Volleyball / World Championships

2014 2010 2006 2002 1998 1994 1990 1986 1982 1978 1974 1970 1966 1962 1960 1956 1952 1949

MEN

Ed. Site Year Gold Silver Bronze
XVIII Poland 2014 Poland Brazil Germany
XVII Italy 2010 Brazil Cuba Serbia
XVI Japan 2006 Brazil Poland Bulgaria
XV Argentina 2002 Brazil Russia France
XIV Osaka 1998 Italy Yugoslavia (SCG) Cuba
XIII Athinai 1994 Italy Netherlands United States
XII Rio de Janeiro 1990 Italy Cuba Soviet Union
XI Paris 1986 United States Soviet Union Bulgaria
X Buenos Aires 1982 Soviet Union Brazil Argentina
IX Rome 1978 Soviet Union Italy Cuba
VIII Mexico DF 1974 Poland Soviet Union Japan
VII Sofia 1970 East Germany Bulgaria Japan
VI Prague 1966 Czechoslovakia Romania Soviet Union
V Moscow 1962 Soviet Union Czechoslovakia Romania
IV Rio de Janeiro 1960 Soviet Union Czechoslovakia Romania
III Paris 1956 Czechoslovakia Romania Soviet Union
II Moscow 1952 Soviet Union Czechoslovakia Bulgaria
I Prague 1949 Soviet Union Czechoslovakia Bulgaria

All the champions top

XVIII Poland 2014 (30.VIII / 21.IX) top

POLAND - Coach: Stéphane Antiga
Rafal Buszek, Fabian Drzyzga, Krzysztof Ignaczak, Karol Klos, Dawid Konarski, Michal Kubiak, Mateusz Mika, Marcin Mozdzonek, Piotr Nowakowski, Michal Winiarski, Mariusz Wlazly, Andrzej Wrona, Pawel Zagumny, Pawel Zatorski.
BRA 3-2 FRA (25-18 23-25 25-23 22-25 15-12) POL 3-1 GER (26-24 28-26 23-25 25-21)
Poland 3-1 Brazil (18-25 25-22 25-23 25-22) [GER 3-0 FRA (25-21 26-24 25-23)]

XVII Italia 2010 (25.IX / 10.X) top

BRAZIL - Coach: Bernardo Rezende "Bernardinho"
Dante Amaral, Alan Domingos, Murilo Endres, Gilberto Godoy Filho, Théo Lopes, João Paulo Tavares, João Paulo Bravo, Mario Pedreira, Bruno Rezende, Lucas Saatkamp, Rodrigo Santana, Sidnei Santos Sidão, Leandro Vissotto Neves, Marlon Yared.
BRA 3-1 ITA (25-15 25-22 23-25 25-17) CUB 3-2 SRB (22-25 25-17 31-29 22-25 16-14)
Brazil 3-0 Cuba (25-22 25-14 25-22) [SRB 3-1 ITA (25-21 25-20 26-28 25-19)]

XVI Nippon 2006 (17.XI / 3.XII) top

BRAZIL - Coach: Bernardo Rezende "Bernardinho"
Dante Amaral, Marcelinho Elgarten, Gustavo Endres, Murilo Endres, Samuel Fuchs, Ricardo Garcia, Gilberto Godoy Filho, André Heller, André Nascimento, Anderson Rodrigues, Rodrigo Santana, Sérgio Santos.
BRA 3-1 SCG (25-19, 15-25, 25-22, 25-12) POL 3-1 BUL (25-20, 26-28, 25-23, 25-23)
Brazil 3-0 Poland (25-12, 25-22, 25-17) [BUL 3-1 SCG (22-25, 25-23, 25-23, 25-23)]

XV Argentina 2002 (28.IX / 13.X) top

BRAZIL - Coach: Bernardo Rezende "Bernardinho"
Dante Amaral, Nalbert Bitencourt, Gustavo Endres, Ricardo García, Giovane Gávio, Gilberto Godoy Filho, Mauricio Lima, André Nascimiento, Anderson Rodrigues, Rodrigo Santana, Sérgio Santos, Henrique von Randow.
YUG 3-0 POR BRA 3-2 ITA RUS 3-0 GRE FRA 3-1 ARG
BRA 3-1 YUG (25-24, 22-25, 27-25, 25-23) RUS 3-2 FRA (25-19, 16-25, 25-20, 21-25, 15-9)
Brazil 3-2 Russia (23-25, 27-25, 25-20, 23-25, 15-13) [FRA 3-0 YUG (25-23, 25-23, 25-16)]

