Track & Field (Athletics) / Olympic Games

WOMEN by Event (since 1976)

100 m 200 m 400 m 800 m 1500 m 5000 m 10000 m Marathon
100 mh 400 mh 3000 st 4x100 relay 4x400 relay 20 km walk   Heptathlon
High Jump Pole Vault Long Jump Triple Jump Shot Put Discus Throw Hammer Throw Javelin Throw

100 METRES top

Year Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
2016 Elaine Thompson JAM 10.71 Tori Bowie USA 10.83 Shelly-Ann Fraser-Pryce JAM 10.86
2012 Shelly-Ann Fraser-Pryce JAM 10.75 Carmelita Jeter USA 10.78 Veronica Campbell-Brown JAM 10.81
2008 Shelly-Ann Fraser JAM 10.78 Sherone Simpson (JAM) & Kerron Stewart (JAM) - 10.98 - - -
2004 Yuliya Nesterenko BLR 10.93 Lauryn Williams USA 10.96 Veronica Campbell JAM 10.97
2000 VACANT - *DQ (Marion Jones) USA 10.75 Ekaterini Thanou (GRE; 11.12) & Tayna Lawrence (JAM; 11.18) - - Merlene Ottey JAM 11.19
1996 Gail Devers USA 10.94 Merlene Ottey JAM 10.94 Gwen Torrence USA 10.96
1992 Gail Devers USA 10.82 Juliet Cuthbert JAM 10.83 Irina Privalova RUS 10.84
1988 Florence Griffith Joyner USA 10.54 Evelyn Ashford USA 10.83 Heike Drechsler [Daute] GDR 10.85
1984 Evelyn Ashford USA 10.97 Alice Brown USA 11.13 Merlene Ottey-Page JAM 11.16
1980 Lyudmila Kondratyeva URS 11.06 Marlies Göehr [Oelsner] GDR 11.07 Ingrid Auerswald GDR 11.14
1976 Annegret Richter FRG 11.08 Renate Stecher GDR 11.13 Inge Helten FRG 11.17

200 METRES top

Year Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
2016 Elaine Thompson JAM 21.78 Dafne Schippers NED 21.88 Tori Bowie USA 22.15
2012 Allyson Felix USA 21.88 Shelly-Ann Fraser-Pryce JAM 22.09 Carmelita Jeter USA 22.14
2008 Veronica Campbell JAM 21.74 Allyson Felix USA 21.93 Kerron Stewart JAM 22.00
2004 Veronica Campbell JAM 22.05 Allyson Felix USA 22.18 Debbie Ferguson BAH 22.30
2000 Pauline Davis-Thompson BAH 22.27 Susanthika Jayasinghe SRI 22.28 Beverly McDonald JAM 22.35
1996 Marie-Jose Perec FRA 22.12 Merlene Ottey JAM 22.24 Mary Onyali NGR 22.38
1992 Gwen Torrence USA 21.81 Julie Cuthbert JAM 22.02 Merlene Ottey JAM 22.09
1988 Florence Griffith Joyner USA 21.34 Grace Jackson JAM 21.72 Heike Drechsler GDR 21.95
1984 Valerie Brisco-Hooks USA 21.81 Florence Griffith USA 22.04 Merlene Ottey-Page JAM 22.09
1980 Bärbel Wöckel [Eckert] GDR 22.03 Natalya Bochina URS 22.19 Merlene Ottey JAM 22.20
1976 Bärbel Eckert GDR 22.37 Annegret Richter FRG 22.39 Renate Stecher GDR 22.47

400 METRES top

Year Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
2016 Shaunae Miller BAH 49.44 Allyson Felix USA 49.51 Shericka Jackson JAM 49.85
2012 Sanya Richards-Ross USA 49.55 Christine Ohurougu GBR 49.70 DeeDee Trotter USA 49.72
2008 Christine Ohuruogu GBR 49.62 Shericka Williams JAM 49.69 Sanya Richards USA 49.93
2004 Tonique Williams Darling BAH 49.41 Ana Guevara MEX 49.56 Natalya Antyukh RUS 49.89
2000 Cathy Freeman AUS 49.11 Lorraine Graham JAM 49.58 Katherine Merry GBR 49.72
1996 Marie-Jose Perec FRA 48.25 Cathy Freeman AUS 48.63 Falilat Ogunkoya NGR 49.10
1992 Marie-Jose Perec FRA 48.83 Olga Bryzgina URS 49.05 Ximena Restrepo COL 49.64
1988 Olga Bryzgina URS 48.65 Petra Müller GDR 49.45 Olga Nazarova URS 49.90
1984 Valerie Brisco-Hooks USA 48.83 Chandra Cheeseborough USA 49.05 Kathryn Cook GBR 49.42
1980 Marita Koch GDR 48.88 Jarmila Kratochvilova TCH 49.46 Christina Lathan [Brehmer] GDR 49.66
1976 Irena Szewinska  [Kirszenstein] POL 49.28 Christina Brehmer GDR 50.51 Ellen Streidt [Stropahl] GDR 50.55

