Canoeing / Olympic Games

Rio Medals All-time Medals Medal Table Individual Table

MEN top

Medalists at Rio de Janeiro 2016 top

Year Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
K1 200 Liam Heath GBR 35.197 Maxime Beaumont FRA 35.362 Saul Craviotto (ESP) & Ronald Rauhe (GER) - 35.662
K1 1000 Marcus Cooper Walz ESP 3:31.447 Josef Dostal CZE 3:32.145 Roman Anoshkin RUS 3:33.363
K2 200 Saul Craviotto, Cristian Toro ESP 32.075 Liam Heath, Jon Schofield GBR 32.368 Aurimas Lankas, Edvinas Ramanuskas LTU 32.382
K2 1000 Max Rendschmidt, Marcus Gross GER 3:10.781 Marko Tomicevic, Milenko Zoric SRB 3:10.969 Ken Wallace, Lachlan Tame AUS 3:12.593
K4 1000 Max Rendschmidt, Tom Liebscher, Max Hoff, Marcus Gross GER 3:02.143 Denis Mysak, Erik Vicek, Juraj Tarr, Tibor Linka SVK 3:05.044 Daniel Havel, Lukas Trefil, Josef Dostal, Jan Sterba CZE 3:05.176
C1 200 Yuriy Cheban UKR 39.279 Valentin Demyanenko AZE 39.493 Isaquias Queiroz dos Santos BRA 39.628
C1 1000 Sebastian Brendel GER 3:56.926 Isaquias Queiroz dos Santos BRA 3:58.529 Serghei Tarnovschi MDA 4:00.852
C2 1000 Sebastian Brendel, Jan Vandrey GER 3:43.912 Erlon de Souza Silva, Isaquias Queiroz dos Santos BRA 3:44.819 Dmytro Ianchuk, Taras Mishchuk UKR 3:45.949
Slalom K1 Joseph Clarke GBR 88.53 Peter Kauzer SLO 88.70 Jiri Prskavec CZE 88.99
Slalom C1 Denis Gargaud Chanut FRA 94.17 Matej Benus SVK 95.02 Takuya Haneda JPN 97.44
Slalom C2 Ladislav Skantar, Peter Skantar SVK 101.58 David Florence, Richard Hounslow GBR 102.01 Gauthier Klauss, Matthieu Peche FRA 103.24

ALL-TIME MEDALISTS top

K-1 200 [2012- ] K-1 500 [1976-2008] K-1 1000 [1936- ] K-2 200 [2012- ] K-2 500 [1976-2008] K-2 1000 [1936- ] K-4 1000 [1936- ]
C-1 200 [2012- ] C-1 500 [1976-2008] C-1 1000 [1936- ] C-2 500 [1976-2008] C-2 1000 [1936- ]
Slalom K-1 [1972 & 1992- ] Slalom C-1 [1972 & 1992- ] Slalom C-2 [1972 & 1992- ]

Between 1936 and Paris 1956, some kayak (K) and canadian (C) events through a 10,000 metres distance, both in singles and pairs, (as well as one 4x500 relay) were held in the Men's Olympic Program. These discontinued events make a total of 18 (not included in the table below); of which SWE won 4 gold medals; GER 3; FIN 2; USA 2; TCH 2; HUN 1 (and 4 silvers); AUT 1; FRA 1; ROM 1; & URS 1. In 2012, 500 m events were replaced by 200 m sprints, with men's C-2 500 being replaced by women's K-1 200 m.

200-METER K-1 top

Year Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
2016 Liam Heath GBR 35.197 Maxime Beaumont FRA 35.362 Saul Craviotto (ESP) & Ronald Rauhe (GER) - 35.662
2012 Ed McKeever GBR 36.246 Saul Craviotto ESP 36.540 Mark de Jonge CAN 36.657

500-METER K-1 (1976-2008) top

Year Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
2008 Ken Wallace AUS 1:37.252 Adam van Koeverden CAN 1:37.630 Tim Brabants GBR 1:37.671
2004 Adam van Koeverden CAN 1:37.919 Nathan Baggaley AUS 1:38.467 Ian Wynne GBR 1:38.547
2000 Knut Holmann NOR 1:57.84 Petar Merkov BUL 1:58.39 Michael Kolganov ISR 1:59.56
1996 Antonio Rossi ITA 1:37.423 Knut Holmann NOR 1:38.339 Piotr Markiewicz POL 1:38.615
1992 Mikko Kolehmainen FIN 1:40.43 Zsolt Gyulay HUN 1:40.64 Knut Holmann NOR 1:40.71
1988 Zsolt Gyulay HUN 1:44.82 Andreas Stahle GDR 1:46.38 Paul MacDonald NZL 1:46.46
1984 Ian Ferguson NZL 1:47.84 Lars-Erik Moberg SWE 1:48.18 Bernard Bregeon FRA 1:48.41
1980 Vladimir Parfenovich URS 1:43.43 John Sumegi AUS 1:44.12 Vasile Dîba ROM 1:44.90
1976 Vasile Dîba ROM 1:46:41 Zoltan Sztanity HUN 1:46.95 Rudiger Helm GDR 1:48.30

