Cycling / World Championships

List of Winners Medal Table Most Titles

MEN'S ROAD RACE top

Ed. Site Year Gold Silver Bronze
LXXXIII Doha, QAT 2016 Peter Sagan, SVK Mark Cavendish, GBR Tom Boonen, BEL
LXXXII Richmond, USA 2015 Peter Sagan, SVK Michael Matthews, AUS Ramunas Navardauskas, LTU
LXXXI Ponferrada, ESP 2014 Michal Kwiatkowski, POL Simon Gerrans, AUS Alejandro Valverde, ESP
LXXX Toscana, ITA 2013 Rui Costa, POR Joaquim Rodríguez, ESP Alejandro Valverde, ESP
LXXIX Limburg, NED 2012 Philippe Gilbert, BEL Edval Boasson Hagen, NOR Alejandro Valverde, ESP
LXXVIII Copenhagen, DEN 2011 Mark Cavendish, GBR Matthew Goss, AUS André Greipel, GER
LXXVII Melbourne, AUS 2010 Thor Hushovd, NOR Matti Breschel, DEN Allan Davis, AUS
LXXVI Mendrisio, SUI 2009 Cadel Evans, AUS Alexandr Kolobnev, RUS Joaquim Rodríguez, ESP
LXXV Varese, ITA 2008 Alessandro Ballan, ITA Damiano Cunego, ITA Matti Breschel, DEN
LXXIV Stuttgart, GER 2007 Paolo Bettini, ITA Alexandr Kolobnev, RUS Stefan Schumacher, GER
LXXIII Salzbourg, AUT 2006 Paolo Bettini, ITA Erik Zabel, GER Alejandro Valverde, ESP
LXXII Madrid, ESP 2005 Tom Boonen, BEL Alejandro Valverde, ESP Anthony Geslin, FRA
LXXI Verona, ITA 2004 Óscar Freire, ESP Erik Zabel, GER Luca Paolini, ITA
LXX Hamilton, CAN 2003 Igor Astarloa, ESP Alejandro Valverde, ESP Peter van Petegem, BEL
LXIX Hasselt-Zolder, BEL 2002 Mario Cipollini, ITA Robbie McEwen, AUS Erik Zabel, GER
LXVIII Lisboa, POR 2001 Óscar Freire, ESP Paolo Bettini, ITA Andrej Hauptman, SLO
LXVII Plouay, FRA 2000 Romans Vainsteins, LAT Zbigniew Spruch, POL Óscar Freire, ESP
LXVI Verona, ITA 1999 Óscar Freire, ESP Marcus Zberg, SUI Jean-Cyril Robin, FRA
LXV Valkemburg, NED 1998 Oscar Camenzind, SUI Peter van Petegem, BEL Michele Bartoli, ITA
LXIV San Sebastián, ESP 1997 Laurent Brochard, FRA Bo Hamburger, DEN Leon Van Bon, NED
LXIII Lugano, SUI 1996 Johan Museeuw, BEL Mauro Gianetti, SUI Michele Bartoli, ITA
LXII Duitama, COL 1995 Abraham Olano, ESP Miguel Induráin, ESP Marco Pantani, ITA
LXI Sicilia, ITA 1994 Luc Leblanc, FRA Claudio Chiappucci, ITA Richard Virenque, FRA
LX Oslo, NOR 1993 Lance Armstrong, USA Miguel Induráin, ESP Olaf Ludwig, GER
LIX Benidorm, ESP 1992 Gianni Bugno, ITA Laurent Jalabert, FRA Dmitri Konyshev, URS
LVIII Stuttgart, GER 1991 Gianni Bugno, ITA Steven Rooks, NED Miguel Induráin, ESP
LVII Utsunomiya, JPN 1990 Rudy Dhaenens, BEL Dirk De Wolf, BEL Gianni Bugno, ITA
LVI Chambery, FRA 1989 Greg Lemond, USA Dmitri Konyshev, URS Sean Kelly, IRL
LV Ronse, BEL 1988 Maurizio Fondriest, ITA Martial Gayant, FRA Juan Fernández, ESP
LIV Villach, FRG 1987 Stephen Roche, IRL Moreno Argentin, ITA Juan Fernández, ESP
LIII Col. Springs, USA 1986 Moreno Argentin, ITA Charly Mottet, FRA Giuseppe Saronni, ITA
LII Montello, ITA 1985 Joop Zoetemelk, NED Greg Lemond, USA Moreno Argentin, ITA
LI Barcelona, ESP 1984 Claude Criquelion, BEL Claudio Corti, ITA Steve Bauer, CAN
L Alterhein, SUI 1983 Greg Lemond, USA Adri van der Poel, NED Stephen Roche, IRL
IL Goodwood, GBR 1982 Giuseppe Saronni, ITA Greg Lemond, USA Sean Kelly, IRL
XLVIII Praga, TCH 1981 Freddy Maertens, BEL Giuseppe Saronni, ITA Bernard Hinault, FRA
XLVII Sallanches, FRA 1980 Bernard Hinault, FRA G. Baronchelli, ITA Juan Fernández, ESP
XLVI Valkemburg, NED 1979 Jan Raas, NED Dietrich Thurau, FRG Jean Bernaudeau, FRA
XLV Nurburgring, FRG 1978 Gerrie Knetemann, NED Francesco Moser, ITA Jorgen Marcussen, DEN
XLIV San Cristóbal, VEN 1977 Francesco Moser, ITA Dietrich Thurau, FRG Franco Bitossi, ITA
