Volleyball / European Cups

2010's 2000's 1990's 1980's 1970's 1960's
Last Edition By Team By Country

WOMEN

The volleyball European cups are organized by the European Volleyball Confederation (CEV). The system and names of the competitions have changed over the years. The top competition is currently called CEV Indesit Champions League. Second in importance is CEV Cup, which was called CEV Cup Winner's Cup until 2000, then renamed to Top Teams Cup and renamed to CEV Cup in 2007. The former CEV Cup was also renamed to CEV Challenge Cup.


Year C1 C2 C3
Season CEV Champions League CEV Cup Challenge Cup
15-16 Pomi Casalmaggiore, ITA Dinamo Krasnodar, RUS CSM Bucuresti, TUR top
Lucia Bacchi, Carli Lloyd, Immacolata Sirressi, Giada Cecchetto, Marianna Ferrara, Lauren Gibbemeyer, Carlotta Cambi, Francesca Piccinini, Rossella Olivotto, Margareta Anna Kozuch, Jovana Stevanovic, Valentina Tirozzi, Tereza Rossi. (Coach: Massimo Barbolini)
14-15 Eczacibasi VitrA Istanbul, TUR Dinamo Krasnodar, RUS Bursa BBSK, TUR
Ceylan Arisan, Dilara Bagci, Büsra Cansu, Bethania de la Cruz de Pena, Neslihan Demir Güler, Seyma Ercan, Christiane Fürst, Esra Gümüs Kiric, Asuman Karakoyun, Gülden Kuzubasioglu, Jordan Quinn Larson-Burbach, Nilay Özdemir, Maja Poljak, Gözde Yilmaz. (Coach: Giovanni Caprara)
13-14 Dinamo Kazan, RUS Fenerbahce SK Istanbul, TUR Zarechie Odintsovo, RUS
Maria Borodakova, Antonella Del Core, Ekaterina Gamova, Irina Malkova, Anna Melnikova, Regina Moroz, Maria Popova, Jordan Quinn Larson-Burbach, Daria Rossamakhina, Evgeniya Startseva, Ekaterina Ulanova, Irina Voronkova. (Coach: Rishat Gilyazutdinov)
12-13 Vakifbank Istanbul, TUR Bank BPS Fakro Muszyna, POL Dinamo Krasnodar, RUS
Naz Aydemir, Jovana Brakocevic, Christiane Fürst, Malgorzata Glinka-Mogentale, Gizem Güresen, Tugce Hocaoglu, Saori Kimura, Ayse Melis Gürkaynak, Güldeniz Önal, Gözde Sonsirma Kirdar, Bahar Toksoy, Polen Uslupehlivan. (Coach: Giovanni Guidetti)
11-12 Fenerbahçe Istanbul, TUR Yamamay Busto Arsizio, ITA Lokomotiv Baku, AZE
Naz Aydemir, Duygu Bal, Fabiana Claudino, Seniye Merve Dalbeler, Eda Erdem-Dündar, Zeynep-Seda Eryüz, Nihan Güneyligil, Yeon-Koung Kim, Yagmur Kocyigit, Liubov Shashkova, Seda Tokatlioglu, Logan Tom. (Coach: Zé Roberto Lages Guimarães)
10-11 VakifGunes TTelekom Istanbul, TUR Chateau d'Ax Urbino, ITA Azerrail Baku, AZE
Seray Altay, Özge Cemberci Kirdar, Malgorzata Glinka, Gizem Güresen, Ayse Gürkaynak, Jelena Nikolic, Güldeniz Önal, Nilay Özdemir Benli, Maja Poljak, Bahanur Sahin, Gözde Sonsirma, Bahar Toksoy. (Coach: Giovanni Guidetti)
09-10 Volley Bergamo, ITA Yamamay Busto Arsizio, ITA Dresdner SC, GER
Valentina Arrighetti, Lucia Bosetti, Sara Carrara, Antonella del Core, Caterina Fanzini, Christiane Fürst, Eleonora lo Bianco, Enrica Merlo, Serena Ortolani, Francesca Piccinini, Valentina Serena, Marina Zambelli. (Coach: Lorenzo Micelli)
08-09 Volley Bergamo, ITA Asystel Novara, ITA Vini Monteschiavo Jesi, ITA top
Erika Araki, Valentina Arrighetti, Lucia Bacchi, Jenny Barazza, Alessandra Camarda, Antonella del Core, Katarzyna Gujska, Eleonora lo Bianco, Enrica Merlo, Serena Ortolani, Francesca Piccinini, Indre Sorokaite. (Coach: Lorenzo Micelli)
07-08 Colussi Sirio Perugia, ITA Scavolini Pesaro, ITA Vakifbank Günes Istanbul, TUR
Chiara Arcangeli, Lucia Crisanti, Giulia Decordi, Antonella del Core, Mirka Francia Vasconcelos, Simona Gioli, Ana Grbac, Neli Marinova, Hanka Pachale, Marija Pavlovic, Beatrice Sacco, Artmenko Tatiana (Coach: Emanuele Sbano)