1000-METER K-1 top

Year Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
2016 Marcus Cooper Walz ESP 3:31.447 Josef Dostal CZE 3:32.145 Roman Anoshkin RUS 3:33.363
2012 Eirik Veraas Larsen NOR 3:26.462 Adam van Koeverden CAN 3:27.170 Max Hoff GER 3:27.759
2008 Tim Brabants GBR 3:26.323 Eirik Veraas Larsen NOR 3:27.342 Ken Wallace AUS 3:27.485
2004 Eirik Veraas Larsen NOR 3:25.817 Ben Fouhy NZL 3:27.413 Adam van Koeverden CAN 3:28.218
2000 Knut Holmann NOR 3:33.26 Petar Merkov BUL 3:34.64 Tim Brabants GBR 3:35.05
1996 Knut Holmann NOR 3:25.785 Beniamino Bonomi ITA 3:27.073 Clint Robinson AUS 3:29.713
1992 Clint Robinson AUS 3:37.26 Knut Holmann NOR 3:37.50 Gregory Barton USA 3:37.93
1988 Gregory Barton USA 3:55.27 Grant Davies AUS 3:55.28 Andre Wohllebe GDR 3:55.55
1984 Alan Thompson NZL 3:45.73 Milan Janic YUG 3:46.88 Gregory Barton USA 3:47.38
1980 Rudiger Helm GDR 3:48.77 Alain Lebas FRA 3:50.20 Ion Bîrladeanu ROM 3:50.49
1976 Rudiger Helm GDR 3:48.20 Geza Csapo HUN 3:48.84 Vasile Dîba ROM 3:49.65
1972 Aleksandr Shaparenko URS 3:48.06 Rolf Peterson SWE 3:49.38 Geza Csapo HUN 3:49.38
1968 Mihaly Hesz HUN 4:02.63 Aleksandr Shaparenko URS 4:03.58 Erik Hansen DEN 4:04.39
1964 Rolf Peterson SWE 3:57.13 Mihaly Hesz HUN 3:57.28 Aurel Vernescu ROM 4:00.77
1960 Erik Hansen DEN 3:53.00 Imre Szollosi HUN 3:54.02 Gert Fredriksson SWE 3:55.89
1956 Gert Fredriksson SWE 4:12.8 Igor Pissarev URS 4:15.3 Lajos Kiss HUN 4:16.2
1952 Gert Fredriksson SWE 4:07.9 Thorvald Stromberg FIN 4:09.7 Louis Gantois FRA 4:20.1
1948 Gert Fredriksson SWE 4:33.2 Johan Frederick Kobberup DEN 4:39.9 Henri Eberhardt FRA 4:41.4
1936 Gregor Hradetzky AUT 4:22.9 Helmut Cammerer GER 4:25.6 Jacobus Kraaier NED 4:35.1

200-METER K-2 top

Year Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
2016 Saul Craviotto, Cristian Toro ESP 32.075 Liam Heath, Jon Schofield GBR 32.368 Aurimas Lankas, Edvinas Ramanuskas LTU 32.382
2012 Yury Postrigay, Alexander Dyachenko RUS 33.507 Raman Piatrushenka, Vadzim Makhneu BLR 34.266 Liam Heath, Jon Schofield GBR 34.421

500-METER K-2 (1976-2008) top

Year Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
2008 Saul Craviotto, Carlos Perez ESP 1:28.736 Ronald Rauhe, Tim Wieskoetter GER 1:28.827 Raman Piatrushenka, Vadzim Makhneu BLR 1:30.005
2004 Ronald Rauhe, Tim Wieskoetter GER 1:27.040 Clint Robinson, Nathan Baggaley AUS 1:27.920 Raman Piatrushenka, Vadzim Makhneu BLR 1:27.996
2000 Zoltan Kammerer, Botond Storcz HUN 1:47.05 Andrew Trim, Daniel Collins AUS 1:47.89 Ronald Rauhe, Tim Wieskotter GER 1:48.77
1996 Kay Bluhm, Torsten Gutsche GER 1:28.697 Beniamino Bonomi, Daniele Scarpa ITA 1:28.729 Daniel Collins, Andrew Trim AUS 1:29.409
1992 Kay Bluhm, Torsten Gutsche GER 1:28.27 Maciej Freimut, Wojciech Kurpiweski POL 1:29.84 Antonio Rossi, Bruno Dreossi ITA 1:30.00
1988 Ian Ferguson, Paul MacDonald NZL 1:33.98 Igor Nagayev, Viktor Denisov URS 1:34.15 Attila Abraham, Ferenc Csipes HUN 1:34.32
1984 Ian Ferguson, Paul MacDonald NZL 1:34.21 Per-Inge Bengtsson, Lars-Erik Moberg SWE 1:35.26 Hugh Fisher, Alwyn Morris CAN 1:35.41
1980 Vladimir Parfenovich, Sergey Chukhray URS 1:32.38 Herminio Menendez, Guillermo del Riego ESP 1:33.65 Rudiger Helm, Bernd Olbricht GDR 1:34.00
1976 Joachim Mattern, Bernd Olbricht GDR 1:35.87 Sergey Nagorny, Vladimir Romanovsky URS 1:36.81 Larion Serghei, Policarp Malihin ROM 1:37.43

