reimer, Rolf Zachrisson.

II Sverige 1954 top

SWEDEN - Coach: Curt Wadmark
Gunnar Brusberg, Roland Mattsson, Sten Akerstedt, Rolf Almqvist, Kjell Jönsson, Per Olof Larsson, Rune Lindkvist, Ake Moberg, Hans Olsson, Bertil Rönndahl, Ewerth Sjunnesson, Carl Erik Stockenberg, Rolf Zachrisson.

I Deutschland 1938 top

GERMANY - Coach: Günther Otto Kaundynia
Karl Herbolzheimer, Herbert Schmidt, Gerd Brüntgens, Walter Hömke, Hans Keiter, Kurt Lubenow, Kurt Mahnkopf, Hans Obermark, Günther Ortmann, Gerd Schauer, Will Steininger, Hans Theilig, Adolar Woczinski, Philipp Zimmermann.

Medal Table top

Ps Country CNT GD SV BZ TOT
1. France FRA 6 1 3 10
2. Sweden SWE 4 3 4 11
3. Romania ROM 4 - 2 6
4. Germany GER 2 2 1 5
5. Russia RUS 2 1 - 3
6. Spain ESP 2 - 1 3
7. Croatia CRO 1 3 1 5
8. Czechoslovakia TCH 1 2 2 5
9. Soviet Union URS 1 2 - 3
10. Yugoslavia YUG 1 1 4 6
11. West Germany FRG 1 - - 1
12. Denmark DEN - 3 1 4
13. East Germany GDR - 2 2 4
14. Poland POL - 1 3 4
15. Austria AUT - 1 - 1
. Hungary HUN - 1 - 1
. Qatar QAT - 1 - 1
. Norway NOR - 1 - 1
19. Slovenia SLO - - 1 1
 
19 Total   25 25 25 75

Most titles (players) top

 

5 Thierry Omeyer (FRA, 01 09 11 15 17) (1/1)

 

4 Jérôme Fernandez (FRA, 01 09 11 15)
Daniel Narcisse (FRA, 01 09 15 17)
Michael Guigou (FRA, 09 11 15 17)
Nikola Karabatic (FRA, 09 11 15 17)
Cédric Sorhaindo (FRA, 09 11 15 17) (5/6)

 

3 Cornel Otelea (ROM, 61 64 70)
Didier Dinart (FRA, 01 09 11)
Luc Abalo (FRA, 09 11 17)
William Accambray (FRA, 11 15 17) (4/10)

 

2 Joël Abati, Magnus Andersson, Grégory Anquetil, Vyatscheslav Atavin, Xavier Barachet, Stefan Birtalan, Ioan Bogolea, Aurel Bulgaru, Patrick Cazal, Gabriel Chicid, Mircea Costache I, Mircea Costache II, Alexandru Dinca, Alberto Entrerríos, Cristian Gatu, Christian Gaudin, Bertrand Gille, Guillaume Gille, Valeri Gopin, Vyatscheslav Gorpishin, Oleg Grebnev, Gheorghe Gruia, Roland Gunesch, Virgil Hnat, Samuel Honrubia, Petre Ivanescu, Guillaume Joli, Kjell Jónsson, Franck Junillon, Daouda Karaboué, Vassili Koudinov, Andrei Lavrov, Ghita Licu, Ola Lindgren, Kentin Mahe, Bruno Martini, Roland Mattsson, Ioan Moser, Cezar Nica, Olimpiu Nodea, Hans Olsson, Staffan Olsson, Stefan Orban, Cornel Penu, Ioan Popescu, Valentin Porte, Mihai Redl, Jackson Richardson, Albert Rocas, Pavel Sukosyan, Tomas Svensson, Pierre Thorsson, Dmitri Torgovanov, Magnus Wislander, Rolf Zachrisson. (55/65)

Go To