800 METRES top

Year Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
2016 Caster Semenya RSA 1:55.28 Francine Niyonsaba BDI 1:56.49 Margaret Wambui KEN 1:56.89
2012 Mariya Savinova RUS 1:56.19 Caster Semenya RSA 1:57.23 Ekaterina Poistogova RUS 1:57.53
2008 Pamela Jelimo KEN 1:54.87 Janeth Jepkosgei Busienei KEN 1:56.07 Hasna Benhassi MAR 1:56.73
2004 Kelly Holmes GBR 1:56.38 Hasna Benhassi MAR 1:56.43 Jolanda Ceplak SLO 1:56.43
2000 Maria Mutola MOZ 1:56.15 Stephanie Graf AUT 1:56.64 Kelly Holmes GBR 1:56.80
1996 Svetlana Masterkova RUS 1:57.73 Ana Fidelia Quirot CUB 1:58.11 Maria Lourdes Mutola MOZ 1:58.71
1992 Ellen van Langen HOL 1:55.54 Lilia Nurutdinova RUS 1:55.99 Ana Fidelia Quirot CUB 1:56.80
1988 Sigrun Wodars GDR 1:56.10 Christine Wachtel GDR 1:56.64 Kimberly Gallagher USA 1:56.91
1984 Doina Melinte ROM 1:57.60 Kimberly Gallagher USA 1:58.63 Rafira Fita Lovin ROM 1:58.83
1980 Nadiya Olizarenko URS 1:53.43 Olga Mineyeva URS 1:54.81 Tatyana Providokhina URS 1:55.46
1976 Tatyana Kazankina URS 1:54.94 Nikolina Shtereva BUL 1:55.42 Elfi Zinn GDR 1:55.60

1,500 METRES top

Year Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
2016 Faith Kipyegon KEN 4:08.92 Genzebe Dibaba ETH 4:10.27 Jennifer Simpson USA 4:10.53
2012 Asli Cakir Alptekin TUR 4:10.23 Gamze Bulut TUR 4:10.40 Maryam Yusuf Jamal BRN 4:10.74
2008 Nancy Jebet Langat KEN 4:00.23 Iryna Lishchynska UKR 4:01.63 Nataliya Tobias UKR 4:01.78
2004 Kelly Holmes GBR 3:57.90 Tatyana Tomashova RUS 3:58.12 Maria Cioncan ROM 3:58.39
2000 Nuria Merah-Benida ALG 4:05.10 Violeta Szekely ROM 4:05.15 Gabriela Szabo ROM 4:05.27
1996 Svetlana Masterkova RUS 4:00.83 Gabriela Szabo ROM 4:01.54 Theresia Kiesl AUT 4:03.02
1992 Hassiba Boulmerka ALG 3:55.30 Lyudmila Rogacheva RUS 3:56.91 Qu Yunxia CHN 3:57.08
1988 Paula Ivan ROM 3:53.96 Laimute Baikauskaite URS 4:00.24 Tatiana Samolenko URS 4:00.30
1984 Gabriella Dorio ITA 4:03.25 Doina Melinte ROM 4:03.76 Maricica Puica ROM 4:04.15
1980 Tatiana Kazankina URS 3:56.56 Christiane Wartenberg GDR 3:57.71 Nadiya Olizarenko URS 3:59.52
1976 Tatiana Kazankina URS 4:05.48 Gunhild Hoffmeister GDR 4:06.02 Ulrike Klapezynski GDR 4:06.09