1000-METER K-2 top

Year Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
2016 Max Rendschmidt, Marcus Gross GER 3:10.781 Marko Tomicevic, Milenko Zoric SRB 3:10.969 Ken Wallace, Lachlan Tame AUS 3:12.593
2012 Rudolf Dombi, Roland Kokeny HUN 3:09.646 Fernando Pimenta, Emanuel Silva POR 3:09.699 Martin Hollstein, Andreas Ihle GER 3:10.117
2008 Martin Hollstein, Andreas Ihle GER 3:11.809 Kim Knudsen, Rene Poulsen DEN 3:13.580 Andrea Facchin, Antonio Scaduto ITA 3:14.750
2004 Markus Oscarsson, Henrik Nilsson SWE 3:18.420 Antonio Rossi, Beniamino Bonomi ITA 3:19.484 Eirik Veraas Larsen, Nils Olav Fjeldheim NOR 3:19.528
2000 Antonio Rossi, Beniamino Bonomi ITA 3:14.46 Markus Oscarsson, Henrik Nilsson SWE 3:16.07 Krisztian Bartfai, Krisztian Vereb HUN 3:16.35
1996 Antonio Rossi, Daniele Scarpa ITA 3:09.190 Kay Bluhm, Torsten Gutsche GER 3:10.518 Andrian Dushev, Milko Kazanov BUL 3:11.206
1992 Kay Bluhm, Torsten Gutsche GER 3:16.10 Gunnar Olsson, Karl Sundqvist SWE 3:17.70 Grzegorz Kotowicz, Dariusz Bialkowski POL 3:18.86
1988 Gregory Barton, Norman Bellingham USA 3:32.42 Ian Ferguson, Paul MacDonald NZL 3:32.71 Peter Foster, Kelvin Graham AUS 3:33.76
1984 Hugh Fisher, Alwyn Morris CAN 3:24.22 Bernard Bregeon, Patrick Lefoulon FRA 3:25.97 Barry Kelly, Grant Kenny AUS 3:26.80
1980 Vladimir Parfenovich, Sergey Chukhray URS 3:26.72 Istvan Szabo, Istvan Joos HUN 3:28.49 Luis Gregorio Ramos Misione, Herminio Menendez ESP 3:28.66
1976 Sergey Nagorny, Vladimir Romanovsky URS 3:29.01 Joachim Mattern, Bernd Olbricht GDR 3:29.33 Zoltan Bako, Istvan Szabo HUN 3:28.49
1972 Nikolay Gorbachev, Viktor Kratasyuk URS 3:31.23 Jozsef Deme, Janos Ratkai HUN 3:32.00 Wladyslaw Szuszkiewicz, Rafal Piszcz POL 3:33.83
1968 Aleksandr Shaparenko, Vladimir Morozov URS 3:37.54 Csaba Giczi, Istvan Timar HUN 3:38.44 Gerhard Seibold, Gunther Pfaff AUT 3:40.71
1964 Sven-Olov Sjodelius, Nils Gunnar Utterberg SWE 3:38.54 Antonius Geurts, Paul Hoekstra NED 3:39.30 Heinz Buker, Holger Zander GER 3:40.69
1960 Gert Fredriksson, Sven-Olov Sjodelius SWE 3:34.73 Gyorgy Meszaros, Andras Szente HUN 3:34.91 Stefan Kaplaniak, Wladyslaw Zielinski POL 3:37.34
1956 Michael Scheuer, Meinrad Miltenberger GER 3:49.6 Mikhail Kaaleste, Anatoliy Demitkov URS 3:51.4 Max Raub, Herbert Wiedermann AUT 3:55.8
1952 Kurt Wires, Yrjo Hietanen FIN 3:51.1 Lars Glasser, Ingemar Hedberg SWE 3:51.1 Max Raub, Herbert Wiedermann AUT 3:51.4
1948 Hans Berglund, Lennart Klingstrom SWE 4:07.3 Ejvind Hansen, Bernhard Jensen DEN 4:07.5 Thor Axelsson, Nils Bjorklof FIN 4:08.7
1936 Adolf Kainz, Alfons Dorfner AUT 4:03.8 Ewald Tilker, Fritz Bondroit GER 4:08.9 Nicolaas Tates, Willem van der Kroft NED 4:12.2