XLIII Ostuni, ITA 1976 Freddy Maertens, BEL Francesco Moser, ITA Tino Conti, ITA
XLII Yvoir, BEL 1975 Hennie Kuiper, NED Roger de Vlaeminck, BEL J.P. Danguillaume, FRA
XLI Montreal, CAN 1974 Eddy Merckx, BEL Raymond Poulidor, FRA Mariano Martínez, FRA
XL Montjuic, ESP 1973 Felice Gimondi, ITA Freddy Maertens, BEL Luis Ocaña, ESP
XXXIX Gap, FRA 1972 Marino Basso, ITA Franco Bitossi, ITA Cyril Guimard, FRA
XXXVIII Mendrisio, SUI 1971 Eddy Merckx, BEL Felice Gimondi, ITA Cyril Guimard, FRA
XXXVII Leicester, GBR 1970 J.P. Monsere, BEL Leif Mortensen, DEN Felice Gimondi, ITA
XXXVI Zolder, BEL 1969 Harm Ottenbros, NED Julien Stevens, BEL Michelle Dancelli, ITA
XXXV Imola, ITA 1968 Vittorio Adorni, ITA Herman Vanspringel, BEL Michelle Dancelli, ITA
XXXIV Heerlen, NED 1967 Eddy Merckx, BEL Jan Janssen, NED Ramón Sáez, ESP
XXXIII Nurburgring, FRG 1966 Rudi Altig, FRG Jacques Anquetil, FRA Raymond Poulidor, FRA
XXXII Lasarte, ESP 1965 Tom Simpson, GBR Rudi Altig, FRG Roger Swerts, BEL
XXXI Sallanches, FRA 1964 Jan Janssen, NED Vittorio Adorni, ITA Raymond Poulidor, FRA
XXX Ronse, BEL 1963 Banoni Beheyt, BEL Rik van Looy, BEL Jo de Haan, NED
XXIX Salo, ITA 1962 Jean Stablinski, FRA Seamus Elliott, IRL Jos Hoevenaars, BEL
XXVIII Berna, SUI 1961 Rik van Looy, BEL Nino Defilippis, ITA Raymond Poulidor, FRA
XXVII Sachsenring, FRG 1960 Rik van Looy, BEL André Darrigade, FRA Pino Cerami, BEL
XXVI Zandvoort, NED 1959 André Darrigade, FRA Michele Gismondi, ITA Noel Foré, BEL
XXV Reims, FRA 1958 Ercole Baldini, ITA Louison Bobet, FRA André Darrigade, FRA
XXIV Waregem, BEL 1957 R van Steenbergen, BEL Louison Bobet, FRA André Darrigade, FRA
XXIII Ballerup, DEN 1956 R van Steenbergen, BEL Rik van Looy, BEL Gerrit Schulte, NED
XXII Frascati, ITA 1955 Stan Ockers, BEL J.P. Schmitz, LUX Germain Derijcke, BEL
XXI Solingen, FRG 1954 Louison Bobet, FRA Fritz Schar, SUI Charly Gaul, LUX
XX Lugano, SUI 1953 Fausto Coppi, ITA Germain Derijcke, BEL Stan Ockers, BEL
XIX Luxemburgo, LUX 1952 Heinz Muller, FRG Gottfried Weilwinmann, SUI Ludwig Hormann, FRG
XVIII Varese, ITA 1951 Ferdi Kubler, SUI Fiorenzo Magni, ITA Antonio Bevilacqua, ITA
XVII Moorslede, BEL 1950 Briek Schotte, BEL Th. Middelkamp, NED Ferdi Kubler, SUI
XVI Kobenhavn, DEN 1949 R van Steenbergen, BEL Ferdi Kubler, SUI Fausto Coppi, ITA
XV Valkemburg, NED 1948 Briek Schotte, BEL Apo Lazarides, FRA Luc Teisseire, FRA
XIV Reims, FRA 1947 Th. Middelkamp, NED Albert Sercu, BEL Jef Jansen, NED
XIII Zurich, SUI 1946 Hans Knecht, SUI Marcel Kint, BEL R van Steenbergen, BEL
1939-1945 Not held
XII Valkemburg, NED 1938 Marcel Kint, BEL Paul Egli, SUI Leo Amberg, SUI
XI Kobenhavn, DEN 1937 Eloi Meulenberg, BEL Emil Kijewski, GER Paul Egli, SUI
X Berna, SUI 1936 Antonin Magne, FRA Aldo Bini, ITA Th. Middelkamp, NED
IX Floreffe, BEL 1935 Jean Aerts, BEL Luciano Montero, ESP Gustaaf Danneels, BEL
VIII Leipzig, GER 1934 Karel Kaers, BEL Learco Guerra, ITA Gustaaf Danneels, BEL
VII Monthlery, FRA 1933 Georges Speicher, FRA Antonin Magne, FRA Marin Velentijn, NED
VI Roma, ITA 1932 Alfredo Binda, ITA Remo Bertoni, ITA Nicolas Frantz, LUX
V Kobenhavn, DEN 1931 Learco Guerra, ITA Ferdinad le Drogo, FRA Albert Büchi, SUI
IV Lieja, BEL 1930 Alfredo Binda, ITA Learco Guerra, ITA Georges Ronsse, BEL
III Zurich, SUI 1929 Georges Ronsee, BEL Nicolas Frantz, LUX Alfredo Binda, ITA
II Budapest, HUN 1928 Georges Ronsee, BEL Herbert Nebe, GER Bruno Wolke, GER
I Nurburgring, GER 1927 Alfredo Binda, ITA Cost. Girardengo, ITA Dom. Piemontesi, ITA