3,000/5,000 METRES top

Year Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
2016 Vivian Cheruiyot KEN 14:26.17 Hellen Onsando Obiri KEN 14:29.77 Almaz Ayana ETH 14:33.59
2012 Meseret Defar ETH 15:04.25 Vivian Cheruiyot KEN 15:04.73 Tirunesh Dibaba ETH 15:05.15
2008 Tirunesh Dibaba ETH 15:41.40 Elvan Abeylegesse TUR 15:42.74 Meseret Defar ETH 15:44.12
2004 Meseret Defar ETH 14:45.65 Isabella Ochichi KEN 14:48.19 Tirunesh Dibaba ETH 14:51.83
2000 Gabriela Szabo ROM 14:40.79 Sonia O´Sullivan IRL 14:41.02 Gete Wami ETH 14:42.23
1996 Wang Junxia CHN 14:59.88 Pauline Konga KEN 15:03.49 Roberta Brunet ITA 15:07.52
1992 Yelena Romanova RUS 8:46.04 Tatiana Dorovskikh [Samolenko] UKR 8:46.85 Angela Chalmers CAN 8:47.22
1988 Tatiana Samolenko URS 8:26.53 Paula Ivan ROM 8:27.15 Yvonne Murray GBR 8:29.02
1984 Maricica Puica ROM 8:35.96 Wendy Sly GBR 8:39.47 Lynn Williams CAN 8:42.14

10,000 METRES top

Year Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
2016 Almaz Ayana ETH 29:17.45 Vivian Cheruiyot KEN 29:32.53 Tirunesh Dibaba ETH 29:42.56
2012 Tirunesh Dibaba ETH 30:20.75 Sally Kipyego KEN 30:26.37 Vivian Cheruiyot KEN 30:30.44
2008 Tirunesh Dibaba ETH 29:54.66 Elvan Abeylegesse TUR 29:56.34 Shalane Flanagan USA 30:22.22
2004 Huina Xing CHN 30:24.36 Ejegayehu Dibaba ETH 30:24.98 Derartu Tulu ETH 30:26.42
2000 Derartu Tulu ETH 30:17.49 Gete Wami ETH 30:22.48 Fernanda Ribeiro POR 30:22.88
1996 Fernanda Ribeiro POR 31:01.63 Wang Junxia CHN 31:02.58 Gete Wami ETH 31:06.65
1992 Derartu Tulu ETH 31:06.02 Elana Meyer RSA 31:11.75 Lynn Jennings USA 31:19.89
1988 Olga Bondarenko URS 31:05.21 Liz McColgan GBR 31:08.44 Olena Zhupiyova URS 31:19.82

MARATHON top

Year Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
2016 Jemima Sumgong KEN 2h24:04 Eunice Kirwa BRN 2h24:13 Mare Dibaba ETH 2h24:30
2012 Tiki Gelana ETH 2h23:07 Priscah Jeptoo KEN 2h23:12 Tatyana Arkhipova RUS 2h23:29
2008 Constantina Tomescu ROU 2:26.44 Catherine Ndereba KEN 2h27:06 Chunxiu Zhou CHN 2h27:07
2004 Mizuki Noguchi JPN 2h26:20 Catherine Ndereba KEN 2h26:32 Deena Drossin Kastor USA 2h27:20
2000 Naoko Takahashi JPN 2h23:14 Lidia Simon ROM 2h23:22 Joyce Chepchumba KEN 2h24:45
1996 Fatuma Roba ETH 2h26:05 Valentina Yegorova RUS 2h28:05 Yuko Arimori JPN 2h28:39
1992 Valentina Yegorova RUS 2h32:41 Yuko Arimori JPN 2h32:49 Lorraine Moller NZL 2h33:59
1988 Rosa Mota POR 2h25:40 Lisa Martin AUS 2h25.53 Kathrin Dörre GDR 2h26:21
1984 Joan Benoit USA 2h24:52 Grete Waitz NOR 2h26:18 Rosa Mota POR 2h26.57