1000-METER K-4 top

Year Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
2016 Max Rendschmidt, Tom Liebscher, Max Hoff, Marcus Gross GER 3:02.143 Denis Mysak, Erik Vicek, Juraj Tarr, Tibor Linka SVK 3:05.044 Daniel Havel, Lukas Trefil, Josef Dostal, Jan Sterba CZE 3:05.176
2012 Tate Smith, Dave Smith, Murray Stewart, Jacob Clear GBR 2:55.085 Zoltan Kammerer, David Toth, Tamas Kulifai, Daniel Pauman HUN 2:55.699 Daniel Havel, Lukas Trefil, Josef Dostal, Jan Sterba CZE 2:55.850
2008 Raman Piatrushenka, Aliaksei Abalmasau, Artur Litvinchuk, Vadzim Makhneu BLR 2:55.714 Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlcek, Jurai Tarr SVK 2:56.593 Lutz Altepost, Norman Brockl, Torsten Eckbrett, Bjorn Goldschmidt GER 2:56.676
2004 Zoltan Kammerer, Botond Storcz, Akos Vereckei, Gabor Horvath HUN 2:56.919 Andreas Ihle, Mark Zabel, Bjoern Bach, Stefan Ulm GER 2:58.659 Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlcek, Juraj Baca SVK 2:59.314
2000 Akos Verecki, Gabor Horvath, Zoltan Kammerer, Botond Storcz HUN 2:55.18 Jan Schafer, Mark Zabel, Bjorn Bach, Stefan Ulm GER 2:55.70 Grzegorz Kotowicz, Adam Seroczynski, Dariusz Bialkowski, Marek Witkowski POL 2:57.19
1996 Detlef Hofmann, Olaf Winter, Thomas Reineck, Mark Zabel GER 2:51.528 Attila Adrovicz, Ferenc Csipes, Gabor Horvath, Andras Rajna HUN 2:53.184 Sergey Verlin, Oleg Gorobiy, Anatoliy Tishenko, Georgiy Tsybulnikov RUS 2:53.996
1992 Oliver Kegel, Thomas Reineck, Mario von Appen, Andre Wohllebe GER 2:54.18 Attila Abraham, Ferenc Csipes, Laszlo Fidel, Zsolt Gyulay HUN 2:54.82 Ramon Andersson, Kelvin Graham, Ian Rowling, Steven Wood AUS 2:56.97
1988 Zsolt Gyulay, Ferenc Csipes, Sandor Hodosi, Attila Abraham HUN 3:00.20 Aleksandr Motusenko, Sergey Kirsanov, Igor Nagayev, Viktor Denisov URS 3:01.40 Kay Bluhm, Andre Wohllebe, Andreas Stahle, Hans-Jorg Bliesener GDR 3:02.37
1984 Grant Bramwell, Ian Ferguson, Paul MacDonald, Alan Thompson NZL 3:02.28 Per-Inge Bengtsson, Tommy Karls, Lars-Erik Moberg, Thomas Ohlsson SWE 3:02.81 François Barouh, Philippe Boccara, Pascal Boucherit, Didier Vavasseur FRA 3:03.94
1980 Rudiger Helm, Bernd Olbricht, Harald Marg, Bernd Duvigneau GDR 3:13.76 Mihal Zafiu, Vasile Dîba, Ion Geant, Nicusor Esanu ROM 3:15.35 Borislav Borissov, Bozhidar Milenkov, Lazar Khristov, Ivan Manev BUL 3:15.46
1976 Sergey Chukhray, Aleksandr Degtiarev, Yuriy Filatov, Vladimir Morozov URS 3:08.69 Jose Maria Esteban, Jose Ramon Lopez, Herminio Menendez, Luis Gregorio Ramos Misione ESP 3:08.95 Peter Bischof, Bernd Duvigneau, Rudiger Helm, Jurgen Lehnert GDR 3:10.76
1972 Yuriy Filatov, Yuriy Stezenko, Vladimir Morozov, Valeriy Didenko URS 3:14.02 Aurel Vernescu, Mihal Zafiu, Roman Vartolomeu, Atanase Sciotnic ROM 3:15.07 Egil Søby, Steinar Amundsen, Tore Berger, Jan Johansen NOR 3:15.27
1968 Steinar Amundsen, Egil Søby, Tore Berger, Jan Johansen NOR 3:14.38 Anton Calenic, Dimitrie Ivanov, Haralambie Ivanov, Mihai Turcas ROM 3:14.81 Csaba Giczi, Istvan Timar, Imre Szollosi, Istvan Csizmadia HUN 3:15.10
1964 Nikolay Chuzhikov, Anatoliy Grischin, Vyacheslav Ionov, Vladimir Morozov URS 3:14.67 Gunther Perleberg, Bernhard Schulze, Friedhelm Wentzke, Holger Zander GER 3:15.39 Simion Cuciuc, Atanase Sciotnic, Mihal Turcas, Aurel Vernescu ROM 3:15.51