Medal Table top

Ps Country CNT GD SV BZ TOT
1. Belgium BEL 26 11 12 49
2. Italy ITA 19 20 16 55
3. France FRA 8 11 15 34
4. Netherlands NED 7 4 6 17
5. Spain ESP 5 6 12 23
6. Switzerland SUI 3 6 4 13
7. United States USA 3 2 - 5
8. West Germany FRG 2 3 1 6
9. Great Britain GBR 2 1 - 3
10. Slovakia SVK 2 - - 2
11. Australia AUS 1 4 1 6
12. Ireland IRL 1 1 3 5
13. Norway NOR 1 1 - 2
. Poland POL 1 1 - 2
15. Latvia LAT 1 - - 1
. Portugal POR 1 - - 1
17. Germany GER - 4 5 9
18. Denmark DEN - 3 2 5
19. Luxembourg LUX - 2 2 4
20. Russia RUS - 2 - 2
21. Soviet Union URS - 1 1 2
22. Canada CAN - - 1 1
. Slovenia SLO - - 1 1
. Lithuania LTU - - 1 1
 
24 TOTAL   83 83 83 249

Individual Medal Table top

Ps Name GD SV BZ Medal Details
1. Alfredo Binda, ITA 3 0 1 27 30 32 // None // 29
. Rik van Steenbergen, BEL 3 0 1 49 56 57 // None // 46
. Óscar Freire, ESP 3 0 1 99 01 04 // None // 00
4. Eddy Merckx, BEL 3 0 0 67 71 74 // None // None
5. Rik van Looy, BEL 2 2 0 60 61 // 56 63 // None
. Greg Lemond, USA 2 2 0 83 89 // 82 85 // None
7. Freddy Maertens, BEL 2 1 0 76 81 // 73 // None
8. Georges Ronsee, BEL 2 0 1 28 29 // None // 30
. Gianni Bugno, ITA 2 0 1 91 92 // None // 90
10. Briek Schotte, BEL 2 0 0 48 50 // None // None
. Paolo Bettini, ITA 2 0 0 06 07 // None // None
. Peter Sagan, SVK 2 0 0 15 16 // None // None
13. Learco Guerra, ITA 1 2 0 31 // 30 34// None
. Louison Bobet, FRA 1 2 0 54 // 57 58 // None
. Francesco Moser, ITA 1 2 0 77 // 76 78 // None
16. André Darrigade, FRA 1 1 2 59 // 60 // 57 58
17. Th. Middelkamp, NED 1 1 1 47 // 50 // 36
. Ferdi Kubler, SUI 1 1 1 51 // 49 // 50
. Felice Gimondi, ITA 1 1 1 73 // 71 // 70
. Giuseppe Saronni, ITA 1 1 1 82 // 81 // 86
(21) Moreno Argentin, ITA 1 1 1 86 // 87 // 85

Go To