100 METRES HURDLES top

Year Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
2016 Brianna Rollins USA 12.48 Nia Ali USA 12.59 Kristi Castlin USA 12.61
2012 Sally Pearson AUS 12.35 Dawn Harper USA 12.37 Kellie Wells USA 12.48
2008 Dawn Harper USA 12.54 Sally McLellan AUS 12.64 Priscilla Lopes-Schliep CAN 12.64
2004 Joanna Hayes USA 12.37 Olena Krasovska UKR 12.45 Melissa Morrison USA 12.56
2000 Olga Shishigina KAZ 12.65 Glory Aloize NGR 12.68 Melissa Morrison USA 12.76
1996 Ludmila Engquist SWE 12.58 Brigita Bukovec SLO 12.59 Patricia Girard-Leno FRA 12.65
1992 Paraskevi Patoulidou GRE 12.64 LaVonna Martin USA 12.69 Yordanka Donkova BUL 12.70
1988 Yordanka Donkova BUL 12.38 Gloria Siebert GDR 12.61 Claudia Zackiewicz FRG 12.75
1984 Benita Fitzgerald-Brown USA 12.84 Shirley Strong GBR 12.88 Michele Chardonnet (FRA) / Kim Turner (USA) - 13.06
1980 Vera Komisova URS 12.56 Johanna Klier [Schaller] GDR 12.63 Lucyna Langer POL 12.65
1976 Johanna Schaller GDR 12.77 Tatiana Anisimova URS 12.78 Natalya Lebedeva URS 12.80

400 METRES HURDLES top

Year Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
2016 Dalilah Muhammad USA 53.13 Sara Petersen DEN 53.55 Ashley Spencer USA 53.72
2012 Natalya Antyukh RUS 52.70 Lashinda Demus USA 52.77 Zuzana Hejnova CZE 53.38
2008 Melanie Walker JAM 52.64 Sheena Tosta USA 53.70 Tasha Danvers GBR 53.84
2004 Fani Halkia GRE 52.82 Ionela Tirlea Manolache ROM 53.38 Tetiana Tereshchuk UKR 53.44
2000 Irina Privalova RUS 53.02 Deon Hemmings JAM 53.45 Nouzha Bidouane MAR 53.57
1996 Deon Hemmings JAM 52.82 Kim Batten USA 53.08 Tonja Buford-Bailey USA 53.22
1992 Sally Gunnell GBR 53.23 Sandra Farmer-Patrick USA 53.69 Janeene Vickers USA 54.31
1988 Debra Flintoff-King AUS 53.17 Tatyana Ledovskaya URS 53.18 Ellen Fiedler GDR 53.63
1984 Nawal El Moutawakel MAR 54.61 Judi Brown USA 55.20 Cristina Cojocaru ROM 55.41

3,000 METRES STEEPLECHASE top

Year Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
2016 Ruth Jebet BRN 8:59.75 Hyvin Jepkemoi KEN 9:07.12 Emma Coburn USA 9:07.63
2012 Yuliya Zaripova RUS 9:06.72 Habiba Ghribi TUN 9:08.37 Sofia Assefa ETH 9:09.84
2008 Gulnara Galkina Samitova RUS 8:58.81 Eunice Jepkorir KEN 9:07.41 Ekaterina Volkova RUS 9:07.64

4x100-METRE RELAY top

Year Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
2016 Tianna Bartoletta [Madison], Allyson Felix, English Gardner, Tori Bowie USA 41.02 Christiania Williams, Eleine Thompson, Veronica Campbell-Brown, Shelly-Ann Fraser-Pryce JAM 41.36 Asha Philip, Desiree Henry, Dina Asher-Smith, Daryll Neita GBR 41.77
2012 Tianna Madison, Allyson Felix, Bianca Knight, Carmelita Jeter USA 40.82 Shelly-Ann Fraser-Pryce, Sherone Simpson, Veronica Campbell-Brown, Kerron Stewart JAM 41.41 Olesya Povh, Hrystyna Stuy, Mariya Ryemyen, Elyzaveta Bryzgina UKR 42.04
2008 Evgeniya Polyakova, Aleksandra Fedoriva, Yulia Gushchina, Yuliya Chermoshanskaya RUS 42.31 Olivia Borlee, Hanna Marien, Elodie Ouedraogo, Kim Gevaert BEL 42.54 Franca Idoko, Gloria Kemasuode, Halimat Ismaila, Oludamola Osayomi NGR 43.04
2004 Tanya Lawrence, Sherone Simpson, Aleen Bailey, Veronica Campbell JAM 41.73 Olga Fedorova, Yulya Tabakova, Irina Khabarova, Larisa Kruglova RUS 42.27 Veronique Mang, Muriel Hurtis, Sylviane Felix, Christine Arron FRA 42.54
2000 Sevatheda Fynes, Chandra Sturrup, Pauline Davis Thompson, Debbie Ferguson BAH 41.95 Tanya Lawrence, Veronica Campbell, Beverly McDonald, Merlene Ottey JAM 42.13 Chryste Gaines, Torri Edwards, Nanceen Perry, (*DQ Marion Jones) USA 42.20
1996 Gaines, Devers, Miller, Torrence USA 41.95 Clarke, Sturrup, Fynes, Davis BAH 42.14 Freeman, Cuthbert, Mitchell, Ottey JAM 42.24
1992 Ashford, Jones, Guidry, Torrence USA 42.11 Bogoslovskaya, Malchugina, Trandenkova, Privalova UNT 42.16 Utondu, Idehen, Opara Thompson, Onyali NGR 42.81
1988 Brown, Echols, Griffith, Ashford USA 41.98 Möller Gladisch, Behrendt, Lange Auerswald, Göhr Oelsner GDR 42.09 Kondratyeva, Malchugina, Zhirova, Pomoshchnikova URS 42.75
1984 Brown, Bolden, Cheeseborough, Ashford USA 41.65 Bailey, Payne, Taylor, Gareau CAN 42.77 Jacobs, Cook Smallwood, Calendar Goddard, Oakes Hunte GBR 43.11
1980 Müller, Wöckel-Eckert, Auerswald, Göhr-Oelsner GDR 41.60 Komisova, Maslakova, Anisimova, Bochina URS 42.10 Hunte, Smallwood, Goddard, Lannaman GBR 42.43
1976 Oelsner, Stecher, Bodendorf, Eckert GDR 42.55 Possekel, Helten, Richter, Kroniger FRG 42.59 Prorochenko, Maslakova, Besfamilnaya, Anisimova URS 43.09