200-METERS C-1 top

Year Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
2016 Yuriy Cheban UKR 39.279 Valentin Demyanenko AZE 39.493 Isaquias Queiroz dos Santos BRA 39.628
2012 Yuriy Cheban UKR 42.291 Jevgenij Shuklin LTU 42.792 Ivan Shtyl RUS 42.853

500-METER C-1 (1976-2008) top

Year Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
2008 Maxim Opalev RUS 1:47.140 David Cal ESP 1:48.397 Iurii Cheban UKR 1:48.766
2004 Andreas Dittmer GER 1:46.383 David Cal ESP 1:46.723 Maxim Opalev RUS 1:47.767
2000 Gyorgy Kolonics HUN 2:24.81 Maksim Opalev RUS 2:25.80 Andreas Dittmer GER 2:27.59
1996 Martin Doktor CZE 1:49.934 Slavomir Knazovicky SVK 1:50.510 Imre Pulai HUN 1:50.758
1992 Nikolai Bukhalov BUL 1:51.15 Mikhail Slivinsky EUN 1:51.40 Olaf Heukrodt GER 1:53.00
1988 Olaf Heukrodt GDR 1:56.42 Mikhail Slivinsky URS 1:57.26 Martin Marinov BUL 1:57.27
1984 Larry Cain CAN 1:57.01 Henning Jakobsen DEN 1:58.45 Costica Olaru ROM 1:59.86
1980 Sergey Postrekhin URS 1:53.37 Lyubomir Lyubenov BUL 1:53.49 Olaf Heukrodt GDR 1:54.38
1976 Aleksandr Rogov URS 1:59.23 John Wood CAN 1:59.58 Matija Ljubek YUG 1:59.60

1000-METER C-1 top

Year Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
2016 Sebastian Brendel GER 3:56.926 Isaquias Queiroz dos Santos BRA 3:58.529 Serghei Tarnovschi MDA 4:00.852
2012 Sebastian Brendel GER 3:47.176 David Cal ESP 3:48.053 Mark Oldershaw CAN 3:48.502
2008 Attila Vajda HUN 3:50.467 David Cal ESP 3:52.751 Thomas Hall CAN 3:53.653
2004 David Cal ESP 3:46.201 Andreas Dittmer GER 3:46.721 Attila Vajda HUN 3:49.025
2000 Andreas Dittmer GER 3:54.37 Ledys Frank Balceiro CUB 3:56.07 Steve Giles CAN 3:56.43
1996 Martin Doktor CZE 3:54.418 Ivans Klementjevs LAT 3:54.954 Gyorgy Zala HUN 3:56.366
1992 Nikolai Bukhalov BUL 4:05.92 Ivans Klementjevs LAT 4:06.60 Gyorgy Zala HUN 4:07.35
1988 Ivans Klementjevs URS 4:12.78 Jorg Schmidt GDR 4:15.83 Nikolai Bukhalov BUL 4:18.94
1984 Ulrich Eicke FRG 4:06.32 Larry Cain CAN 4:08.67 Henning Jakobsen DEN 4:09.51
1980 Lyubomir Lyubenov BUL 4:12.38 Sergey Postrekhin URS 4:13.53 Eckhard Leue GDR 4:15.02
1976 Matija Ljubek YUG 4:09.51 Vasiliy Yurchenko URS 4:12.57 Tamas Wichmann HUN 4:14.11
1972 Ivan Patzaichin ROM 4:08.94 Tamas Wichmann HUN 4:12.42 Detlef Lewe FRG 4:13.63
1968 Tibor Tatai HUN 4:36.14 Detlef Lewe FRG 4:38.31 Vitaliy Galkov URS 4:40.42
1964 Jurgen Eschert GER 4:35.14 Andrei Igorov ROM 4:37.89 Yevgeniy Penyayev URS 4:38.31
1960 Janos Parti HUN 4:33.93 Aleksandr Silayev URS 4:34.41 Leon Rotman ROM 4:35.87
1956 Leon Rotman ROM 5:05.3 Istvan Hernek HUN 5:06.2 Gennadiy Bukharin URS 5:12.7
1952 Josef Holecek TCH 4:56.3 Janos Parti HUN 5:03.6 Olavi Ojanpera FIN 5:08.5
1948 Josef Holecek TCH 5:42.0 Douglas Bennett CAN 5:53.3 Robert Boutigny FRA 5:55.9
1936 Frank Amyot CAN 5:32.1 Bohuslav Karlik TCH 5:36.9 Erich Koschik GER 5:39.0

