Swimming / World Championships

WOMEN

Kazan 2015 Barcelona 2013 Shanghai 2011 Rome 2009
Melbourne 2007 Montréal 2005 Barcelona 2003 Fukuoka 2001
Perth 1998 Rome 1994 Perth 1991 Madrid 1986
Guayaquil 1982 West Berlin 1978 Cali 1975 Belgrade 1973

XVI Kazan 2015 (24.VII/09.VIII) top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
50 FS Bronte Campbell AUS 24.12 Ranomi Kromowidjojo NED 24.22 Sarah Sjostrom SWE 24.31
100 FS Bronte Campbell AUS 52.52 Sarah Sjostrom SWE 52.70 Cate Campbell AUS 52.82
200 FS Katie Ledecky USA 1:55.16 Federica Pellegrini ITA 1:55.32 Missy Franklin USA 1:55.49
400 FS Katie Ledecky USA 3:59.13 Sharon van Rouwendaal NED 4:03.02 Jessica Ashwood AUS 4:03.34
800 FS Katie Ledecky USA 8:07.39 Lauren Boyle NZL 8:17.65 Jaz Carlin GBR 8:18.15
1500 FS Katie Ledecky USA 15:25.48 Lauren Boyle NZL 15:40.14 Boglarka Kapas HUN 15:47.09
50 BA Fu Yuanhui CHN 27.11 Etiene Medeiros BRA 27.26 Liu Xiang CHN 27.58
100 BA Emily Seebohm AUS 58.26 Madison Wilson AUS 58.75 Mie Oe Nielsen DEN 58.86
200 BA Emily Seebohm AUS 2:05.81 Missy Franklin USA 2:06.34 Katinka Hosszu HUN 2:06.84
50 BR Jennie Johansson SWE 30.05 Alia Atkinson JAM 30.11 Yuliya Yefimova RUS 30.13
100 BR Yuliya Yefimova RUS 1:05.66 Ruta Meilutyte LTU 1:06.36 Alia Atkinson JAM 1:06.42
200 BR Kanako Watanabe JPN 2:21.15 Micah Lawrence USA 2:22.44 Jessica Vall (ESP) &
Rikke Moller Pedersen (DEN) &
Shi Jinglin (CHN)
- 2:22.76
50 BF Sarah Sjostrom SWE 24.96 Jeanette Ottesen DEN 25.34 Lu Ying CHN 25.37
100 BF Sarah Sjostrom SWE 55.64 Jeanette Ottesen DEN 57.05 Lu Ying CHN 57.48
200 BF Natsumi Hoshi JPN 2:05.56 Cammile Adams USA 2:06.40 Zhang Yufei CHN 2:06.51
200 MD Katinka Hosszu HUN 2:06.12 Kanako Watanabe JPN 2:08.45 Siobhan-Marie O'Connor GBR 2:08.77
400 MD Katinka Hosszu HUN 4:30.39 Maya di Rado USA 4:31.71 Emily Overholt CAN 4:32.52
4x100 FS Emily Seebohm, Emma McKeon, Bronte Campbell, Cate Campbell AUS 3:31.48 Ranomi Kromowidjojo, Maud van der Meer, Marrit Steenbergen, Femke Heemskerk NED 3:33.67 Missy Franklin, Margo Geer, Lia Neal, Simone Manuel USA 3:34.61
4x200 FS Missy Franklin, Leah Smith, Katie McLaughlin, Katie Ledecky USA 7:45.37 Alice Mizzau, Erica Musso, Chiara Masini Luccetti, Federica Pellegrini ITA 7:48.41 Qiu Yuhan, Guo Junjun, Zhang Yufei, Shen Duo CHN 7:49.10
4x100 MD Fu Yuanhui, Shi Jinglin, Lu Ying, Shen Duo CHN 3:54.41 Michelle Coleman, Jennie Johansson, Sarah Sjostrom, Louise Hansson SWE 3:55.24 Emily Seebohm, Taylor McEown, Emma McKeon, Bronte Campbell AUS 3:55.56
MIXED 4x100 FS Ryan Lochte, Nathan Adrian, Simone Manuel, Missy Franklin USA 3:23.05 Sebastiaan Verschuren, Joost Reijns, Ranomi Kromowidjojo, Femke Heemskerk NED 3:23.10 Santo Condorelli, Yuri Kisil, Chantal van Landeghem, Sandrine Mainville CAN 3:23.59
MIXED 4x100 MD Chris Walker-Hebborn, Adam Peaty, Siobhan Marie O'Connor, Fran Halsall GBR 3:41.71 Ryan Murphy, Kevin Cordes, Katie McLaughlin, Margo Geer USA 3:43.27 Jan-Philip Glania, Hendrik Feldwehr, Alexandra Nathalie Wenk, Annika Bruhn GER 3:44.13

