Long Distance Swimming / World Championships

5 km 10 km 25 km TEAM
  Medal Table Individual Stats  

MEN

Following the 2022 world championships, FINA Bureau decided to remove the 25 km from future editions due to the low number of participants and the operating costs of the event.

5 km top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
2023 Florian Wellbrock GER 53:58.0 Gregorio Paltrinieri ITA 54:02.5 Domenico Acerenza ITA 54:04.2
2022 Florian Wellbrock GER 52:48.8 Gregorio Paltrinieri ITA 52:52.7 Mykhailo Romanchuk UKR 53:13.9
2019 Kristof Rasovszky HUN 53:22.1 Logan Fontaine FRA 53:32.2 Eric Hedlin CAN 53:32.4
2017 Marc-Antoine Olivier FRA 54:31.4 Mario Sanzullo ITA 54:32.1 Timothy Shuttleworth GBR 54:42.1
2015 Chad Ho RSA 55:17.6 Rob Muffels GER 55:17.6 Matteo Furlan ITA 55:20.0
2013 Oussama Mellouli TUN 53:30.4 Eric Hedlin CAN 53:31.6 Thomas Lurz GER 53:32.2
2011 Thomas Lurz GER 56:16.2 Spyridon Gianniotis GRE 56:17.4 Evgeny Drattsev RUS 56:18.5
2009 Thomas Lurz GER 56:26.9 Spyridon Gianniotis GRE 56:27.2 Chad Ho RSA 56:41.9
2007 Thomas Lurz GER 56:49.6 Evgeny Drattsev RUS 56:50.7 Spyridon Gianniotis GRE 56:56.6
2005 Thomas Lurz GER 51:17.2 Chip Peterson USA 51:18.8 Simone Ercoli ITA 51:18.9
2003 Evgeni Kochkarov RUS 53:11.9 Christian Hein GER 53:13.9 Vladimir Dyatchin RUS 53:14.8
2001 Luca Baldini ITA 55:37.0 Evgueni Bezroutchenko RUS 56:31.0 Marco Formentini ITA 56:42.0
1998 Alexei Akatiev RUS 55:18.6 Ky Hurst AUS 55:24.9 Luca Baldini ITA 55:37.4

10 km top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
2023 Florian Wellbrock GER 1h50:40.3 Kristof Rasovszky HUN 1h50:59.0 Oliver Klemet GER 1h51:00.8
2022 Gregorio Paltrinieri ITA 1h50:56.8 Domenico Acerenza ITA 1h50:58.2 Florian Wellbrock GER 1h51:11.2
2019 Florian Wellbrock GER 1h47:55.9 Marc-Antoine Olivier FRA 1h47:56.1 Rob Muffels GER 1h47:57.4
2017 Ferry Weertman NED 1h51:58.5 Jordan Wilimovsky USA 1h51:58.6 Marc-Antoine Olivier FRA 1h51:59.2
2015 Jordan Wilimovsky USA 1h49:48.2 Ferry Weertman NED 1h50:00.3 Spyridon Gianniotis GRE 1h50:00.7
2013 Spyridon Gianniotis GRE 1h49:11.8 Thomas Lurz GER 1h49:14.5 Oussama Mellouli TUN 1h49:19.2
2011 Spyridon Gianniotis GRE 1h54:24.7 Thomas Lurz GER 1h54:27.2 Sergey Bolshakov RUS 1h54:31.8
2009 Thomas Lurz GER 1h52:06.9 Andrew Gemmel USA 1h52:08.3 Francis Crippen USA 1h52:10.7
2007 Vladimir Dyatchin RUS 1h55:32.52 Thomas Lurz GER 1h55:32.58 Evgeny Drattsev RUS 1h55:47.31
2005 Chip Peterson USA 1h46:38.1 Thomas Lurz GER 1h46:45.2 Petar Stoychev BUL 1h46:50.4
2003 Vladimir Dyatchin RUS 1h50:58.8 Christian Hein GER 1h51:06.5 David Meca ESP 1h51:08.4
2001 Evgueni Bezroutchenko RUS 2h01:04.0 Vladimir Dyatchin RUS 2h01:06.0 Fabio Venturini ITA 2h01:11.0

25 km top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
2022 Dario Verani ITA 5h02:21.5 Axel Reymond FRA 5h02:22.7 Peter Galicz HUN 5h02:35.4
2019 Axel Reymond FRA 4h51:06.2 Kirill Belyaev RUS 4h51:06.5 Alessio Occhipinti ITA 4h51:14.9
2017 Axel Reymond FRA 5h02:46.4 Matteo Furlan ITA 5h02:47.0 Evgeny Drattsev RUS 5h02.49.8
2015 Simone Ruffini ITA 4h53:10.7 Alex Meyer USA 4h53:15.1 Matteo Furlan ITA 4h54:38.0
2013 Thomas Lurz GER 4h47:27.0 Brian Ryckeman BEL 4h47:27.4 Evegenii Drattcev RUS 4h47:28.1
2011 Petar Stoychev BUL 5h10:39.8 Vladimir Dyatchin RUS 5h11:15.6 Csaba Gercsak HUN 5h11:18.1
2009 Valerio Cleri ITA 5h26:31.6 Trent Grimsey AUS 5h26:50.7 Vladimir Dyatchin RUS 5h29:29.3
2007 Yury Kudinov RUS 5h16:45.55 Marco Formentini ITA 5h18:36.80 Mohamed Zanaty EGY 5h19:23.23
2005 David Meca ESP 5h00:21.4 Brendan Capell AUS 5h00:23.6 Petar Stoychev BUL 5h00:28.4
2003 Yury Kudinov RUS 5h02:20.0 David Meca ESP 5h02:20.4 Petar Stoychev BUL 5h02:20.6
2001 Yury Kudinov RUS 5h25:32.0 Stéphane Gomez FRA 5h26:00.0 Stéphane Lecat FRA 5h26:36.0
1998 Alexei Akatiev RUS 5h05:42.0 David Meca ESP 5h07:22.0 Gabriel Chaillou ARG 5h07:52.0
1994 Greg Streppel CAN 5h35:26.0 David Bates AUS 5h36:31.0 Alexei Akatiev RUS 5h37:26.0