500-METER C-2 (1976-2008) top

Year Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
2008 Guanliang Meng, Wenjun Yang CHN 1:41.025 Sergey Ulegin, Alexander Kostoglod RUS 1:41.282 Christan Gille, Thomasz Wylenzek GER 1:41.964
2004 Guanliang Meng, Wenjun Yang CHN 1:40.278 Ibrahim Rojas Blanco, Ledis Frank Balceiro Pajon CUB 1:40.350 Alexander Kostoglod, Alexander Kovalev RUS 1:40.442
2000 Ferenc Novak, Imre Pulai HUN 1:51.28 Daniel Jedraszko, Pawel Baraszkiewicz POL 1:51.53 Mitica Pricop, Florin Popescu ROM 1:54.26
1996 Csaba Horvath, Gyorgy Kolonics HUN 1:40.42 Nikolay Zhuravsky, Viktor Reneisky MDA 1:40.45 Gheorghe Andriev, Grigore Obreja ROM 1:41.33
1992 Aleksandr Maselkov, Dmitriy Dovgalenok EUN 1:41.54 Ulrich Papke, Ingo Spelly GER 1:41.68 Martin Marinov, Blagovest Stoyanov BUL 1:41.94
1988 Viktor Reneisky, Nikolay Zhuravsky URS 1:41.77 Marek Dopierala, Marek Lbik POL 1:43.61 Philipe Renaud, Joel Bettin FRA 1:43.81
1984 Matija Ljubek, Mirko Nišovic YUG 1:43.67 Ivan Patzaichin, Toma Simionov ROM 1:45.68 Enrique Miguez, Narcisco Suarez ESP 1:47.71
1980 Laszlo Foltan, Istvan Vaskuti HUN 1:43.39 Petre Capusta, Ivan Patzaichin ROM 1:44.12 Borislav Ananiev, Nikolai Ilkov BUL 1:44.63
1976 Sergey Petrenko, Aleksandr Vinogradov URS 1:45.81 Andrzej Gronowicz, Jerzy Opara POL 1:47.77 Tamas Buday, Oszkar Frey HUN 1:48.35

1000-METER C-2 top

Year Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
2016 Sebastian Brendel, Jan Vandrey GER 3:43.912 Erlon de Souza Silva, Isaquias Queiroz dos Santos BRA 3:44.819 Dmytro Ianchuk, Taras Mishchuk UKR 3:45.949
2012 Peter Kretschmer, Kurt Kuschela GER 3:33.804 Andrei Bahdanovich, Aliaksandr Bahdanovich BLR 3:35.206 Alexey Korovashkov, Ilya Pervukhin RUS 3:36.414
2008 Andrei Bahdanovich, Aliaksandr Bahdanovich BLR 3:36.365 Christian Gille, Thomasz Wylenzek GER 3:36.588 Gyorgy Kozmann, Tamas Kiss HUN 3:40.258
2004 Christian Gille, Tomasz Wylenzek GER 3:41.802 Alexander Kostoglod, Alexander Kovalev RUS 3:42.990 Gyorgy Kozmann, Gyorgy Kolonics HUN 3:43.016
2000 Mitica Pricop, Florin Popescu ROM 3:37.35 Ibrahin Rojas, Leobaldo Pereira CUB 3:38.75 Stefan Utess, Lars Kober GER 3:41.12
1996 Andreas Dittmer, Gunar Kirchbach GER 3:31.870 Antonel Borsan, Marcel Glavan ROM 3:32.294 Csaba Horvath, Gyorgy Kolonics HUN 3:32.514
1992 Ulrich Papke, Ingo Spelly GER 3:37.42 Arne Nielsson, Christian Frederiksen DEN 3:39.26 Didier Hoyer, Olivier Boivin FRA 3:39.51
1988 Viktor Reneisky, Nikolay Zhuravsky URS 3:48.36 Olaf Heukrodt, Ingo Spelly GDR 3:51.44 Marek Dopierala, Marek Lbik POL 3:54.33
1984 Ivan Patzaichin, Toma Simionov ROM 3:40.60 Matija Ljubek, Mirko Nišovic YUG 3:41.56 Didier Hoyer, Eric Renaud FRA 3:48.01
1980 Ivan Patzaichin, Toma Simionov ROM 3:47.65 Olaf Heukrodt, Uwe Madeja GDR 3:49.93 Vasiliy Yurchenko, Yuriy Lobanov URS 3:51.28
1976 Sergey Petrenko, Aleksandr Vinogradov URS 3:52.76 Gheorghe Danielov, Gheorghe Simionov ROM 3:54.28 Tamas Buday, Oszkar Frey HUN 3:55.66
1972 Vladislav Cesiunas, Yuriy Lobanov URS 3:52.60 Ivan Patzaichin, Serghei Covaliov ROM 3:52.63 Fedia Damianov, Ivan Burchin BUL 3:58.10
1968 Ivan Patzaichin, Serghei Covaliov ROM 4:07.18 Tamas Wichmann, Gyula Petrikovics HUN 4:08.77 Naum Prokupets, Mikhail Zamotin URS 4:11.30
1964 Andrey Khimich, tepan Oschepkov URS 4:04.64 Jean Boudehen, Michel Chapuis FRA 4:06.52 Peer Norrbohm Nielsen, John Sørensen DEN 4:07.48
1960 Leonid Geishtor, Sergey Makarenko URS 4:17.94 Aldo Dezi, Francesco La Macchia ITA 4:20.77 Imre Farkas, Andras Toro HUN 4:20.89
1956 Alexe Dumitru, Simion Ismailciuc ROM 4:47.4 Pavel Kharine, Gratsian Botev URS 4:48.6 Karoly Wieland, Ferenc Mohacsi HUN 4:54.3
1952 Bent Peder Rasch, Finn Haunstoft DEN 4:38.3 Jan Brzak-Felix, Bohumil Kudma TCH 4:42.9 Egon Drews, Wilfried Soltau GER 4:48.3
1948 Jan Brzak-Felix, Bohumil Kudma TCH 5:07.1 Stephen Lysak, Stephan Macknowski USA 5:08.2 Georges Dransart, Georges Gandil FRA 5:15.2
1936 Vladimir Syrovatka, Jan Brzak-Felix TCH 4:50.1 Rupert Weinstabl, Karl Proisl AUT 4:53.8 Frank Saker, Harvey Charters CAN 4:56.7