XV Barcelona 2013 (19.VII/04.VIII) top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
50 FS Ranomi Kromowidjojo NED 24.05 Cate Campbell AUS 24.14 Francesca Halsall GBR 24.30
100 FS Cate Campbell AUS 52.34 Sarah Sjostrom SWE 52.89 Ranomi Kromowidjojo NED 53.42
200 FS Missy Franklin USA 1:54.81 Federica Pellegrini ITA 1:55.14 Camille Muffat FRA 1:55.72
400 FS Katie Ledecky USA 3:59.82 Melanie Costa ESP 4:02.47 Lauren Boyle NZL 4:03.89
800 FS Katie Ledecky USA 8:13.86 Lotte Friis DEN 8:16.32 Lauren Boyle NZL 8:18.58
1500 FS Katie Ledecky USA 15:36.53 Lotte Friis DEN 15:38.88 Lauren Boyle NZL 15:44.71
50 BA Zhao Jing CHN 27.29 Fu Yuanhui CHN 27.39 Aya Terakawa JPN 27.53
100 BA Missy Franklin USA 58.42 Emily Seebohm AUS 59.06 Aya Terakawa JPN 59.23
200 BA Missy Franklin USA 2:04.76 Belinda Hocking AUS 2:06.66 Hilary Caldwell CAN 2:06.80
50 BR Yuliya Yefimova RUS 29.52 Ruta Meilutyte LTU 29.59 Jessica Hardy USA 29.80
100 BR Ruta Meilutyte LTU 1:04:42 Yuliya Yefimova RUS 1:05.02 Jessica Hardy USA 1:05.52
200 BR Yuliya Yefimova RUS 2:19.41 Rikke Moller Pedersen DEN 2:20.08 Micah Lawrence USA 2:22.37
50 BF Jeanette Ottesen DEN 25.24 Lu Ying CHN 25.42 Ranomi Kromowidjojo NED 25.53
100 BF Sarah Sjostrom SWE 56.53 Alicia Coutts AUS 56.97 Dana Vollmer USA 57.24
200 BF Liu Zige CHN 2:04.59 Mireia Belmonte ESP 2:04.78 Katinka Hosszu HUN 2:05.59
200 MD Katinka Hosszu HUN 2:07.92 Alicia Coutts AUS 2:09.39 Mireia Belmonte ESP 2:09.45
400 MD Katinka Hosszu HUN 4:30.41 Mireia Belmonte ESP 4:31.21 Elizabeth Beisel USA 4:31.69
4x100 FS Missy Franklin, Natalie Coughlin, Shannon Vreeland, Megan Romano USA 3:32.31 Cate Campbell, Bronte Campbell, Emman McKeon, Alicia Coutts AUS 3:32.43 Elise Bouwens, Frederike Heemskerk, Inge Dekker, Ranomi Kromowidjojo NED 3:35.77
4x200 FS Katie Ledecky, Shannon Vreeland, Karlee Bispo, Missy Franklin USA 7:45.14 Bronte Barratt, Kylie Palmer, Brittany Elmslie, Alicia Coutts AUS 7:47.08 Camille Muffat, Charlotte Bonnet, Mylène Lazare, Coralie Balmy FRA 7:48.43
4x100 MD Missy Franklin, Jessica Hardy, Dana Vollmer, Megan Romano USA 3:53.23 Emily Seebohm, Sally Foster, Alicia Coutts, Cate Campbell AUS 3:55.22 Dana Ustinova, Yuliya Efimova, Svetlana Chimrova, Veronika Popova RUS 3:56.47

XIV Shanghai 2011 (16/31.VIII) top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
50 FS Therese Alshammar SWE 24.14 Ranomi Kromowidjojo NED 24.27 Marleen Veldhuis NED 24.49
100 FS Aleksandra Gerasimenya (BLR) &
Jeanette Ottesen (DEN)
- 53.45 - - - Ranomi Kromowidjojo NED 53.66
200 FS Federica Pellegrini ITA 1:55.58 Kylie Palmer USA 1:56.04 Camille Muffat FRA 1:56.10
400 FS Federica Pellegrini ITA 4:01.97 Rebecca Adlington GBR 4:04.01 Camille Muffat FRA 4:04.06
800 FS Rebecca Adlington GBR 8:17.51 Lotte Friis DEN 8:18.20 Kate Ziegler USA 8:23.36
1500 FS Lotte Friis DEN 15:49.59 Kate Ziegler USA 15:55.60 Li Xuanxu CHN 15:58.02
50 BA Anastasia Zuyeva RUS 27.79 Aya Terakawa JPN 27.93 Missy Franklin USA 28.01
100 BA Zhao Jing CHN 59.05 Anastasia Zuyeva RUS 59.06 Natalie Coughlin USA 59.15
200 BA Missy Franklin USA 2:05.10 Belinda Hocking AUS 2:06.06 Sharon van Rouwendaal NED 2:07.78
50 BR Jessica Hardy USA 30.19 Yuliya Yefimova RUS 30.49 Rebecca Soni USA 30.58
100 BR Rebecca Soni USA 1:05.05 Leisel Jones AUS 1:06.25 Ji Liping CHN 1:06.52
200 BR Rebecca Soni USA 2:21.47 Yuliya Yefimova RUS 2:22.22 Martha McCabe CAN 2:24.81
50 BF Inge Dekker NED 25.71 Therese Alshammar SWE 25.76 Mélanie Henique FRA 25.86
100 BF Dana Vollmer USA 56.87 Alicia Coutts AUS 56.94 Lu Ying CHN 57.06
200 BF Jiao Liuyang CHN 2:05.55 Ellen Gandy GBR 2:05.59 Liu Zige CHN 2:05.90
200 MD Ye Shiwen CHN 2:08.90 Alicia Coutts AUS 2:09.00 Ariana Kukors USA 2:09.12
400 MD Elisabeth Beisel USA 4:31.78 Hannah Miley GBR 4:34.22 Stephanie Rice AUS 4:34.23
4x100 FS Inge Dekker, Ranomi Kromowidjojo, Marleen Veldhuis, Frederike Heemskerk NED 3:33.96 Natalie Coughlin, Missy Franklin, Jessica Hardy, Dana Vollmer USA 3:34.47 Britta Steffen, Silke Lippok, Lisa Vitting, Daniel Schreiber GER 3:36.05
4x200 FS Missy Franklin, Dagny Knutson, Katie Hoff, Allison Schmitt USA 7:46.14 Bronte Barratt, Blair Evans, Angie Bainbridge, Kylie Palmer AUS 7:42.42 Chen Qian, Pang Jiaying, Liu Jing, Tang Yi CHN 7:47.66
4x100 MD Natalie Coughlin, Rebecca Soni, Dana Vollmer, Missy Franklin USA 3:52.36 Zhao Jing, Ji Liping, Lu Ying, Tang Yi CHN 3:55.61 Belinda Hocking, Leisel Jones, Alicia Coutts, Merindah Dingjian AUS 3:57.13