TEAM EVENT top

The team competition was introduced at the 2011 World Championships. Each team consists of two men and one woman [two since 2017], swimming 5 km [increased to six in 2022].


Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
2023 Barbara Pozzobon, Ginevra Taddeucci, Domenico Acerenza, Gregorio Paltrinieri ITA 1h10:31.2 Bettina Fabian, Anna Olasz, Kristof Rasovszky, David Betlehem HUN 1h10:35.3 Chelsea Gubecka, Moesha Johnson, Nicholas Sloman, Kyle Lee AUS 1h11:26.7
2022 Lea Boy, Oliver Klemet, Leonie Beck, Florian Wellbrock GER 1h04:40.5 Reka Rohacs, Anna Olasz, David Betlehem, Kristof Rasovszky HUN 1h04:43.0 Ginevra Taddeucci, Giulia Gabbrielleschi, Domenico Acerenza, Gregorio Paltrinieri ITA 1h04:43.0
2019 Lea Boy, Sarah Kohler, Soeren Meissner, Rob Muffels GER 53:58.7 Rachele Bruni, Giulia Gabbrielleschi, Domenico Acerenza, Gregorio Paltrinieri ITA 53:58.9 Haley Anderson, Jordan Wilimovsky, Ashley Twichell, Michael Brinegar USA 53:59.0
2017 Oceane Cassignol, Logan Fontaine, Aurelie Muller, Marc-Antoine Olivier FRA 54:05.9 Brendan Casey, Ashley Twichell, Haley Anderson, Jordan Wilimovsky USA 54:18.1 Rachele Bruni, Giulia Gabbrielleschi, Federico Vanelli, Mario Sanzullo ITA 54:31.0
2015 Christian Reichert, Rob Muffels, Isabelle Harle GER 55:14.4 Diogo Villarinho, Ana Marcela Cunha, Allan do Carmo BRA 55:31.2 Marcel Schouten, Sharon van Rouwendaal, Ferry Weertman NED 55:31.2
2013 Christian Reichert, Thomas Lurz, Isabelle Hârle GER 52:54.9 Spyridon Gianniotis, Antonios Fokaidis, Kalliopi Arouzou GRE 54:03.3 Allan do Carmo, Samuel de Bona, Poliana Okimoto BRA 54:03.5
2011 Andrew Gemmell, Sean Ryan, Ashley Twichell USA 57:00.6 Melissa Gorman, Rhys Mainstone, Ky Hurst AUS 57:01.8 Jan Wolfgarten, Thomas Lurz, Isabelle Härle GER 57:44.2

Medal Table top

*team event not included / *prueba por equipos no incluida

Ps Country CNT GD SV BZ TOT
1. Germany GER 10 7 4 21
2. Russia RUS 9 5 8 22
3. Italy ITA 5 6 8 19
4. France FRA 3 4 2 9
5. United States USA 2 4 1 7
6. Greece GRE 2 2 2 6
7. Spain ESP 1 2 1 4
8. Hungary HUN 1 1 2 4
9. Canada CAN 1 1 1 3
10. Netherlands NED 1 1 - 2
11. Bulgaria BUL 1 - 3 4
12. Tunisia TUN 1 - 1 2
. South Africa RSA 1 - 1 2
14. Australia AUS - 4 - 4
15. Belgium BEL - 1 - 1
16. Argentina ARG - - 1 1
. Egypt EGY - - 1 1
. Great Britain GBR - - 1 1
. Ukraine UKR - - 1 1
 
19 TOTAL . 38 38 38 114

Medal Table (individual) top

Ps Name GD SV BZ Medal Details
1. Thomas Lurz, GER 6 4 1 5K: 05-07-09-11; 10K: 09; 25K: 13 // 5K: 07; 10K: 05-11-13 // 5K: 13
2. Florian Wellbrock, GER 4 - 1 5K: 22-23; 10K: 19-23 // None // 10K: 22
3. Yuri Kudinov, RUS 3 - - 25K: 01-03-07 // None // None
4. Vladimir Dyatchin, RUS 2 2 2 10K: 03-07 // 10K: 01; 25K: 11 // 5K: 03; 25K: 09
. Spyridon Gianniotis, GRE 2 2 2 10K: 11-13 // 5K: 09-11 // 5K: 07; 10K: 15
6. Axel Reymond, FRA 2 1 - 25K: 17-19 // 25K: 22 // 94: 25K
7. Alexei Akatiev, RUS 2 - 1 98: 5K-25K // None // 94: 25K

Go To