SLALOM K-1 top

Year Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
2016 Joseph Clarke GBR 88.53 Peter Kauzer SLO 88.70 Jiri Prskavec CZE 88.99
2012 Daniele Molmenti ITA 93.43 Vavrinec Hradilek CZE 94.78 Hannes Aigner GER 94.92
2008 Alexander Grimm GER 171.70 Fabien Lefevre FRA 173.30 Benjamin Boukpeti TOG 173.45
2004 Benoit Peschier FRA 187.96 Campbell Walsh GBR 190.17 Fabien Lefevre FRA 190.99
2000 Thomas Schmidt GER 217.25 Paul Ratcliffe GBR 223.71 Pierpaolo Ferrazzi ITA 225.03
1996 Oliver Fix GER 141.22 Andraz Vehovar SLO 141.65 Thomas Becker GER 142.79
1992 Pierpaolo Ferrazzi ITA 106.89 Sylvain Curinier FRA 107.06 Jochen Lettmann GER 108.52
1976-1988 Not held
1972 Siegbert Horn GDR 268.56 Norbert Sattler AUT 270.76 Harald Gimpel GDR 277.95

SLALOM C-1 top

Year Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
2016 Denis Gargaud Chanut FRA 94.17 Matej Benus SVK 95.02 Takuya Haneda JPN 97.44
2012 Tony Estanguet FRA 97.06 Sideris Tasiadis GER 98.09 Michal Martikan SVK 98.31
2008 Michal Martikan SVK 176.65 David Florence GBR 178.61 Robin Bell AUS 180.59
2004 Tony Estanguet FRA 189.16 Michal Martikan SVK 189.28 Stefan Pfannmoeller GER 191.56
2000 Tony Estanguet FRA 231.87 Michal Martikan SVK 233.76 Juraj Mincik SVK 234.22
1996 Michal Martikan SVK 151.03 Lukas Pollert CZE 151.17 Patrice Estanguet FRA 152.84
1992 Lukas Pollert TCH 113.69 Gareth Marriott GBR 116.48 Jacky Avril FRA 117.18
1976-1988 Not held
1972 Reinhard Eiben GDR 315.84 Reinhold Kauder FRG 327.89 James McEwan USA 335.95

SLALOM C-2 top

Year Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
2016 Ladislav Skantar, Peter Skantar SVK 101.58 David Florence, Richard Hounslow GBR 102.01 Gauthier Klauss, Matthieu Peche FRA 103.24
2012 Timothy Baillie, Etienne Stott GBR 106.41 David Florence, Richard Hounslow GBR 106.77 Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner SVK 108.28
2008 Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner SVK 190.82 Jaroslav Volf, Ondrej Stepanek CZE 192.89 Mikhail Kuznetsov, Dmitry Larionov RUS 197.37
2004 Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner SVK 207.16 Marcus Becker, Stefan Henze GER 210.98 Jaroslav Volf, Ondrej Stepanek CZE 212.86
2000 Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner SVK 237.74 Krzysztof Kolomanski, Michal Staniszewski POL 243.81 Marek Jiras, Tomas Mader CZE 249.45
1996 Franck Adisson, Wilfrid Forgues FRA 158.82 Miroslav Šimek, Jiri Rohan CZE 160.16 Andre Ehrenberg, Michael Senft GER 163.72
1992 Scott Strausburgh, Joe Jacobi USA 122.41 Miroslav Šimek, Jiri Rohan TCH 124.25 Franck Adisson, Wilfrid Forgues FRA 124.38
1976-1988 Not held
1972 Walter Hofmann, Rolf-Dieter Amend GDR 310.68 Hans Otto Schumacher, Wilhelm Baues FRG 311.90 Jean-Louis Olry, Jean-Claude Olry FRA 315.10