XIII Roma 2009 (17.VII/02.VIII) top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
50 FS Britta Steffen GER 23.73 Therese Alshammar SWE 23.88 Marleen Veldhuis (NED) &
Cate Campbell (AUS)
- 23.99
100 FS Britta Steffen GER 52.07 Fran Halsall GBR 52.87 Lisbeth Trickett Lenton AUS 52.93
200 FS Federica Pellegrini ITA 1:52.98 Allison Schmitt USA 1:54.96 Dana Vollmer USA 1:55.64
400 FS Federica Pellegrini ITA 3:59.15 Joanne Jackson GBR 4:00.60 Rebecca Adlington GBR 4:00.79
800 FS Lotte Friis DEN 8:15.92 Joanne Jackson GBR 8:16.66 Alessia Filippi ITA 8:17.21
1500 FS Alessia Filippi ITA 15:44.93 Lotte Friis DEN 15:46.30 Camelia Potec ROU 15:55.63
50 BA Zhao Jing CHN 27.06 Daniela Samulski GER 27.23 Gao Chang CHN 27.28
100 BA Gemma Spofforth GBR 58.12 Anastasia Zuyeva RUS 58.18 Emily Seebohm AUS 58.88
200 BA Kirsty Coventry ZIM 2:04.81 Anastasia Zuyeva RUS 2:04.94 Elizabeth Beisel USA 2:06.39
50 BR Yuliya Yefimova RUS 30.09 Rebecca Soni USA 30.11 Sarah Katsoulis AUS 31.016
100 BR Rebecca Soni USA 1:04.93 Yuliya Yefimova RUS 1:05.41 Kasey Carlson USA 1:05.75
200 BR Nadja Higl SRB 2:21.62 Annamay Pierse CAN 2:21.84 Mirna Jukic AUT 2:21.97
50 BF Marieke Guehrer AUS 25.48 Yafei Zhou CHN 25.57 Ingvild Snildal NOR 25.58
100 BF Sarah Sjostrom SWE 56.06 Jessicah Schipper AUS 56.23 Jiao Liuyang CHN 56.86
200 BF Jessicah Schipper AUS 2:03.41 Liu Zige CHN 2:03.90 Katinka Hosszu HUN 2:04.28
200 MD Ariana Kukors USA 2:06.15 Stephanie Rice AUS 2:07.03 Katinka Hosszu HUN 2:07.46
400 MD Katinka Hosszu HUN 4:30.31 Kirsty Coventry ZIM 4:32.12 Stephanie Rice AUS 4:32.29
4x100 FS Inge Dekker, Ranomi Kromowidjojo, Frederike Heemskerk, Marleen Veldhuis NED 3:31.72 Britta Steffen, Daniela Samulski, Petra Dallmann, Daniela Schreiber GER 3:31.83 Lisbeth Trickett, Marieke Guehrer, Shayne Reese, Felicity Galvez AUS 3:33.01
4x200 FS Wang Yu, Zhu Qian Wei, Liu Jing, Pang Jiaying CHN 7:42.08 Dana Vollmer, Lacey Nymeyer, Ariana Kukors, Allison Schmitt USA 7:42.56 Joanne Jackson, Jazmin Carlin, Caitlin McClatchey, Rebecca Adlington GBR 7:45.51
4x100 MD Zhao Jing, Chen Huijia, Jiao Liuyang, Li Zhesi CHN 3:52.19 Emily Seebohm, Sarah Katsoulis, Jessicah Schipper, Lisbeth Trickett AUS 3:52.58 Daniela Samulski, Sarah Poewe, Annika Mehlhorn, Britta Steffen GER 3:55.79

XII Melbourne 2007 (17.III/01.IV) top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
50 FS Lisbeth Lenton AUS 24.53 Therese Alshammar SWE 24.62 Marleen Veldhuis NED 24.70
100 FS Lisbeth Lenton AUS 53.40 Marleen Veldhuis NED 53.70 Britta Steffen GER 53.74
200 FS Laure Manaudou FRA 1:55.52 Annika Lurz GER 1:55.68 Federica Pellegrini ITA 1:56.97
400 FS Laure Manaudou FRA 4:02.61 Otylia Jedrzejczak POL 4:04.23 Ai Shibata JPN 4:05.19
800 FS Kate Ziegler USA 8:18.52 Laure Manaudou FRA 8:18.80 Hayley Peirsol USA 8:26.41
1500 FS Kate Ziegler USA 15:53.05 Flavia Rigamonti SUI 15:55.38 Ai Shibata JPN 15:58.55
50 BA Leila Vaziri USA 28.16 Aliaksandra Herasimenia BLR 28.46 Tayliah Zimmer AUS 28.50
100 BA Natalie Coughlin USA 59.44 Laure Manaudou FRA 59.87 Reiko Nakamura JPN 1:00.40
200 BA Margaret Hoelzer USA 2:07.16 Kirsty Coventry ZIM 2:07.54 Reiko Nakamura JPN 2:08.54
50 BR Jessica Hardy USA 30.63 Leisel Jones AUS 30.70 Tara Kirk USA 31.05
100 BR Leisel Jones AUS 1:05.72 Tara Kirk USA 1:06.34 Ana Khlistunova UKR 1:07.27
200 BR Leisel Jones AUS 2:21.84 Kirsty Balfour (GBR) &
Megan Jendrick (USA)
- 2:25.94 - - -
50 BF Therese Alshammar SWE 25.91 Danni Miatke AUS 26.05 Inge Dekker NED 26.11
100 BF Lisbeth Lenton AUS 57.15 Jessicah Schipper AUS 57.24 Natalie Coughlin USA 57.34
200 BF Jessicah Schipper AUS 2:06.39 Kimberly Vandenberg USA 2:06.71 Otylia Jedrzejczak POL 2:06.90
200 MD Katie Hoff USA 2:10.13 Kirsty Coventry ZIM 2:10.76 Stephanie Rice AUS 2:11.42
400 MD Katie Hoff USA 4:32.89 Yana Martynova RUS 4:40.14 Stephanie Rice AUS 4:41.19
4x100 FS Lisbeth Lenton, Melanie Schlanger, Shayne Reese, Jodie Henry AUS 3:35.48 Natalie Coughlin, Lacey Nymeyer, Amanda Weir, Kara Lynn Joyce USA 3:35.68 Inge Dekker, Ranomi Kromowidjojo, Femke Heemskerk, Marleen Veldhuis NED 3:36.81
4x200 FS Natalie Coughlin, Dana Vollmer, Lacey Nymeyer, Katie Hoff USA 7:50.09 Meike Freitag, Britta Steffen, Petra Dallmann, Annika Lurz GER 7:53.82 Alena Popchanka, Sophie Huber, Aurore Mongel, Laure Manaudou FRA 7:55.96
4x100 MD Emily Seebohm, Leisel Jones, Jessicah Schipper, Lisbeth Lenton AUS 3:55.74 Natalie Coughlin, Tara Kirk, Rachel Komisarz, Lacey Nymeyer USA 3:58.31 Xutian Longzi, Luo Nan, Zhou Yafei, Xu Yanwei CHN 4:01.97

