Volleyball / World Championships

2014 2010 2006 2002 1998 1994 1990 1986 1982 1978 1974 1970 1967 1962 1960 1956 1952

WOMEN

Ed. Site Year Gold Silver Bronze
XVII Italy 2014 United States China Brazil
XVI Japan 2010 Russia Brazil Japan
XV Japan 2006 Russia Brazil Serbia & Montenegro
XIV Germany 2002 Italy United States Russia
XIII Osaka 1998 Cuba China Russia
XII Sao Paolo 1994 Cuba Brazil Russia
XI Beijing 1990 Soviet Union China United States
X Prague 1986 China Cuba Peru
IX Lima 1982 China Peru United States
VIII Leningrad 1978 Cuba Japan Soviet Union
VII Guadalajara 1974 Japan Soviet Union South Korea
VI Varna 1970 Soviet Union Japan North Korea
V Tokyo 1967 Japan United States South Korea
IV Moscow 1962 Japan Soviet Union Poland
III Rio de Janeiro 1960 Soviet Union Japan Czechoslovakia
II Paris 1956 Soviet Union Romania Poland
I Moscow 1952 Soviet Union Poland Czechoslovakia

All the champions top

XVII Italy 2014 (23.IX/12.X) top

UNITED STATES - Coach: Karch Kiraly
Rachael Adams, Foluke Akinradewo, Kayla Banwarth, Nicole Davis, TeTori Dixon, Nicole Fawcett, Alisha Glass, Christa Harmotto, Kristin Hildebrand, Kimberly Hill, Jordan Larson, Kelly Murphy, Kelsey Robinson, Courtney Thompson.
USA 3-0 BRA (25-18 29-27 25-20) CHN 3-1 ITA (25-21 25-20 20-25 30-28)
United States 3-1 China (27-25 25-20 16-25 26-24) [BRA 3-2 ITA (25-15 25-13 22-25 22-25 15-7)]

XVI Japan 2010 (29.X/14.XI) top

RUSSIA - Coach: Vladimir Kuzyutin
Maria Borodakova, Ekaterina Gamova, Nataliya Goncharova, Ekaterina Kabeshova, Tatiana Kosheleva, Svetlana Kryuchkova, Lesya Makhno, Yulia Merkulova, Maria Perepelkina, Liubov Shashkova, Evgeniya Startseva, Vera Ulyakina.
RUS 3-1 USA (25-16, 13-25, 25-19, 25-21) BRA 3-2 JPN (22-25, 33-35, 25-22, 25-22, 15-11)
Russia 3-2 Brazil (21-25, 25-17, 20-25, 25-14, 15-11) [JPN 3-2 USA (18-25, 25-23, 21-25, 25-19, 15-8)]

XV Japan 2006 (31.X/16.XI) top

RUSSIA - Coach: Giovanni Caprara
Marina Akulova, Maria Borodakova, Maria Bruntseva, Ekaterina Gamova, Elena Godina, Svetlana Kryuchkova, Natalia Kulikova, Yulia Merkulova, Natalia Safronova, Liubov Shashkova, Marina Sheshenina, Olga Zhitova.
RUS 3-0 ITA (25-19, 25-16, 25-20) BRA 3-1 SCG (25-17, 25-14, 21-25, 25-20)
Russia 3-2 Brazil (15-25, 25-23, 25-18, 20-25, 15-13) [SCG 3-0 ITA (25-22, 25-22, 25-21)]

XIV Germany 2002 (30.VIII/15.IX) top

ITALY - Coach: Marco Bonitta
Simona Rinieri, Elisa Togut, Manuela Leggeri, Sara Anzanello, Paola Paggi, Darina Mifkova, Francesca Piccinini, Rachele Sangiuliano, Eleonora lo Bianco, Valentina Borrelli, Anna Vania Mello, Paola Cardullo.
RUS 3-0 BUL USA 3-0 CUB ITA 3-0 KOR CHN 3-2 BRA
USA 3-2 RUS (21-25, 25-23, 25-20, 21-25, 15-8) ITA 3-1 CHN (25-21, 25-20, 21-25, 25-23)
Italy 3-2 United States (25-21, 25-20, 21-25, 25-23) [RUS 3-1 CHN (25-20, 21-25, 25-23, 25-16)]

XIII Osaka, Japan 1998 (03/12.XI) top

CUBA - Coach: Antonio Perdomo
Yumilka Ruiz, Marlenis Costa, Mireya Luis Hernández, Lilian Izquierdo, Regla Bell, Indira Mestre, Regla Torres, Liana Mesa, Taimaris Agüero, Ana Fernández Valle, Mirka Francia, Martha Sánchez.
CUB 3-1 BRA CHN 3-0 RUS
Cuba 3-0 China (RUS 3-1 BRA)

XII São Paolo, Brazil 1994 (17/30.X) top

CUBA - Coach: Eugenio George
Tania Ortiz, Marlenys Costa, Mireya Luis Hernández, Lilian Izquierdo, Idalmis Gato, Regla Bell, Regla Torres, Sonia Lescaille, Mercedes Calderón, Analbis Fernández, Magaly Carvajal, Mirka Francis.
BRA 3-2 RUS CUB 3-0 KOR
Cuba 3-0 Brazil (RUS 3-1 KOR)

XI Beijing, China 1990 (22/31.VIII) top

SOVIET UNION - Coach:
Jelena Batuchina, Bubnova, Gorbatiuk, Svetlana Korytova, Marina Nikulina, Valentina Ogijenko, Jelena Ovtschinnikova, Irina Parchomtschuk, Tatiana Sidorenko, Irina Smirnova, Tolmachova, Vasilevskaya.
URS 3-0 CUB CHN 3-0 USA
Soviet Union 3-1 China (USA 3-1 CUB)