Medal Table top

Ps Country CNT GD SV BZ TOT
1. Germany GER 23 12 17 52
2. Soviet Union URS 21 12 5 38
3. Hungary HUN 14 16 18 48
4. Romania ROU 8 9 10 27
5. Sweden SWE 8 7 1 16
6. East Germany GDR 8 5 8 21
7. Slovakia SVK 6 6 4 16
8. France FRA 6 6 15 27
9. Norway NOR 6 3 3 12
10. Great Britain GBR 5 7 4 16
11. Italy ITA 5 4 3 12
12. Czechoslovakia TCH 5 3 - 8
13. New Zealand NZL 5 2 1 8
14. Spain ESP 4 7 3 14
15. Canada CAN 4 5 7 16
16. Australia AUS 3 5 8 16
17. Bulgaria BUL 3 3 7 13
18. United States USA 3 1 3 7
19. Czech Republic CZE 2 5 5 12
20. Denmark DEN 2 5 3 10
21. Russia RUS 2 3 7 12
22. Austria AUT 2 2 3 7
23. Belarus BLR 2 2 2 6
24. Yugoslavia YUG 2 2 1 5
25. Finland FIN 2 1 2 5
26. Ukraine UKR 2 - 2 4
27. China CHN 2 - - 2
28. West Germany FRG 1 3 1 5
29. Poland POL - 5 6 11
30. Cuba CUB - 3 - 3
31. Brazil BRA - 2 1 3
32. Latvia LAT - 2 - 2
. Slovenia SLO - 2 - 2
34. Netherlands NED - 1 2 3
35. Moldova MDA - 1 1 2
. Lithuania LTU - 1 1 2
37. Portugal POR - 1 - 1
. Azerbaijan AZE - 1 - 1
. Serbia SRB - 1 - 1
40. Israel ISR - - 1 1
. Togo TOG - - 1 1
. Japan JPN - - 1 1
 
42     156 156 157 469

Individual Medal Table top

Ps Name GD SV BZ Medal Details
1. Ivan Patzaichin, ROM 4 3 - C1.10: 72; C2.10: 68-80-84 // C2.5: 80-84; C2.10: 72 // None
2. Ian Ferguson, NZL 4 1 - K1.5: 84; K2.5: 84-88; K4.10: 84 // K2.10: 88 // None
3. *Gert Fredriksson, SWE 4 - 1 K1.10: 48-52-56; K2.10: 60 // None // K1.10: 60
4. Vladimir Morozov, URS 4 - - K2.10: 68; K4.10: 64-72-76 // None // None
5. Knut Holmann, NOR 3 2 1 K1.5: 00; K1.10: 96-00 // K1.5: 96; K1.10: 92 // K1.5: 92
6. Paul MacDonald, NZL 3 1 1 K2.5: 84-88; K4.10: 84 // K2.10: 88 // K1.5: 88
. Kay Bluhm, GER 3 1 1 K2.5: 92-96; K2.10: 92 // K2.10: 96 // K4.10: 88
. Antonio Rossi, ITA 3 1 1 K1.5: 96; K2.10: 96-00 // K2.10: 04 // K2.5: 92
. Andreas Dittmer, GER 3 1 1 C1.5: 04; C1.10: 00; C2.10: 96 // C1.10: 04 // C1.5: 00
10. Torsten Gutsche, GER 3 1 - K2.5: 92-96; K2.10: 92 // K2.10: 96 // None
. Zoltan Kammerer, HUN 3 1 - K2.5: 00; K4.10: 00-04 // K4.10: 12 // None
12. Rudiger Helm, GDR 3 - 3 K1.10: 76-80; K4.10: 80 // None // K1.5: 76; K2.5: 80; K4.10: 76
13. Pavol Hochschorner, SVK 3 - 1 SLC2: 00-04-08 // None // SLC2: 12
. Peter Hochschorner, SVK 3 - 1 SLC2: 00-04-08 // None // SLC2: 12
15. Sergey Chukhray, URS 3 - - K2.5: 80; K2.10: 80; K4.10: 76 // None // None
. Vladimir Parfenovich, URS 3 - - K1.5: 80; K2.5: 80; K2.10: 80 // None // None
. Botond Storcz, HUN 3 - - K2.5: 00; K4.10: 00-04 // None // None
. Tony Estanguet, FRA 3 - - SLC1: 00-04-12 // None // None
. Sebastian Brendel, GER 3 - - C1.10: 12-16; C2.10: 16 // None // None

* Gert Fredriksson also won two gold medals (48 56) and one silver (52) in the K-1 10,000 meters, which would increase his total medals to 6 / 1 / 1.

Abbreviations top

ABR Event ABR Event
K Kayak .2 200 metres
C Canoe .5 500 metres
SL Slalom .10 1,000 metres

Go To