XI Montréal 2005 (17/31.VII) top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
50 FS Lisbeth Lenton AUS 24.59 Marleen Veldhuis NED 24.83 Yingwen Zhu CHN 24.91
100 FS Jodie Henry AUS 54.18 Natalie Coughlin (USA) & Malia Metella (FRA) - 54.74 - - -
200 FS Solenne Figues FRA 1:58.60 Federica Pellegrini ITA 1:58.73 Yu Yang (CHN) & Josefin Lillhage (SWE) - 1:59.08
400 FS Laure Manaudou FRA 4:06.44 Ai Shibata JPN 4:06.74 Caitlin McClatchey GBR 4:07.25
800 FS Kate Ziegler USA 8:25.31 Brittany Reimer CAN 8:27.59 Ai Shibata JPN 8:27.86
1500 FS Kate Ziegler USA 16:00.41 Flavia Rigamonti SUI 16:04.34 Bittany Reimer CAN 16:07.73
50 BA Giaan Rooney AUS 28.63 Chang Gao CHN 28.69 Antje Buschschulte GER 28.72
100 BA Kirsty Coventry ZIM 1:00.24 Antje Buschschulte GER 1:00.84 Natalie Coughlin USA 1:00.88
200 BA Kirsty Coventry ZIM 2:08.52 Margaret Hoelzer USA 2:09.94 Reiko Nakamura JPN 2:10.41
50 BR Jade Edmistone AUS 30.45 Jessica Hardy USA 30.85 Brooke Hanson AUS 30.89
100 BR Leisel Jones AUS 1:06.25 Jessica Hardy USA 1:06.62 Tara Kirk USA 1:07.43
200 BR Leisel Jones AUS 2:21.72 Anne Poleska GER 2:25.84 Mirna Jukic AUT 2:27.11
50 BF Danni Miatke AUS 26.11 Anna-Karin Kammerling SWE 26.36 Therese Alshammar SWE 26.39
100 BF Jessicah Schipper AUS 57.23 Lisbeth Lenton AUS 57.37 Otylia Jedrzejczak POL 58.57
200 BF Otylia Jedrzejczak POL 2:05.61 Jessicah Schipper AUS 2:05.65 Yuko Nakanishi JPN 2:09.40
200 MD Katie Hoff USA 2:10.41 Kirsty Coventry ZIM 2:11.13 Lara Carroll AUS 2:13.32
400 MD Katie Hoff USA 4:36.07 Kirsty Coventry ZIM 4:39.72 Kaitlin Sandeno USA 4:40.85
4x100 FS Jodie Henry, Alice Mills, Shayne Reese, Lisbeth Lenton AUS 3:37.32 Petra Dallmann, Antje Buschschulte, Annika Liebs, Daniela Gotz GER 3:38.24 Natalie Coughlin, Kara Lynn Joyce, Lacey Nymeyer, Amanda Weir USA 3:38.31
4x200 FS Natalie Coughlin, Katie Hoff, Whitney Myers, Kaitlin Sandeno USA 7:53.70 Lisbeth Lenton, Shayne Reese, Bronte Barratt, Linda MacKenzie AUS 7:54.06 Yingwen Zhu, Jiaying Pang, Yafei Zhou, Yu Yang CHN 7:57.29
4x100 MD Sophie Edington, Leisel Jones, Jessicah Schipper, Lisbeth Lenton AUS 3:57.47 Natalie Coughlin, Jessica Hardy, Rachel Komisarz, Amanda Weir USA 3:59.92 Antje Buschschulte, Sarah Poewe, Annika Mehlhorn, Daniela Gotz GER 4:02.51

X Barcelona 2003 (13/27.VII) top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
50 FS Inge de Brujin NED 24.47 Alice Mills AUS 25.07 Lisbeth Lenton AUS 25.08
100 FS Hanna-Maria Seppala FIN 54.37 Jodie Henry AUS 54.58 Jenny Thompson USA 54.65
200 FS Alena Popchanka BLR 1:58.32 Martina Moravcova SVK 1:58.44 Yu Yang CHN 1:58.54
400 FS Hannah Stockbauer GER 4:06.75 Eva Risztov HUN 4:07.24 Diana Munz USA 4:07.67
800 FS Hannah Stockbauer GER 8:23.66 Diana Munz USA 8:24.19 Rebecca Cooke GBR 8:28.45
1500 FS Hannah Stockbauer GER 16:00.18 Hayley Peirsol USA 16:09.64 Jana Henke GER 16:10.13
50 BA Nina Zhivanevskaya ESP 28.48 Ilona Hlavackova CZE 28.50 Noriko Inada JPN 28.62
100 BA Antje Buschschulte GER 1:00.50 Louise Ornstedt (DEN) & Kelly Sexton (GBR) - 1:00.86 - - -
200 BA Katy Sexton GBR 2:08.74 Margaret Hoelzer USA 2:09.24 Stanislava Komarova RUS 2:10.17
50 BR Xuejuan Luo CHN 30.67 Brooke Hanson AUS 31.13 Zoe Baker GBR 31.37
100 BR Xuejuan Luo CHN 1:06.80 Amanda Beard USA 1:07.42 Leisel Jones AUS 1:07.47
200 BR Amanda Beard USA =2:22.99 Leisel Jones AUS 2:24.33 Hui Qi CHN 2:25.78
50 BF Inge de Brujin NED 25.84 Jenny Thompson USA 26.00 Anna-Karin Kammerling SWE 26.06
100 BF Jenny Thompson USA 57.96 Otylia Jedrzejczak POL 58.22 Martina Moravcova SVK 58.24
200 BF Otylia Jedrzejczak POL 2:07.56 Eva Risztov HUN 2:07.68 Yuko Nakanishi JPN 2:08.08
200 MD Yana Klochkova UKR 2:10.75 Alice Mills AUS 2:12.75 Yafei Zhou CHN 2:12.92
400 MD Yana Klochkova UKR 4:36.74 Eva Risztov HUN 4:37.39 Beatrice Caslaru ROM 4:41.86
4x100 FS Natalie Coughlin, Lindsay Benko, Rhiannon Jeffrey, Jenny Thompson USA 3:38.09 Petra Dallmann, Katrin Meißner, Antje Buschschulte, Sandra Völker GER 3:38.73 Lisbeth Lenton, Elka Graham, Jodie Henry, Alice Mills AUS 3:38.83
4x200 FS Lindsay Benko, Rachel Komisarz, Rhiannon Jeffrey, Diana Munz USA 7:55.70 Elka Graham, Linda Mackenzie, Kirsten Thomson, Alice Mills AUS 7:58.42 Yafei Zhou, Yanwei Xu, Jiaying Pang, Yu Yang CHN 7:58.53
4x100 MD Shu Zhan, Xuejuan Luo, Yafei Zhou, Yu Yang CHN 3:59.89 Natalie Coughlin, Amanda Beard, Jenny Thompson, Lindsay Benko USA 4:00.83 Giaan Rooney, Leisel Jones, Jessicah Schipper, Jodie Henry AUS 4:01.37