Season European Champions League Top Teams Cup CEV Cup
06-07 Foppapedretti Bergamo, ITA Grupo 2002 Murcia, ESP Sirio Perugia, ITA
Jenny Barazza, Katarina Barun, Paola Croce, Angelina Gruen, Katarzyna Gujska, Eleonora lo Bianco, Paola Paggi, Francesca Piccinini, Maja Poljak, Manuela Secolo, Indre Sorokaite. (Coach: Marco Fenoglio)
05-06 Pallavolo Sirio Perugia, ITA Sant'Orsola Asystel Novara, ITA Scavolini Pesaro, ITA
Chiara Arcangeli, Lucia Crisanti, Chiara di Iulio, Mirka Francia Vasconcelos, Simona Gioli, Walewska Moreira de Oliveira, Alessia Morelli, Helia Rogerio de Souza, Anna Swieniewicz, Senna Usic, Laura Venturini, Antonina Zetova. (Coach: Massimo Barbolini)
04-05 Foppapedretti Bergamo, ITA Pallavolo Chieri, ITA Pallavolo Sirio Perugia, ITA
Jenny Barazza, Paola Croce, Angelina Grün, Lioubov Kilic, Katja Luraschi, Iskra Mijalic, Serena Ortolani, Paola Elisa Paggi, Francesca Piccinini, Maja Poljak, Manuela Secolo, Iryna Zhukova. (Coach: Giovanni Caprara)
03-04 Marichal Tenerife, ESP Günes Vakifbank Istanbul, TUR Foppapedretti Bergamo, ITA
Maurizia Cacciatori, Magaly Esther Carvajal, Xiomara Díaz, Gregoria Dorta, Maryna Dubinina, Elena Godina, Romina Lamas, Maria Esther López Arroyo, Susana Rodríguez, Rebeca Serrano, Yuliya Svistina, Ingrid Visser. (Coach: Avital Selinger)
02-03 RC Cannes, FRA RC Villebon 91, FRA Asystel Volley Novara, ITA
Erna Brinkman, Katerina Buckova, Aleksandra Fomina, Laure König, Olesja Kulakova, Riikka Lehtonen, Ju-Lan Mao, Victoria Ravva, Karine Salinas, Andrea Sieglova, Yuehong Zhang. (Coach: Yan Fang)
01-02 RC Cannes, FRA Azerrail Baku, AZE Edison Volley Modena, ITA
Katerina Buckova, Armelle Faesch, Aleksandra Fomina, Laure König, Riikka Lehtonen, Ju-Lan Mao, Lauranne Meslier de Rocan, Victoria Ravva, Karine Salinas, Hong Shen, Laetitia Tchoualack, Rina Toniutti.
00-01 Volley Modena, ITA Asterix Kieldrecht, BEL Cividine Vicenza, ITA
Keba Phipps, Mariana Conde, Manuela Leggeri, Sabrina Bertini, Stefania Donelli, Iryna Zhukova, Laura Bruschini, Hanka Pachale, María Rosario Romano, Ana Flavia Sanglard, Wuang Zhling (Coach: Lang Ping)
Season Champions Cup Cup Winner's Cup CEV Cup
99-00 Foppapedretti Bergamo, ITA Pallavolo Sirio Perugia, ITA Medinex Reggio Calabria, ITA
Maurizia Cacciatori, Elena Cubukina, Greta Cicocari, Cilene Falleiro, Elisa Galastri, Mira Golubovic, Slavka Homzova, Gabriela Pérez del Solar, Francesca Piccinini, Alessandra Pinese, Simona Rinieri, Brigitte Esther Soucy. (Coach: Marco Bonitta)
98-99 Foppapedretti Bergamo, ITA Eczacibasi Istanbul, TUR Centro Ester (Inn) Napoli, ITA top
Antonella Bragaglia, Hilma Caldeira, Marlene Costa, Elena Drozina, Ana Ibis Fernández, Elisa Galastri, Giseli Gavio, Mireya Luis Hernández, Irina Kirillova, Laura Martini, Darina Mifkova, Pamela Piantoni, Silvia Pievani, Alessia Torri, Michaela Vecerkova. (Coach: Marco Bonitta)
97-98 OK Dubrovnik, CRO CSKA Moscow, RUS CerMagica Reggio Emilia, ITA
. (Coach: )
96-97 Foppapedretti Bergamo, ITA Anthesis Modena, ITA Gierre Alpam Roma, ITA
Sabrina Bertini, Antonella Bragaglia, Maurizia Cacciatori, Alessia Conti, Elisa Galastri, Giseli Gavio, Darina Mifkova, Luisella Milani, Keba Phipps, Francesca Piergentili, Monica Reale. (Coach: Atanas Malinov)
95-96 Parmalat Matera, ITA Anthesis Modena, ITA USC Munster, GER
Vania Beccaria, Guendalina Buffon, Elsa Carere, Paola Franco, Suzanne Lahme, Rita Laviano, Consuelo Mangifesta, Anna Maria Marasi, Miriam Mascaro, Cinzia Perona, Caterina Romano. (Coach: Massimo Barbolini)