XIV Osaka 1998 (10.XI / 01.XII) top

ITALIA - Coach: Paulo Roberto de Freitas "Bebeto"
Marco Bracci, Mirko Corsano, Alessandro Fei, Andrea Gardini, Andrea Giani, Ferdinando de Giorgi, Pasquale Gravina, Marco Meoni, Samuele Papi, Michele Pasinato, Simone Rosalba, Andrea Sartoretti.
YUG 3-1 CUB (15-3 15-12 14-16 15-10) ITA 3-2 BRA (15-10 13-15 15-11 10-15 15-10)
Italy 3-0 Yugoslavia (15-12 15-5 15-10) [CUB 3-1 BRA (12-15 15-6 15-11 15-12)]

XIII Athinai (Athens) 1994 (29.IX / 08.X) top

ITALIA - Coach: Julio Velasco
Lorenzo Bernardi, Marco Bracci, Luca Cantagalli, Andrea Gardini, Andrea Giani, Ferdinando de Giorgi, Giacono Giretto, Pasquale Gravina, Samuele Papi, Damiano Pippi, Paolo Tofoli, Andrea Zorzi.
NED 3-2 USA () ITA 3-1 CUB ()
Italy 3-1 Netherlands () [USA 3-1 CUB ()]

XII Rio de Janeiro 1990 (18.X / 28.X) top

ITALIA - Coach: Julio Velasco
Andrea Anastasi, Lorenzo Bernardi, Marco Bracci, Luca Cantagalli, Ferdinando de Giorgi, Andrea Gardini, Andrea Giani, Andrea Lucchetta, Marco Martinelli, Roberto Masciarelli, Paolo Tofoli, Andrea Zorzi.
ITA 3-2 BRA () CUB 3-1 URS ()
Italy 3-1 Cuba () [URS 3-0 BRA ()]

XI Paris, France 1986 top

UNITED STATES - Coach: Marv Dunphy
Dusty Dvorak, David Saunders, Steven Salmons, Robert Ctvrtlik, Doug Partie, Stephen Timmons, Craig Buck, Jeffery Stork, Eric Sato, Patrick Powers, Karch Kiraly.

X Buenos Aires, Argentina 1982 top

SOVIET UNION - Coach:
Wladimir Dorochow, Gribow, Wiljar Loor, Waleri Losew, Oleg Moliboga, Juri Pantschenko, Alexander Sawin, Pawel Seliwanow, Wladimir Schkurichin, Smugilew, Alexander Sorokolet, Wjatscheslaw Saizew.

IX Rome, Italy 1978 top

SOVIET UNION - Coach:
Wladimir Dorochow, Alexander Jermilow, Wladimir Kondra, Waleri Kriwow, Fjodor Laschenow, Wiljar Loor, Oleg Moliboga, Anatoli Polischtschuk, Alexander Sawin, Pawel Seliwanow, Wladimir Tschernischew, Wjatscheslaw Saizew.

VIII Mexico DF, Mexico 1974 top

POLAND - Coach: Hubert Jerzy Wagner
Ryszard Bosek, Wieslaw Czaja, Wieslaw Gawlowski, Stanislaw Gosciniak, Marek Karbarz, Miroslaw Rybaczewski, Wlodzimierz Sadalski, Aleksander Skiba, Edward Skorek, Wlodzimierz Stefanski, Tomasz Wójtowicz, Zbigniew Zarzycki.

VII Sofia, Bulgaria 1970 top

EAST GERMANY - Coach:
Siegfried Schneider, Wolfgang Webner, Arnold Schulz, Freiwald, Wolfgang Weise, Horst Peter, Rainer Tscharke, Rudi Schumann, Jürgen Maune, Jürgen Kessel, Horst Hagen, Eckehard Pietzsch.