IX Fukuoka 2001 (17/29.VII) top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
50 FS Inge de Brujin NED 24.47 Therese Alshammar SWE 24.88 Sandra Volker GER 24.96
100 FS Inge de Brujin NED 54.18 Katrin Meissner GER 55.07 Sandra Volker GER 55.11
200 FS Giaan Rooney AUS 1:58.57 Yu Yang CHN 1:58.78 Camelia Potec ROM 1:58.85
400 FS Yana Klochkova UKR 4:07.30 Claudia Poll CRC 4:09.15 Hannah Stockbauer GER 4:09.36
800 FS Hannah Stockbauer GER 8:24.66 Diana Munz USA 8:28.84 Kaitlin Sandeno USA 8:31.45
1.500 FS Hannah Stockbauer GER 16:01.02 Flavia Rigamonti SUI 16:05.99 Diana Munz USA 16:07.05
50 BA Haley Cope USA 28.51 Antje Buschschulte GER 28.53 Natalie Coughlin USA 28.54
100 BA Natalie Coughlin USA 1:00.37 Diana Mocanu ROM 1:00.68 Antje Buschschulte GER 1:01.42
200 BA Diana Mocanu ROM 2:09.94 Stanislava Komarova RUS 2:10.43 Joanna Fargus GBR 2:11.05
50 BR Xuejuan Luo CHN 30.84 Kristy Kowal USA 31.37 Zoe Baker GBR 31.40
100 BR Xuejuan Luo CHN 1:07.18 Leisel Jones AUS 1:07.96 Agnes Kovacs HUN 1:08.50
200 BR Agnes Kovacs HUN 2:24.90 Hui Qi CHN 2:25.09 Xuejuan Luo CHN 2:25.29
50 BF Inge de Brujin NED 25.90 Therese Alshammar SWE 26.18 Anna-Karin Kammerling SWE 26.45
100 BF Petria Thomas AUS 58.27 Otylia Jedrzerjczak POL 58.72 Junko Onishi JPN 58.88
200 BF Petria Thomas AUS 2:06.73 Annika Mehlhorn GER 2:06.97 Kaitlin Sandeno USA 2:08.52
200 MD Maggie Bowen USA 2:11.93 Yana Klochkova UKR 2:12.30 Hui Qi CHN 2:12.46
400 MD Yana Klochkova UKR 4:36.98 Maggie Bowen USA 4:39.06 Beatrice Caslaru ROM 4:39.33
4x100 FS Petra Dallmann, Antje Buschschulte, Katrin Meissmer, Sandra Volker GER 3:39.58 Colleen Lanne, Erin Phenix, Maritza Correia, Courtney Shealy (USA)
&
Alison Sheppard, Melanie Marshall, Rosalind Brett, Karen Pickering (GBR)
- 3:40.80 - - -
4x200 FS Nicola Jackson, Janine Belton, Karen Legg, Karen Pickering GBR 7:58.69 Silvia Szalai, Sarah Harstick, Hannah Stockbauer, Meike Fritag GER 8:01.35 Maki Mita, Tomoko Hagiwara, Tomoko Nagai, Eri Yamanoi JPN 8:02.97
4x100 MD Dyana Calub, Leisel Jones, Petria Thomas, Sarah Ryan AUS 4:01.50 Natalie Coughlin, Megan Quann, Mary Descenza, Erin Phenix USA 4:01.81 Zhan Shu, Luo Xuejuan, Ruan Yi, Xu Yanwei CHN 4:02.53

VIII Perth 1998 (7/18.I) top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
50 FS Amy van Dyken USA 25.15 Sandra Voelker GER 25.32 Ying Shang CHN 25.36
100 FS Jenny Thompson USA 54.95 Martina Moravcova SVK 55.09 Ying Shang CHN 55.10
200 FS Claudia Poll CRC 1:58.90 Martina Moravcova SVK 1:59.61 Julia Greville AUS 1:59.92
400 FS Yan Chen CHN 4:06.72 Brooke Bennett USA 4:07.07 Dagmar Hase GER 4:08.82
800 FS Brooke Bennett USA 8:28.71 Diana Munz USA 8:29.97 Kirsten Vlieghuis NED 8:32.34
100 BA Lea Loveless-Maurer USA 1:01.16 Mai Nakamura JPN 1:01.28 Sandra Volker GER 1:01.47
200 BA Roxana Maracineanu FRA 2:11.26 Dagmar Hase GER 2:11.45 Mai Nakamura JPN 2:12.22
100 BR Kristy Kowal USA 1:08.42 Helen Denman AUS 1:08.51 Lauren van Oosten CAN 1:08.66
200 BR Agnes Kovacs HUN 2:25.45 Kristy Kowal USA 2:26.19 Jenna Street USA 2:26.50
100 BF Jenny Thompson USA 58.46 Ayari Aoyama JPN 58.79 Petria Thomas AUS 58.97
200 BF Susie O'Neill AUS 2:07.93 Petria Thomas AUS 2:09.08 Misty Hyman USA 2:09.98
200 MD Yanyan Wu CHN 2:10.88 Yan Chen CHN 2:13.66 Martina Moravcova SVK 2:14.26
400 MD Yan Chen CHN 4:36.66 Yana Klochkova UKR 4:38.60 Yasuko Tajima JPN 4:39.45
4x100 FS Lindsey Farella, Amy van Dyken, BJ Bedford, Jenny Thompson USA 3:42.11 Sandra Voelker, Franziska van Almsick, Simone Osygus, Katrin Meissner GER 3:43.11 Sarah Ryan, Rebecca Creedy, Susie O'Neill, Angie Kennedy AUS 3:43.71
4x200 FS Franziska van Almsick, Dagmar Hase, Silvia Szalai, Kerstin Kielgas GER 8:01.46 Cristina Teuscher, Lindsay Benko, Brooke Bennett, Jenny Thompson USA 8:02.88 Julia Greville, Anne Windsor, Susie O'Neill, Petria Thomas AUS 8:04.19
4x100 MD Lea Maurer, Kristy Kowal, Jenny Thompson, Amy van Dyken USA 4:01.93 Meredith Smith, Helen, Denman, Petria Thomas, Susie O´Neill AUS 4:05.12 Mai Nakamura, Masami Tanaka, Ayari Aoyama, Sumika Minamoto JPN 4:06.27