94-95 Uralotchka Ekaterinburg, RUS Anthesis Modena, ITA Ecoclear Sumirago, ITA
. (Coach: )
93-94 Uralotchka Swedlovsk, RUS Brummel Ancona, ITA USC Munster, GER
. (Coach: )
92-93 Latte Rugiada Matera, ITA Cyd Berlin, GER Fincres Roma, ITA
Laura Campanale, Giuseppina Di Fonzo, Paola Franco, Giseli Gavio, Consuelo Mangifesta, Anna Maria Marasi, Gabriela Perez del Solar, Keba Phipps, Francesca Vannini. (Coach: Giorgio Barbieri)
91-92 Il Messagero Teodora Ravenna, ITA USC Munster, GER Calia Salotti Matera, ITA
Manuela Benelli, Liliana Bernardi, Sabrina Bertini, Beatrice Bigiarini, Elga Chiostrini, Silvia Croatto, Daniela Gattelli, Carol Kemner, Daniela Saporiti, Sabina Turrini, Henriette Weersing, Alessandra Zambelli, Daniela Zuccarini. (Coach: Sergio Guerra)
90-91 Mladost Zagabria, YUG ADK Alma Ata, URS Calia Salotti Matera, ITA
. (Coach: )
89-90 Uralotchka Swedlovsk, URS ADK Alma Ata, URS Orbita Zaparozhye, URS
. (Coach: )
88-89 Uralotchka Swedlovsk, URS ADK Alma Ata, URS Braglia Reggio Emilia, ITA top
. (Coach: )
87-88 Teodora Ravenna, ITA CSKA Moscow, URS Yoghi Ancona, ITA
Manuela Benelli, Liliana Bernardi, Sabrina Bertini, Brigitte Lesage, Patrizia Prati, Gina Torrealva, Cristina Saporiti, Daniela Saporiti, Alessandra Zambelli. (Coach: Sergio Guerra)
86-87 Uralotchka Swedlovsk, URS Kommunalnik Minsk, URS Civ & Civ Modena, ITA
. (Coach: )
85-86 CSKA Moscow, URS Uralotchka Swedlovsk, URS Nelsen Reggio Emilia, ITA
. (Coach: )
84-85 ADK Alma Ata, URS Dynamo Berlin, GDR Victoria Augsburg, FRG
. (Coach: )
83-84 CSKA Sofia, BUL Dynamo Berlin, GDR Victor Village Bari, ITA
. (Coach: )
82-83 Uralotchka Swedlovsk, URS Medine Odessa, URS SC ISZ Feuerbach, FRG
. (Coach: )
81-82 Uralotchka Swedlovsk, URS CSKA Sofia, BUL USC Munster, FRG
. (Coach: )
80-81 Uralotchka Swedlovsk, URS Varas Izzo Budapest, HUN SV Lohhof, FRG
Season European Cup Cup Winner's Cup  
79-80 Red Star Prague, TCH Varas Izzo Budapest, HUN * * * * * * * * * * * * * * *
78-79 CSKA Sofia, BUL Red Star Prague, TCH * * * * * * * * * * * * * * * top
77-78 Traktor Schwerin, GDR Dynamo Berlin, GDR * * * * * * * * * * * * * * *
76-77 CSKA Moscow, URS Iska Vorochilovgrad, URS * * * * * * * * * * * * * * *
75-76 Red Star Prague, TCH Slavia Bratislava, TCH * * * * * * * * * * * * * * *
74-75 Dynamo Moscow, URS Traktor Schwerin, GDR * * * * * * * * * * * * * * *
73-74 Dynamo Moscow, URS CSKA Moscow, URS * * * * * * * * * * * * * * *
72-73 Nimse Budapest, HUN CSKA Moscow, URS * * * * * * * * * * * * * * *
Season European Cup    
71-72 Dynamo Moscow, URS * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
70-71 Dynamo Moscow, URS * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
69-70 Dynamo Moscow, URS * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
68-69 Dynamo Moscow, URS * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * top
67-68 Dynamo Moscow, URS * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
66-67 CSKA Moscow, URS * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
65-66 CSKA Moscow, URS * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
64-65 Dynamo Moscow, URS * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
63-64 Levski Spartak Sofia, BUL * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
62-63 Dynamo Moscow, URS * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
61-62 Burovestniek Odessa, URS * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
60-61 Dynamo Moscow, URS * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