4x400-METRE RELAY top

Year Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
2016 Allyson Felix, Phyllis Francis, Natasha Hastings, Courtney Okolo USA 3:19.06 Stephenie Ann McPherson, Anneisha McLaughlin-Whilby, Shericka Jackson, Novlene Williams-Mills JAM 3:20.34 Eilidh Doyle, Anyika Onuora, Emily Diamond, Christine Ohuruogu GBR 3:25.88
2012 DeeDee Trotter, Allyson Felix, Francena McCorory, Sanya Richards-Ross USA 3:16.87 Yulia Gushchina, Antonina Krivoshapka, Tatyana Firova, Natalya Antyukh RUS 3:20.23 Christine Day, Rosemarie Whyte, Shericka Williams, Novlene Williams-Mills JAM 3:20.95
2000* Jearl Miles-Clark, Monique Hennagan, (*DQ Marion Jones, ) LaTasha Colander Richardson USA 3:22.62 Sandie Richards, Catherine Scott, Deon Hemmings, Lorraine Graham JAM 3:23.25 Yuliya Sotnikova, Svetlana Goncharenko, Olga Kotlyarova, Irina Privalova RUS 3:23.46
2008 Mary Wineberg, Allyson Felix, Monique Henderson, Sanya Richards USA 3:18.54 Yulia Gushchina, Liudmila Litvinova, Tatiana Firova, Anastasia Kapachinskaya RUS 3:18.82 Shericka Williams, Shereefa Lloyd, Rosemarie Whyte, Novlene Williams JAM 3:20.40
2004 DeeDee Trotter, Monique Henderson, Sanya Richards, Monique Hennagan USA 3:19.01 Olesya Krasnomovets, Natalya Nazarova, Olesya Zykina, Natalya Antyukh RUS 3:20.16 Novlene Williams, Michelle Burgher, Nadia Davy, Sandie Richards JAM 3:22.00
1996 Stevens, Malone, Graham, Miles USA 3:20.91 Afolabi, Yusuf, Opara, Ogunkoya NGR 3:21.04 Rohländer, Kisabaka, Rücker, Breuer GER 3:21.14
1992 Ruzina, Dzhigalova, Nazarova, Bryzgina UNT 3:20.20 Kaiser, Torrence, Miller, Stevens RUS 3:20.92 Smith, Dougles, Stoute, Gunnell GBR 3:24.23
1988 Ledovskaya, Nazarova, Pinigina, Bryzgina URS 3:15.17 Howard-Hill, Dixon, Brisco, Griffith Joyner USA 3:15.51 Neubauer, Emmelmann, Busch, Müller GDR 3:18.29
1984 Leatherwood, Howard, Brisco-Hooks, Cheeseborough USA 3:18.29 Crooks, Richardson, Killingbeck, Payne CAN 3:21.21 Schaulte-Mattler, Thimm, Gaugel, Bussmann FRG 3:22.98
1980 Prorochenko, Goistchik, Zyuskova, Nazarova URS 3:20.12 Löwe, Krug, Lathan-Brehmer, Koch GDR 3:20.35 MacDonald, Probert, Hoyte-Smith, Hartley GBR 3:27.5
1976 Maletzki, Rohde, Streidt, Brehmer GDR 3:19.23 Sapenter, Ingram, Jiles, Bryant USA 3:22.81 Klimovica, Aksenova, Sokolova, Ilyina URS 3:24.24