X Prague, Czechoslovakia 1986 (02/13.IX) top

CHINA - Coach:
Xiaofeng Hu, Yuzhu Hu, Ying Jiang, Yanjun Li, Yan Liang, Wei Liu, Huijuan Su, Dan Wu, Xiaojun Yang, Xilan Yang, Gin Yin, Meizhu Zheng.
CUB 3-1 GDR CHN 3-0 PER
China 3-1 Cuba (PER 3-1 GDR)

IX Lima, Peru 1982 (12/25.IX) top

CHINA - Coach:
Huying Cao, Hxa Ciang Chen, Zhaodi Chen, Xing Jing, Ping Lang, Yan Liang, Keizhi Sheng, Jinfang Sun, Xi Yang, Xilan Yang, Reng Fang Zhang, Xiaolan Zhu.
CHN 3-0 JPN PER 3-0 USA
China 3-0 Peru (USA 3-1 JPN)

VIII Leningrad, Soviet Union 1978 (25.VIII/07.IX) top

CUBA - Coach:
Nelly Barnet, Ana Díaz, Erenia Díaz, Ana María García, Mavis Guilarte, L González, C Martínez, Mercedes Pérez, Mercedes Pomares, Imilsis Téllez, Lucila Urgelles.
JPN 3-1 KOR CUB 3-1 URS
Cuba 3-0 Japan (URS 3-1 KOR)

VII Guadalajara, Mexico 1974 (12/28.X) top

JAPAN - Coach:
Yuko Arakida, Furuta, Takako Iida, Kiyomi Kato, Koyama, Noriko Matsuda, Mariko Okamoto, Saito, Takako Shirai, Hiromi Yano, Juri Yokoyama.

Final: Round-robin event / Liguilla (URS-JPN-PRK-HUN)

VI Varna, Bulgaria 1970 (22.IX/20.X) top

SOVIET UNION - Coach:
Ludmila Buldakova, Vera Dujunova, Vera Lantratova, Galina Leontieva, Ludmila Michailovskaya, Inna Ryskal, Tatiana Tretiakova, Rosa Salichova, Tatiana Sarytscheva, Nina Smolejeva, Liubov Turina, Marita Batutite.

V Tokyo, Japan 1967 top

JAPAN - Coach:
Toyoko Iwahara, Wakako Kumasaka, Katsumi Matsumura, Sumie Oinuma, Aiko Onozawa, Setsuko Sasaki, Eiko Haga, Yoko Shinozaki, Kunie Shishikura, Suzue Takayama, Teruko Yamada, Setsuko Yoshida.

Final: Round-robin event / Liguilla (JPN-URS-KOR-GDR)

IV Moscow, Soviet Union 1962 top

JAPAN - Coach:
Yoko Aoki, Noriko Honda, Yuriko Honda, Sada Isobe, Masae Kasai, Mitsue Masuo, Katsumi Matsumura, Yoshiko Matsumura, Emiko Miyamoto, Yoko Shinozaki, Kuniko Tanida, Teruko Yamada.

III Río de Janeiro, Brazil 1960 top

SOVIET UNION - Coach:
Lidia Boldireva, Ludmila Buldakova, Aleksandra Tschudina, Lidia Konovalova, Alica Krasenjinikova, Ludmila Michailovskaya, Skaidrite Plisman, Antonina Rischova, Lidia Strelnikova, Valentina Varkevitsch, Antonina Volodina, Militia Jeremeyeva.

II Paris, France 1956 top

SOVIET UNION - Coach:
Lidia Boldireva, Ludmila Buldakova, Aleksandra Tschudina, Skaidra Galachova, Kira Gorbachova, Sofia Gorbunova, Lidia Ivanetskaya, Militia Kononova, Lidia Kalenjik, Ludmila Metscheryakova, Antonina Moiseyeva, Lidia Strelnikova, Valentina Varkevitsch.

I Moscow, Soviet Union 1952 top

SOVIET UNION - Coach:
Tatiana Bunina, Aleksandra Tschudina, Sofia Gorbunova, Militia Kononova, Serafirna Kundirenko, Sinaida Kuskina, Vera Oserova, Anna Ponomariova, Miniona Sakse, Valentina Sviridova, Simonina, Maria Toporkova.

Medal Table top

Ps Country CNT GD SV BZ TOT
1. Soviet Union URS 5 2 1 8
2. Japan JPN 3 3 1 7
3. Cuba CUB 3 1 - 4
4. China CHN 2 3 - 5
5. Russia RUS 2 - 3 5
6. United States USA 1 2 2 5
7. Italy ITA 1 - - 1
8. Brazil BRA - 3 1 4
9. Poland POL - 1 2 3
10. Peru PER - 1 1 2
11. Romania ROM - 1 - 1
12. South Korea KOR - - 2 2
. Czechoslovakia TCH - - 2 2
14. North Korea PRK - - 1 1
. Serbia & Montenegro SCG - - 1 1
 
15 TOTAL   17 17 17 51

Most titles (players) top

3 Aleksandra Tschudina, URS (52 56 60); Ludmila Buldakova, URS (56 60 70)

 

2 Regla Bell, Lidia Boldireva, Marlenys Costa, Mirka Francia, Sofia Gorbunova, Mireya Luis Hernández, Lilian Izquierdo, Militia Kononova, Yan Liang, Katsumi Matsumura, Ludmila Michailovskaya, Yoko Shinozaki, Lidia Strelnikova, Regla Torres, Valentina Varkevitsch, Teruko Yamada, Xilan Yang, Ekaterina Gamova, Liubov Shashkova, Maria Borodakova, Svetlana Kryuchkova, Yulia Merkulova (22).

Go To