VII Rome 1994 (1/11.IX) top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
50 FS Le Jing-yi CHN 24.51 Natalia Mersheryakova RUS 25.10 Amy van Dyken USA 25.18
100 FS Le Jing-yi CHN 54.01 Lu Bin CHN 54.15 Franziska van Almsick GER 54.77
200 FS Franziska van Almsick GER 1:56.78 Lu Bin CHN 1:56.89 Claudia Poll CRC 1:57.61
400 FS Yang Ai-hua CHN 4:09.64 Cristina Teuscher USA 4:10.21 Claudia Poll CRC 4:10.61
800 FS Janet Evans USA 8:29.85 Hayley Lewis AUS 8:29.94 Brooke Bennett USA 8:31.30
100 BA He Ci-hong CHN 1:00.57 Nina Zhivanevskaya RUS 1:00.83 Barbara Bedford USA 1:01.32
200 BA He Ci-hong CHN 2:07.40 Krisztina Egerszegi HUN 2:09.10 Lorenza Vigarani ITA 2:10.92
100 BR Sam Riley AUS 1:07.69 Dai Guo-hong CHN 1:09.26 Yuan Yuan CHN 1:10.19
200 BR Sam Riley AUS 2:26.87 Yuan Yuan CHN 2:27.38 Brigitte Becue BEL 2:28.85
100 BF Liu Li-min CHN 58.98 Qu Yun CHN 59.69 Susie O´Neill AUS 1:00.11
200 BF Liu Li-min CHN 2:07.25 Qu Yun CHN 2:07.42 Susie O´Neill AUS 2:09.54
200 MD Lu Bin CHN 2:12.34 Allison Wagner USA 2:14.40 Elli Overton AUS 2:15.26
400 MD Dai Guo-hong CHN 4:39.14 Allison Wagner USA 4:39.98 Kristine Quance USA 4:42.21
4x100 FS Le Jing-yi, Shan Ying, Le Ying, Lu Bin CHN 3:37.91 Angel Martino, Amy van Dyken, Nicole Haislett, Jenny Thompson USA 3:41.50 Franziska van Almsick, Katrin Meissner, Kerstin Kielgass, Daniela Hunger GER 3:42.94
4x200 FS Le Ying, Shan Ying, Yang Ai-hua, Zhou Guan-bin (Lu Bin??) CHN 7:57.96 Kerstin Kielgass, Franziska van Almsick, Julia Jung, Dagmar Hase GER 8:01.37 Cristina Teuscher, Jenny Thompson, Janet Evans, Nicole Haislett USA 8:03.16
4x100 MD He Ci-hong, Dai Gu-hong, Liu Li-min, Le Jing-yi CHN 4:01.67 Lea Loveless, Christine Quance, Amy van Dyken, Jenny Thompson USA 4:06.53 Nina Zhivanevskaya, Olga Prokhorova, Svetlana Pozdeyeva, Natalya Mesheryakova RUS 4:06.70

VI Perth 1991 (4/13.I) top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
50 FS Zhuang Yong CHN 25.47 Leigh Ann Fetter (USA) & Catharine Plewinski (FRA) - 25.50 - - -
100 FS Nicole Haislett USA 55.17 Catherine Plewinski FRA 55.31 Zhuang Yong CHN 55.65
200 FS Hayley Lewis AUS 2:00.48 Janet Evans USA 2:00.67 Mette Jacobsen DEN 2:00.93
400 FS Janet Evans USA 4:08.63 Hayley Lewis AUS 4:09.40 Suzu Chiba JPN 4:11.44
800 FS Janet Evans USA 8:24.05 Grit Mueller GER 8:30.20 Jana Henke GER 8:30.31
100 BA Krisztina Egerszegi HUN 1:01.78 Tunde Szabo HUN 1:01.98 Janie Wagstaff USA 1:02.17
200 BA Krisztina Egerszegi HUN 2:09.15 Dagmar Hase GER 2:12.01 Janie Wagstaff USA 2:13.14
100 BR Linley Frame AUS 1:08.81 Jana Doerries GER 1:09.35 Elena Volkova URS 1:09.66
200 BR Elena Volkova URS 2:29.53 Linley Frame AUS 2:30.02 Jana Doerries GER 2:30.14
100 BF Qian Hong CHN 59.68 Wang Xiaohong CHN 59.81 Catherine Plewinski FRA 59.88
200 BF Summer Sanders USA 2:09.24 Rie Shito JPN 2:11.06 Hayley Lewis AUS 2:11.09
200 MD Lin Li CHN 2:13.40 Summer Sanders USA 2:14.06 Daniela Hunger GER 2:16.16
400 MD Lin Li CHN 4:41.45 Hayley Lewis AUS 4:41.46 Summer Sanders USA 4:43.41
4x100 FS Nicole Haislett, Julie Cooper, Whitney Hedgepeth, Jenny Thompson USA 3:43.26 Simone Osygus, Kerstin Kielgass, Karen Seick, Manuela Stellmach GER 3:44.37 Mildred Muis, Inga de Brujin, Marianne Muis, Karin Brienesse NED 3:45.05
4x200 FS Kerstin Kielgass, Manuela Stellmach, Dagmar Hase, Stephanie Ortwig GER 8:02.56 Marianne Muis, Manon Masseurs, Mildred Muis, Karin Brienesse NED 8:05.97 Gitta Jensen, Berit Puggaard, Annette Poulsen, Matte Jacobsen DEN 8:07.20
4x100 MD Janie Wagstaff, Tracey McFarlane, Crissy Ahmann-Leighton, Nicole Haislett USA 4:06.51 Nicole Livingstone, Linley Frame, Susie O´Neill, Karen van Wirdum AUS 4:08.04 Svenja Schlicht, Jana Dörries, Susanne Müller, Manuela Stellmach GER 4:10.50