HIGH JUMP top

Year Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
2016 Ruth Beitia ESP 1m97 Mirela Demireva BUL 1m97 Blanka Vlasic CRO 1m97
2012 Anna Chicherova RUS 2m05 Brigetta Barrett USA 2m03 Svetlana Shkolina RUS 2m03
2008 Tia Hellebaut BEL 2m05 Blanka Vlasic CRO 2m05 Anna Chicherova RUS 2m03
2004 Yelena Slesarenko RUS 2m06 Hestrie Cloete RSA 2m02 Viktorya Styopina UKR 2m02
2000 Yelena Yelesina RUS 2m01 Hestrie Cloete RSA 2m01 Kajsa Bergvist (SWE) / Oana Pantelimon (ROM) - 1m99
1996 Stefka Kostadinova BUL 2m05 Niki Bakogianni GRE 2m03 Inga Babakova UKR 2m01
1992 Heike Henkel GER 2m02 Alina Astafei ROM 2m00 Ioamnet Quintero CUB 1m97
1988 Louise Ritter USA 2m03 Stefka Kostadinova BUL 2m01 Tamara Bykova URS 1m99
1984 Ulrike Meyfarth FRG 2m02 Sara Simeoni ITA 2m00 Joni Huntley USA 1m97
1980 Sara Simeoni ITA 1m97 Urszula Kielan POL 1m94 Jutta Kirst GDR 1m94
1976 Rosemarie Ackerman GDR 1m93 Sara Simeoni ITA 1m91 Yordanka Blagoyeva BUL 1m91

POLE VAULT top

Year Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
2016 Ekaterini Stefanidi GRE 4m85 Sandi Morris USA 4m85 Eliza McCartney NZL 4m80
2012 Jenn Suhr USA 4m75 Yarisley Silva CUB 4m75 Yelena Isinbayeva RUS 4m70
2008 Yelena Isinbayeva RUS 5m05 Jennifer Stuczynski USA 4m80 Svetlana Feofanova RUS 4m75
2004 Yelena Isinbayeva RUS 4m91 Svetlana Feofanova RUS 4m75 Anna Rogowska POL 4m70
2000 Stacy Dragila USA 4m60 Tatiana Grigorieva AUS 4m55 Vala Flosadottir ISL 4m50

LONG JUMP top

Year Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
2016 Tianna Bartoletta [Madison] USA 7m17 Britney Reese USA 7m15 Ivana Spanovic SRB 7m08
2012 Brittney Reese USA 7m12 Yelena Sokolova RUS 7m07 Janay Deloach USA 6m89
2008 Maurren Higa Maggi BRA 7m04 Tatyana Lebedeva RUS 7m03 Blessing Okagbare NGR 6m91
2004 Tatyana Lebedeva RUS 7m07 Irina Simagina RUS 7m05 Tatyana Kotova RUS 7m05
2000 Heike Dreschler GER 6m99 Fiona May ITA 6m92 Tatyana Kotova RUS 6m83
1996 Chioma Ajunwa NGR 7m12 Fiona May ITA 7m02 Jackie Joyner-Kersee USA 7m00
1992 Heike Drechsler GER 7m14 Inessa Kravets UKR 7m12 Jackie Joyner-Kersee USA 7m07
1988 Jackie Joyner-Kersee USA 7m40 Heike Dreschler GDR 7m22 Regina Cistjakova URS 7m11
1984 Anisoara Cusmir ROM 6m96 Valeria Ionescu ROM 6m81 Susan Hearnshaw GBR 6m80
1980 Tatyana Kolpakova URS 7m06 Brigitte Wujak GDR 7m04 Tatyana Skachko URS 7m01
1976 Angela Voigt GDR 6m72 Kathy McMillan USA 6m66 Lidiya Alfeyeva URS 6m60