* Rosters refer only to Champions League winners.

Most Titles (teams) top

Ps. Team, CNT C1 C2 C3 Tot
1. Dynamo Moscow, URS 10 4 - 14
2. Uralotchka Swedlovsk, URS 7 1 - 8
3. Foppapedretti Bergamo, ITA 7 - 1 8
4. CSKA Moscow, URS 4 - - 4
5. Günes Vakifbank Istanbul, TUR 2 2 - 4
6. Pallavolo Sirio Perugia, ITA 2 1 2 5
7. Red Star Prague, TCH 2 1 - 3
. CSKA Sofia, BUL 2 1 - 3
9. Latte Rugiada/Calia... Matera, ITA 2 - 2 4
10. Teodora/Il Messagero Ravenna, ITA 2 - - 2
. RC Cannes, FRA 2 - - 2
12. Anthesis/Edison... Volley Modena, ITA 1 3 2 6
13. ADK Alma Ata, URS 1 3 - 4
14. Nimse/Varas Izzo Budapest, HUN 1 2 - 3
15. Burovestniek/Medine Odessa, URS 1 1 - 2
. Traktor Schwerin, GDR 1 1 - 2
. Fenerbahçe Istanbul, TUR 1 1 - 2
. Eczacibasi Istanbul, TUR 1 1 - 2
19. Levski Spartak Sofia, BUL 1 - - 1
. Mladost Zagabria, YUG 1 - - 1
. Uralotchka Ekaterinburg, RUS 1 - - 1
. OK Dubrovnik, CRO 1 - - 1
. Marichal Tenerife, ESP 1 - - 1
. Dinamo Kazan, RUS 1 - - 1
. Pomì Casalmaggiore, ITA 1 - - 1
26. Dynamo Berlin, GDR - 3 - 3
27. Dinamo Krasnodar, RUS - 2 1 3
28. Busto Arsizio, ITA - 2 - 2
29. USC Munster, FRG/GER - 1 3 4
30. Asystel Volley Novara, ITA - 1 2 3
31. Brummel/Yoghi Ancona, ITA - 1 1 2
. Azerrail Baku, AZE - 1 1 2
33. Slavia Bratislava, TCH - 1 - 1
. Iska Vorochilovgrad, URS - 1 - 1
. Kommunalnik Minsk, URS - 1 - 1
. Cyd Berlin, GER - 1 - 1
. Asterix Kieldrecht, BEL - 1 - 1
. RC Villebon 91, FRA - 1 - 1
. Pallavolo Chieri, ITA - 1 - 1
. Grupo 2002 Murcia, ESP - 1 - 1
. Chateau d'Ax Urbino, ITA - 1 - 1
. Bank BPS Fakro Muszyna, POL - 1 - 1
43. Nelsen/Braglia... Reggio Emilia, ITA - - 4 4
44. Fincres/Gierre Alpam Roma, ITA - - 2 2
. Scavolini Pesaro, ITA - - 2 2
46. SV Lohhof, FRG - - 1 1
. SC ISZ Feuerbach, FRG - - 1 1
. Victor Village Bari, ITA - - 1 1
. Victoria Augsburg, FRG - - 1 1
. Orbita Zaparozhye, URS - - 1 1
. Ecoclear Sumirago, ITA - - 1 1
. Centro Ester (Inn) Napoli, ITA - - 1 1
. Cividine Vicenza, ITA - - 1 1
. Vini Monteschiavo Jesi, ITA - - 1 1
. Dresdner, GER - - 1 1
. Lokomotiv Baku, AZE - - 1 1
. Zarechie Odintsovo, RUS - - 1 1
. Burska BBSK, TUR - - 1 1
. CSM Bucuresti, ROU - - 1 1
 
59   56 44 36 136

Most Titles (countries) top

Ps. Country (teams) C1 C2 C3 Tot
1. Soviet Union (USSR) (8) 23 11 1 35
2. Italy (19) 15 11 22 48
3. Turkey (4) 4 4 1 9
4. Bulgaria (2) 3 1 - 4
5. Russia (4) 2 2 2 6
6. Czechoslovakia (2) 2 2 - 4
7. France (2) 2 1 - 3
8. East Germany (GDR) (2) 1 4 - 5
9. Hungary (1) 1 2 - 3
10. Spain (2) 1 1 - 2
11. Yugoslavia 1 - - 1
. Croatia 1 - - 1
13. Germany (3) - 2 3 5
14. Azerbaijan (2) - 1 2 3
15. Poland - 1 - 1
. Belgium - 1 - 1
17. West Germany (FRG) (4) - - 4 4
18. Roumania - - 1 1
 
(18)   56 44 36 136

Go To