V Madrid 1986 (15/23.VIII) top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
50 FS Tamara Costache ROM 25.28 Kristin Otto GDR 25.50 Marie-T. Armentero SUI 25.93
100 FS Kristin Otto GDR 55.05 Jenna Johnson USA 55.70 Conny van Bentum NED 55.79
200 FS Heike Friedrich GDR 1:58.26 Manuela Stellmach GDR 1:58.90 Mary T. Meagher USA 2:00.14
400 FS Heike Friedrich GDR 4:07.45 Astrid Strauss GDR 4:09.16 Sarah Hardcastle GBR 4:09.85
800 FS Astrid Strauss GDR 8:28.24 Katja Hartmann GDR 8:28.44 Debbie Babashoff USA 8:34.04
100 BA Betsy Mitchell USA 1:01.74 Kathrin Zimmermann GDR 1:02.17 Natalia Shibaeva URS 1:02.99
200 BA Cornelia Sirch GDR 2:11.37 Betsy Mitchell USA 2:11.39 Kathrin Zimmermann GDR 2:11.45
100 BR Sylvia Gerasch GDR 1:08.11 Silke Horner GDR 1:08.41 Tania Bogomilova BUL 1:08.52
200 BR Silke Horner GDR 2:27.40 Tania Bogomilova BUL 2:27.66 Allison Higson CAN 2:31.34
100 BF Kornelia Gressler GDR 59.51 Kristin Otto GDR 59.66 Mary T. Meagher USA 59.98
200 BF Mary T. Meagher USA 2:08.41 Kornelia Gressler GDR 2:10.66 Birte Weigang GDR 2:10.68
200 MD Kristin Otto GDR 2:15.56 Elena Denderberova URS 2:15.84 Kathleen Nord GDR 2:16.05
400 MD Kathlenn Nord GDR 4:43.75 Michelle Griglione USA 4:44.07 Noemi Lung ROM 4:45.44
4x100 FS Kristin Otto, Manuela Stellmach, Sabine Schulze, Heike Friedrich GDR 3:40.57 Jenna Johnson, Dara Torres, Mary T. Meagher, Betsy Mitchell USA 3:44.04 Cornelia van Bentum, L Leideritz, Karin Brienesse, Annemarie Verstappen NED 3:46.89
4x200 FS Manuela Stellmach, Astrid Strauss, N Bergknecht, Heike Friedrich GDR 7:59.33 Betsy Mitchell, Mary T. Meagher, Kim Brown, Mary Wayte USA 8:02.12 Annemarie Verstappen, J van de Meer, Marianne Muis, Cornelia van Bentum NED 8:09.59
4x100 MD Kathrin Zimmermann, Sylvia Gerasch, Kornelia Gressler, Kristin Otto GDR 4:04.82 Betsy Mitchell, Jenny Hau, Mary T. Meagher, Jenna Johnson USA 4:07.75 Jolanda de Rover, P van Staveren, Cornelia van Bentum, Annemarie Verstappen NED 4:10.70

IV Guayaquil 1982 (30.VII / 07.VIII) top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
100 FS Birgit Meineke GDR 55.79 Annemarie Verstappen NED 55.87 Jill Sterkel USA 56.27
200 FS Annemarie Verstappen NED 1:59.53 Birgit Meineke GDR 2:00.67 Annelies Maas NED 2:00.84
400 FS Carmela Schmidt GDR 4:08.98 Petra Schneider GDR 4:10.08 Tiffany Cohen USA 4:11.85
800 FS Kim Linehan USA 8:27.48 Jackie Willmott GBR 8:32.61 Carmela Schmidt GDR 8:33.67
100 BA Kristin Otto GDR 1:01.30 Ina Kieber GDR 1:01.47 Sue Walsh USA 1:02.86
200 BA Cornelia Sirch GDR 2:09.91 Georgina Parkes AUS 2:14.98 Carmen Bunaciu ROM 2:15.40
100 BR Ute Geweniger GDR 1:09.14 Anne Ottenbrite CAN 1:11.03 Kim Rhodenbaugh USA 1:11.03
200 BR Svetlana Varganova URS 2:28.82 Ute Geweniger GDR 2:29.71 Anne Ottenbrite CAN 2:33.05
100 BF Mary T. Meagher USA 59.41 Ines Geissler GDR 1:00.36 Melanie Buddemeyer USA 1:00.40
200 BF Ines Geissler GDR 2:08.66 Mary T. Meagher USA 2:09.76 Heike Dahne GDR 2:10.29
200 MD Petra Schneider GDR 2:11.79 Ute Geweniger GDR 2:13.38 Tracy Caulkins USA 2:15.91
400 MD Petra Schneider GDR 4:36.10 Kathleen Nord GDR 4:43.51 Tracy Caulkins USA 4:44.64
4x100 FS Birgit Meineke, S Link, Kristin Otto, Caren Metschuck GDR 3:43.97 Susan Habernigg, Kathy Treible, Beth Washut, Jill Sterkel USA 3:45.76 Annemarie Verstappen, Annelies Maas, Wilma van Velsen, Cornelia van Bentun NED 3:45.96
4x100 MD Kristin Otto, Ute Geweniger, Ines Geissler, Birgit Meineke GDR 4:05.88 Sue Walsh, Kim Rhodenbaugh, Mary T. Meagher, Jill Sterkel USA 4:08.12 L Gorchakova, Svetlana Varganova, N Pokas, I Gerasimova URS 4:12.36