TRIPLE JUMP top

Year Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
2016 Caterine Ibarguen COL 15m17 Yulimar Rojas VEN 14m98 Olga Rypakova KAZ 14m74
2012 Olga Rypakova KAZ 14m98 Caterine Ibargüen COL 14m80 Olha Saldukha UKR 14m79
2008 Francoise Mbango Etone CMR 15m39 Tatyana Lebedeva RUS 15m32 Hrysopiyi Devetzi GRE 15m23
2004 Francoise Mbango Etone CMR 15m30 Hrysopiyi Devetzi GRE 15m25 Tatyana Lebedeva RUS 15m14
2000 Tereza Marinova BUL 15m20 Tatyana Lebedeva RUS 15m00 Olena Hovorova UKR 14m96
1996 Inessa Kravets UKR 15m33 Inna Lasovskaya RUS 14m98 Sarka Kasparkova CZE 14m98

SHOT PUT top

Year Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
2016 Michelle Carter USA 20m63 Valerie Adams NZL 20m42 Anita Marton HUN 19m87
2012 Valerie Adams [Vili] NZL 20m70 Yevgeniya Kolodko RUS 20m48 Gong Lijiao CHN 20m22
2008 Valerie Vili NZL 20m56 Natallia Mikhnevich BLR 20m28 Nadzeya Ostapchuk BLR 19m86
2004 Yumileidi Cumba CUB 19m59 Nadine Kleinert GER 19m55 Svetlana Krivelyova RUS 19m49
2000 Yanina Korolchik BLR 20m56 Larisa Peleshenko RUS 19m92 Astrid Kumbernuss GER 19m62
1996 Astrid Kumbernuss GER 20m56 Sui Winmei CHN 19m88 Irina Khudorozhkina RUS 19m35
1992 Svetlana Krivelyova RUS 21m06 Zhihong Huang CHN 20m47 Kathrin Neimke GER 19m78
1988 Natalya Lisovskaya URS 22m24 Kathrin Neimke GDR 21m07 Li Meisu CHN 21m06
1984 Claudia Losch FRG 20m48 Mihaela Loghin ROM 20m47 Gael Martin AUS 19m19
1980 Ilona Slupianek GDR 22m41 Svetlana Krachevskaya URS 21m42 Margitta Pufe GDR 21m20
1976 Ivanka Hristova BUL 21m16 Nadezhda Chizhova URS 20m96 Helena Fibingerova TCH 20m67

DISCUS THROW top

Year Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
2016 Sandra Perkovic CRO 69m21 Melina Robert-Michon FRA 66m73 Denia Caballero CUB 65m34
2012 Sandra Perkovic CRO 69m11 Darya Pishchalnikova RUS 67m56 Li Yanfeng CHN 67m22
2008 Stephanie Brown Trafton USA 64m74 Yarelys Barrios CUB 63m64 Olena Antonova UKR 62m59
2004 Natalya Sadova RUS 67m02 Anastasia Kelesidou GRE 66m68 Irina Yatchenko BLR 66m17
2000 Ellina Zvereva BLR 68m40 Anastasia Kelesidou GRE 65m71 Natalya Yatchenko BLR 65m20
1996 Ilke Wyludda GER 69m66 Natalya Sadova RUS 66m48 Ella Zvereva BLR 65m64
1992 Maritza Marten CUB 70m06 Tzvetanka Hristova BUL 67m78 Daniela Costian AUS 66m24
1988 Martina Hellmann GDR 72m30 Diana Gansky GDR 71m88 Tzvetanka Hristova BUL 69m74
1984 Ria Stalman HOL 65m36 Leslie Deniz USA 64m86 Florenta Craciunescu ROM 63m64
1980 Evelin Jahl [Schlaak] GDR 69m96 Maria Petkova [Vergova] BUL 67m90 Tatyana Lesovaya URS 67m40
1976 Evelin Schlaak GDR 69m00 Maria Vergova BUL 67m30 Gabriele Hinzmann GDR 66m84

HAMMER THROW top

Year Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
2016 Anita Wlodarczyk POL 82m29 Zhang Wenxiu CHN 76m75 Sophie Hitchon GBR 74m54
2012 Tatyana Lysenko RUS 78m18 Anita Wlodarczyk POL 77m60 Betty Heidler GER 77m12
2008 Aksana Miankova BLR 76m34 Yipsi Moreno CUB 75m20 Wenxiu Zhang CHN 74m32
2004 Olga Kuzenkova RUS 75m02 Yipsi Moreno CUB 73m36 Yunaika Crawford CUB 73m16
2000 Kamila Skolimovska POL 71m16 Olga Kuzenkova RUS 69m77 Kirsten Muenchow GER 69m28