VI Prague, Czechoslovakia 1966 top

CZECHOSLOVAKIA - Coach:
Josef Musil, Petr Kop, Bohumil Golian, Zdenek Groessl, Pavel Schenk, Drahomir Koudelka, Boris Perusic, Josef Smolka, Josef Mózr, Vladimir Petlak, Vaclav Smidl, Josef Labuda.

V Moscow, Soviet Union 1962 top

SOVIET UNION - Coach:
Iwan Bugajenkow, Nikolai Burobin, Gennadi Gaykowoj, Witali Kowalenko, Jan Labuckas, Georgi Mondsolewski, Juri Pojarkow, Eduard Sibirjakow, Juri Tschesnokow, Anatoli Tzirkow, Juri Wengerowski, Dimitri Woskobojnikow.

IV Rio de Janeiro, Brazil 1960 top

SOVIET UNION - Coach:
Juri Aroschidse, Iwan Bugajenkow, Nikolai Burobin, Nil Fasachow, Gennadi Gajkowoj, Nikolai Gerasimow, Witali Kowalenko, Eduard Libinsch, Georgi Mondsolewski, Juri Pojarkow, Juri Tschesnokow, Jewgeni Jakowljew.

III Paris, France 1956 top

CZECHOSLOVAKIA - Coach:
Josef Broz, Karel Broz, Bohumil Golián, Karel Láznicka, Zdenek Maly, Josef Musil, Jaromir Paldus, Karel Paulus, Milan Purnoch, Frantisek Schwarzkopf, Ladislav Synovec, Josef Tesar.

II Moscow, Soviet Union 1952 top

SOVIET UNION - Coach:
Giwi Achwlediani, Wladimir Gajlit, Jewgeni Koseljow, Sergej Nefedow, Michail Pimenow, Konstantin Rewa, Wladimir Uljanow, Pawel Woronin, Alexej Jakuschew.

I Prague, Czechoslovakia 1949 top

SOVIET UNION - Coach: Gregory Berlyand
Anatoli Ejngorn, Walentin Kitajew, Nikolai Michejew, Sergej Nefedow, Michail Pimenow, Konstantin Rewa, Wladimir Sawin, Wladimir Schagin, Wladimir Uljanow, Wladimir Wasilitschikow, Pawel Woronin, Alexej Jakuschew.

Medal Table top

Ps Country CNT GD SV BZ TOT
1. Soviet Union URS 6 2 3 11
2. Brazil BRA 3 2 - 5
3. Italy ITA 3 1 - 4
4. Czechoslovakia TCH 2 4 - 6
5. Poland POL 2 1 - 3
6. United States USA 1 - 1 2
7. East Germany GDR 1 - - 1
8. Romania ROM - 2 2 4
. Cuba CUB - 2 2 4
10. Bulgaria BUL - 1 4 5
11. Netherlands NED - 1 - 1
. Yugoslavia SCG - 1 - 1
. Russia RUS - 1 - 1
14. Japan JPN - - 2 2
15. Argentina ARG - - 1 1
. France FRA - - 1 1
. Serbia SRB - - 1 1
. Germany GER - - 1 1
 
18     18 18 18 54

Most titles (players) top

3 Marco Bracci, Ferdinando de Giorgi, Andrea Gardini, Andrea Giani ITA (90 94 98); Dante Amaral, Gilberto Godoy Filho, Rodrigo Santana, BRA (02 06 10) (7).

 

2 Lorenzo Bernardi, Iwan Bugajenkow, Nikolai Burobin, Luca Cantagalli, Wladimir Dorochow, Gustavo Endres, Murilo Endres, Ricardo Garcia, Gennadi Gaykowoj, Bohumil Golian, Pasquale Gravina, Alexej Jakuschew, Witali Kowalenko, Wiljar Loor, Marco Martinelli, Marco Meoni, Oleg Moliboga, Georgi Mondsolewski, Josef Musil, André Nascimiento, Sergej Nefedow, Samuele Papi, Michele Pasinato, Michail Pimenow, Juri Pojarkow, Konstantin Rewa, Anderson Rodrigues, Wjatscheslaw Saizew, Sérgio Santos, Andrea Sartoretti, Alexander Sawin, Pawel Seliwanow, Paolo Tofoli, Juri Tschesnokow, Wladimir Uljanow, Pawel Woronin, Andrea Zorzi. (37)

Go To