III West Berlin 1978 (20/28.VIII) top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
100 FS Barbara Krause GDR 55.68 Lene Jenssen NOR 56.82 Larisa Tsareva URS 56.85
200 FS Cynthia Woodhead USA 1:58.53 Barbara Krause GDR 1:59.78 Larisa Tsareva URS 2:01.76
400 FS Tracey Wickham AUS 4:06.28 Cynthia Woodhead USA 4:07.15 Kim Linehan USA 4:07.73
800 FS Tracey Wickham AUS 8:24.94 Cynthia Woodhead USA 8:29.35 Kim Linehan USA 8:32.60
100 BA Linda Jezek USA 1:02.55 Birgit Treiber GDR 1:03.18 Cheryl Gibson CAN 1:03.43
200 BA Linda Jezek USA 2:11.93 Birgit Treiber GDR 2:14.07 Cheryl Gibson CAN 2:14.23
100 BR Julia Bogdanova URS 1:10.31 Tracy Caulkins USA 1:10.77 Margaret Kelly GBR 1:11.99
200 BR Lina Kachushite URS 2:31.42 Julia Bogdanova URS 2:32.69 Susanne Nielsson DEN 2:33.60
100 BF Joan Pennington USA 1:00.20 Andrea Pollack GDR 1:00.26 Wendy Quirk CAN 1:01.82
200 BF Tracy Caulkins USA 2:09.87 Nancy Hogshead USA 2:11.30 Andrea Pollack GDR 2:12.63
200 MD Tracy Caulkins USA 2:14.07 Joan Pennington USA 2:14.98 Urike Tauber GDR 2:15.99
400 MD Tracy Caulkins USA 4:40.83 Ulrike Tauber GDR 4:47.52 Petra Schneider GDR 4:48.56
4x100 FS Tracy Caulkins, Stephanie Elkins, Jill Sterkel, Sippy Woodhead USA 3:43.43 H Witt, Caren Metschuck, Barbara Krause, Petra Priemer GDR 3:47.37 Gail Amundrud, N Garapick, S Sloan, W Quirk CAN 3:49.59
4x100 MD Linda Jezek, Tracy Caulkins, Joan Pennington, Sippy Woodhead USA 4:08.21 Birgit Treiber, R Reinke, Andrea Pollack, B Krause GDR 4:09.13 Yelena Kruglova, Y Bogdanova, Irina Aksyonova, L Tsareva URS 4:14.91

II Cali 1975 (21/27.VII) top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
100 FS Kornelia Ender GDR 56.50 Shirley Babashoff USA 57.81 Enith Brigitha NED 58.20
200 FS Shirley Babashoff USA 2:02.50 Kornelia Ender GDR 2:02.69 Enith Brigitha NED 2:03.92
400 FS Shirley Babashoff USA 4:16.87 Jenny Turrall AUS 4:17.88 Kathy Heddy USA 4:18.03
800 FS Jenny Turrall AUS 8:44.75 Heather Greenwood USA 8:48.88 Shirley Babashoff USA 8:53.22
100 BA Ulrike Richter GDR 1:03.30 Birgit Treiber GDR 1:04.34 Nancy Garapick CAN 1:04.73
200 BA Birgit Treiber GDR 2:15.46 Nancy Garapick CAN 2:16.09 Ulrike Richter GDR 2:18.76
100 BR Hannelore Anke GDR 1:12.72 Wijda Mazereeuw NED 1:14.29 Marcia Morey USA 1:15.00
200 BR Hannelore Anke GDR 2:37.25 Wijda Mazereeuw NED 2:37.50 Karla Linke GDR 2:38.28
100 BF Kornelia Ender GDR 1:01.24 Rosemarie Kother GDR 1:01.80 Camille Wright USA 1:02.79
200 BF Rosemarie Kother GDR 2:13.82 Valerie Lee USA 2:14.89 Gabriele Wuschek GDR 2:15.96
200 MD Kathy Heddy USA 2:19.80 Ulrike Tauber GDR 2:20.40 Angela Franke GDR 2:20.81
400 MD Ulrike Tauber GDR 4:52.76 Karla Linke GDR 4:57.83 Kathy Heddy USA 5:00.46
4x100 FS Kornelia Ender, Barbara Krause, Claudia Hempel, U Bruckner GDR 3:49.37 Kathy Heddy, Karen Reeser, Kelley Rowell, Shirley Babashoff USA 3:50.74 Gail Amundrud, J Quirk, Becky Smith, Anne Jardin CAN 3:53.37
4x100 MD Ulrike Richter, Hannelore Anke, R Kother, Kornelia Ender GDR 4:14.74 Linda Jezek, Marcia Morey, Camille Wright, Shirley Babashoff USA 4:20.47 P van Eyk, Wijda Mazaneeuw, Jose Damen, Enith Brigitha NED 4:21.45

I Belgrade 1973 (03/09.IX) top

Event Gold CNT Mark Silver CNT Mark Bronze CNT Mark
100 FS Kornelia Ender GDR 57.54 Shirley Babashoff USA 58.87 Enith Brigitha NED 58.87
200 FS Keena Rothhammer USA 2:04.99 Shirley Babashoff USA 2:05.33 Andrea Eife GDR 2:05.52
400 FS Heather Greenwood USA 4:20.28 Keena Rothhammer USA 4:21.50 Novella Calligaris ITA 4:21.79
800 FS Novella Calligaris ITA 8:52.97 Jo Harshbarger USA 8:55.56 Gudrun Wegner GDR 9:01.82
100 BA Ulrike Richter GDR 1:05.42 Melissa Belote USA 1:06.11 Wendy Cook CAN 1:06.27
200 BA Melissa Belote USA 2:20.52 Enith Brigitha NED 2:22.15 Andrea Gyarmati HUN 2:22.48
100 BR Renate Vogel GDR 1:13.74 Lubov Rusanova URS 1:15.42 Brigitte Schuchardt GDR 1:15.82
200 BR Renate Vogel GDR 2:40.01 Hannelore Anke GDR 2:40.49 Lynn Colella USA 2:41.71
100 BF Kornelia Ender GDR 1:02.53 Rosemarie Kother GDR 1:02.68 Mayumi Aoki JPN 1:03.73
200 BF Rosemarie Kother GDR 2:13.76 Roswitha Beier GDR 2:16.77 Lynn Colella USA 2:19.53
200 MD Andrea Hubner GDR 2:20.51 Kornelia Ender GDR 2:21.21 Kathy Heddy USA 2:23.84
400 MD Gudrun Wegner GDR 4:57.51 Angela Franke GDR 5:00.37 Novella Calligaris ITA 5:02.02
4x100 FS Kornelia Ender, Andrea Eife, Andrea Hubner, Sylvia Eichner GDR 3:52.45 Kim Peyton, Kathy Heddy, Heather Greenwood, Shirley Babashoff USA 3:55.52 Jutta Weber, Heidemarie Reineck, Gudrun Beckmann, Angela Steinbach FRG 3:58.88
4x100 MD Ulrike Richter, Renate Vogel, R Kother, Kornelia Ender GDR 4:16.84 Melissa Belote, Marcia Morey, Deanna Deardurff, Shirley Babashoff USA 4:25.80 A Grieser, P Nows, Gudrun Beckmann, Jutta Weber FRG 4:26.57

Abbreviations top

ABR Event ABR Event ABR Event
FS Freestyle BA Backstroke BR Breaststroke
BF Butterfly MD Medley MX Mixed
__ an underline result stands for World Record

Go To