JAVELIN THROW top

Year Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
2016 Sara Kolak CRO 66m18 Sunette Viljoen RSA 64m92 Barbora Spotakova CZE 64m80
2012 Barbora Spotakova CZE 69m55 Christina Obergföll GER 65m16 Linda Stahl GER 64m91
2008 Barbora Spotakova CZE 71m42 Maria Abakumova RUS 70m78 Christina Obergföll GER 66m13
2004 Osleidys Menendez CUB 71m53 Steffi Nerius GER 65m82 Mirela Manjani GRE 64m29
2000 Trine Hattestad NOR 68m91 Mirella Maniani-Tzelili GRE 67m51 Osleidys Menendez CUB 66m18
1996 Heli Rantanen FIN 67m94 Louise McPaul AUS 65m54 Trine Hattestad NOR 64m98
1992 Silke Renk GER 68m34 Natalya Shikolenko BLS 68m26 Karen Forkel GER 66m86
1988 Petra Felke GDR 74m68 Fatima Whitbread GBR 70m32 Beate Koch GDR 67m30
1984 Tessa Sanderson GBR 69m56 Tiina Lillak FIN 69m00 Fatima Whitbread GBR 67m14
1980 Maria Colon CUB 68m40 Saida Gunba URS 67m76 Ute Hommola GDR 66m56
1976 Ruth Fuchs GDR 65m94 Marion Becker FRG 64m70 Kathryn Schmidt USA 63m96

10-20 KILOMETRES WALK top

Year Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
2016 Liu Hong CHN 1h28:35 Maria Guadalupe Gonzalez MEX 1h28:37 Lu Xiuzhi CHN 1h28:42
2012 Elena Lashmanova RUS 1h25:02 Olga Kaniskina RUS 1h25:09 Qieyang Shenjie CHN 1h25:16
2008 Olga Kaniskina RUS 1h26:31 Kjertsi Tysse Platzer NOR 1h27:07 Elisa Rigaudo ITA 1h27:12
2004 Athanasia Tsoumeleka GRE 1h29:12 Olimpiada Ivanova RUS 1h29:16 Jane Saville AUS 1h29:25
2000 Liping Wang CHN 1h29:05 Kjersti Plaetzer NOR 1h29:33 Maria Vasco ESP 1h30:23
1996 Yelena Nikolayeva RUS 41:49.00 Elisabeta Perrone ITA 42:12:00 Yan Wang CHN 42:19.00
1992 Chen Yueling CHN 44:32.00 Yelena Nikolayeva RUS 44:33.00 Li Chunxiu CHN 44:41.00

PENTATHLON / HEPTATHLON (press for splits) top

Year Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
2016 Nafissatou Thiam BEL 6810p Jessica Ennis-Hill GBR 6775p Brianne Theisen-Eaton CAN 6653p
2012 Jessica Ennis GBR 6955p Lilli Schwarzkopf GER 6649p Tatyana Chernova RUS 6628p
2008 Nataliya Dobrynska UKR 6733p Hyleas Fountain USA 6619p Tatyana Chernova RUS 6591p
2004 Carolina Kluft SWE 6952p Austra Skujyte LTU 6435p Kelly Sotherton GBR 6424p
2000 Denise Lewis GBR 6584p Yelena Prokhorova RUS 6531p Natalya Sazanovich BLR 6527p
1996 Ghada Shoua SYR 6780p Natalya Sazanovich BLS 6563p Denise Lewis GBR 6489p
1992 Jackie Joyner-Kersee USA 7044p Irina Belova RUS 6845p Sabine Braun GER 6649p
1988 Jackie Joyner-Kersee USA 7291p Sabine John [Paetz] GDR 6897p Anke Behmer GDR 6858p
1984 Glynis Nunn AUS 6390p Jackie Joyner-Kersee USA 6385p Sabine Everts FRG 6363p
1980 Nadiya Tkachenko URS 5083p Olga Rukavishnikova URS 4937p Olga Kuragina URS 4875p
1976 Siegrun Siegl GDR 4745p Christine Laser GDR 4745p Burglinde Pollak GDR 4740p

Go To